שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תלמידים גילו: נרות מתקופת התלמוד - עדות ליישוב יהודי
  תגלית ארכיאולוגית מעוררת התרגשות: נרות שמן עשויים חרס בני כ-1,500 שנים, המתוארכים לתקופת התלמוד - התגלו סמוך ליישוב ברקן, ומעידים על יישוב יהודי שהיה במקום. התלמידים שחשפו את התגלית העידו: "זה היה מאוד מרגש. לא מובן מאליו שאני אחפור ואמצא משהו מלפני 1,500 שנה"

  תגלית: נרות שמן מתקופת התלמוד (צילום: אחיה כהן-תבור)
  תגלית: נרות שמן מתקופת התלמוד(צילום: אחיה כהן-תבור)

   

  בחפירות ארכיאולוגיות שערכו תלמידי בית ספר יסודי מהשומרון סמוך לאזור התעשייה ברקן, נחשפו נרות שמן עשויים חרס המתוארכים לתקופת התלמוד - לפני 1,500 שנה, ומעידים על יישוב יהודי שהיה במקום.

   

  << הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

   

  העמוד המיוחד שלנו: זמני כניסת החג - וכל מה שרציתם לדעת על פסח

   

  החפירות בוצעו כחלק מפרויקט חינוכי שמטרתו לחבר את בני הנוער למורשת וההיסטוריה. "אור הנר באותם הימים היה ממש מדורת השבט, סביבו ישבו בני הבית מרגע שהשמש שקעה", הסביר הארכיאולוג אחיה כהן-תבור, שעורך את המחקר בשיתוף אוניברסיטת אריאל בשומרון.

   

  קראו עוד בערוץ היהדות :

   

  כהן-תבור חבר לתלמידי בית ספר "בנציון נתניהו" מברקן, באמצעות חברת "דגש ארכיאולוגיה תיירותית" ששמה לה למטרה לחבר את בני הנוער למורשת והיסטוריה. התלמידים חפרו בשולי היישוב סמוך לאזור התעשייה. "תוך כדי החפירות מצאנו שני נרות שמן עשויים חרס שעליהם נמצאו עיטורים ובליטות שנוצרו תוך כדי תהליך היציקה", הסביר.

   

  "לא מובן מאליו שאחפור ואמצא משהו מלפני 1,500 שנה". עם התגלית (צילום: אחיה כהן-תבור)
  "לא מובן מאליו שאחפור ואמצא משהו מלפני 1,500 שנה". עם התגלית(צילום: אחיה כהן-תבור)

   

  "נרות כאלה מלמדים אותנו הרבה על האוכלוסייה המקומית, שכן עם רדת החשיכה הם היוו את מדורת השבט, סביבם התרכזו בני הבית והמשפחה". לצד העיטורים נמצאו על הנרות גם טביעות אצבעות של הקדר שהכין אותם, מאחר וכשהוטבעו היה החימר טרי.

   

  "אלה כלי חרס עדינים שיוצרו על ידי אמנים, ומלבד השימוש הפרקטי שלהם היה להם גם שימוש אסטטי, שהרי הנר היה מונח במרכז הבית. זאת הוכחה שבתקופה התלמוד המקום הזה היה מיושב".

   

  התלמידים התרגשו: "דמיינתי אותם"

  במהלך החפירות הגיע למקום ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, שאמר כי "ההחלטה לתמוך בבית הספר שרצה ללמד את התלמידים היסטוריה באמצעות הידיים והרגליים, התגלה כהחלטה נכונה המחברת את התלמידים אל האדמה והשורשים. הדבר מראה את הקשר של עם ישראל אל השומרון - ארצנו מזה אלפי שנים. מי שיחפש הוכחה לקשר שלנו למקום, יוכל לחפור ולמצוא אותה באדמה".

   

  תלמידי בית הספר שגילו את הנרות, יואב מוסטקי, דניאל בן עמי ועדו חיים, ספרו על התרגשותם מהתגלית: "זה לא היה מובן מאליו שאני אחפור ואמצא משהו מלפני 1,500 שנה", אמר מוסטקי. "דמיינתי משפחה שלא חייתה חיים כמו שלנו ולא היה להם אור וחשמל. דמיינתי את הילדים: איך הם מרגישים בחושך. זה היה מאוד מרגש".

   

  תגלית: נרות שמן מתקופת התלמוד (צילום: אחיה כהן-תבור)
  התלמידים עם ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, הארכיאולוג אחיה כהן-תבור ומנהלת בית הספר

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אחיה כהן-תבור
  יהדות חפירות שומרון נרות שמן
  צילום: אחיה כהן-תבור
  מומלצים