שתף קטע נבחר

רחפנים, צלפים ואלפי רימוני גז. דריכות לקראת "צעדת השיבה"

יום האדמה: אלפי חיילים פרוסים בעוטף עזה על רקע כוונת הפלסטינים לצעוד אחרי תפילות יום השישי לעבר הגבול. חמאס קרא לצועדים "להפגין בדרכי שלום", חשש בישראל שמחבלים ינצלו את הסחת הדעת לביצוע פיגוע חדירה. צה"ל יפרוס הבוקר עשרות צלפים. יום זעם יצוין גם בגדה

צה"ל עשה אמש (יום ה') הערכות אחרונות לקראת "צעדת השיבה" הפלסטינית לעבר גדר הגבול ברצועת עזה. בעוטף עזה ייפרסו אלפי לוחמים מחטיבות גולני, השריון, הנח"ל וגבעתי, וחיילים מיחידות איסוף קרבי, יחידות חוזי של חיל האוויר ויחידות מיוחדות. חלקם יוצבו קרוב לגבול וחלקם בעמדות אחוריות.

 

 

הצעדה צפויה להתחיל בשעות הבוקר המאוחרות, והיא חלק מקמפיין פלסטיני נרחב יותר, שראשיתו היום, יום האדמה, וסיומו בעוד חודש וחצי, יום העצמאות של ישראל, שהפלסטינים רואים בו "יום הנכבה" ("האסון"). שיאו של הקמפיין הפלסטיני צפוי ביום העצמאות, בסמוך לטקס פתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים, ולא היום.

פלסטינים בגבול רצועת עזה ()
משני צדי הגדר, כפי שתיעדו הפלסטינים מרחפן בעזה

פלסטינים בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
חמאס רוצה תמונת ניצחון: דגל פלסטין בצד הישראלי(צילום: AFP)

היערכות כוחות צה
היערכות כוחות צה"ל. במרכז התמונה: מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף יהודה פוקס(צילום: דובר צה"ל)

במערכת הביטחון מעריכים כי אלפי מפגינים פלסטינים ישתתפו בתהלוכות היום. הם אמורים להגיע ליותר מעשרה מוקדים לאורך גבול הרצועה - ממעבר ארז שבצפונה ועד לאזור כרם שלום שבדרומה. צה"ל השלים את ההיערכות ההנדסית למבצע עצירת המפגינים הפלסטינים. הוא הגדיל את תלוליות האדמה הסמוכות לגדר, והבוקר ייפרסו בהן עשרות צלפים.

 

כוחות הנדסה גם הציבו גדרות תיל כדי להקשות על פלסטינים שינסו לחצות את הגדר. הכוחות צוידו באלפי רימוני גז והלם ובאמצעים נוספים לפיזור הפגנות כדי להימנע ככל הניתן משימוש בנשק חם נגד המפגינים. לכוחות נמסרו גם רחפנים רבים, ומזל"טים טקטיים יחוגו כל העת מעל מוקדי החיכוך כדי לזהות נתיבי ההתקדמות של מפירי הסדר ולהתריע עליהם.

פלסטינים בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
מחנה אוהלים בגבול הרצועה לקראת "צעדת השיבה"(צילום: AFP)

הלוחמים הודרכו להתכונן לתרחישים חמורים יותר כגון פיגוע חדירה של חמאס דרך מנהרה או מעל לפני הקרקע. החשש הוא שמחבלים פלסטינים נסו להשתמש במפירי סדר להסחת דעתם של הלוחמים. הכוחות נערכים גם לתרחיש של ירי צלפים מעזה לעבר החיילים בחסות ההפגנות.

 

חופשת ליל הסדר של מאות לוחמים שנמצאים בתקופה הזו באימון בוטלה כדי לשלוח את גדודי התגבור לאוגדת עזה. על מנת לאפשר לכוחות אלה לממש את משימת ההגנה על הגבול, הוציא צה"ל צו שטח צבאי סגור למרחבים מסוימים הצמודים לגדר המערכת. בדיוני ההכנות ל"צעדת השיבה" הושם דגש על הצורך למנוע מחמאס את תמונת הניצחון שהוא שואף להשיג מחר - תמונה של מפירי סדר פלסטינים חוצים את הגדר ותוקעים את דגל פלסטין בצד הישראלי, או תמונה של גופות רבות של מפירי סדר שנורו למוות על-ידי צה"ל.

פלסטינים בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
700 מטר מגבול ישראל. אחת מנקודות הכינוס בעזה(צילום: AFP)

פלסטינים בגבול רצועת עזה (צילום: EPA)
חמאס מביא גם ילדים לאירועי המחאה(צילום: EPA)

פלסטינים בגבול רצועת עזה (צילום: EPA)
אחד המאהלים שהוקמו סמוך לגדר(צילום: EPA)

פלסטינים בגבול רצועת עזה (צילום: EPA)
סגן מנהיג חמאס ברצועה חליל אל-חיה ביקר באחד ממוקדי הכינוס(צילום: EPA)

לתושבים בעוטף עזה קורא צה"ל לשמור על שגרה, ולא הוטלה שום הגבלה עליהם או על המטיילים הצפויים לפקוד את הנגב המערבי בחול המועד.

 

ישראל איימה, חמאס שיגר מסרי הרגעה

הוועדה הפלסטינית המארגנת את קמפיין "צעדת השיבה" השלימה את ההכנות במוקדי הכינוס של המפגינים, וביממה האחרונה הוקמו עבורם אוהלים במוקדים האלה. המחנות נמצאים במרחק של כ-700 מטר מגבול ישראל, ובחודש וחצי הקרובים צפויות קבוצות שונות לשבת בהם מדי יום.

פלסטינים בגבול רצועת עזה מתכוניים ליום האדמה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

שירותי הבריאות וההצלה ברצועת עזה העלו כוננות לקראת הקמפיין, ומארגניו הקימו מערך הסעות המונים לטובת המשתתפים בצעדה. אוטובוסים אל הגבול ייצאו מכל רחבי רצועת עזה לאחר תפילות הצהריים. בחלק ממוקדי הכינוס מתוכננת תפילה בשטח.

 

אמש פרסם חמאס הודעה חריגה מאוד לקראת הצעדה, שבה קרא להמונים להשתתף בקמפיין - אך להיות מחויב באופן מלא להגדרת הצעדה כצעדה שתיעשה בדרכי שלום. חמאס דרש בהודעתו מהציבור להימנע מכל ביטוי שעשוי לשבש ולעוות את מטרתה ולחבל בהצלחתה. סגן מנהיג חמאס ברצועה חליל אל-חיה ביקר אתמול במוקדי הכינוס והשמיע דברים ברוח דומה.

 

אחמד אבו ארתימה, אחד ממובילי הצעדה, התייחס לחששות בישראל מהסתערות המונית של פלסטינים על הגדר: "אם הפליטים הפלסטינים יחליטו ביום מן הימים לפרוץ את הגדר ולהיכנס באופן המוני ולא באופן פרטני (לשטח ישראל) – הרי שזו זכותם מבחינה חוקית ומבחינה עקרונית, אבל אנחנו לא מתכננים לעשות זאת בשלב הראשון של הקמפיין".

חיילים בגבול רצועת עזה (צילום: רויטרס)
תדרוך חיילים לקראת יום האדמה(צילום: רויטרס)

 

המסרים המרגיעים שמשגר חמאס באים בעקבות המסרים המאיימים שהועברו אליו מישראל. בימים האחרונים העביר צה"ל מסרים ברורים שלפיהם חצייה של הגדר תיתפש בישראל כתוקפנות וכל האופציות פתוחות. תגובה של צה"ל על חציית הגדר עשויה לכלול גם תקיפה של יעדי חמאס ברצועה.

 

במקביל ל"צעדת השיבה" מעזה יצוין היום גם בגדה המערבית יום זעם לרגל יום האדמה. ההפגנה המרכזית תתקיים במחסום בית אל, המוביל לרמאללה.


פורסם לראשונה 29/03/2018 22:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הצעדה תתחיל בשעות הבוקר המאוחרות. גבול עזה
צילום: רויטרס
מומלצים