שתף קטע נבחר

מועצת הביטחון דנה בעזה. אבו מאזן: ישראל אחראית

"צעדת השיבה" גלשה לאלימות, ניסיונות לפגוע בחיילי צה"ל ול-16 הרוגים בצד הפלסטיני. אבו מאזן האשים את ישראל ב"אחריות מלאה לכל התוקפנות וההרוגים". מזכ"ל האו"ם קרא לחקירה "עצמאית ושקופה" של האירועים. הנציג האמריקני: "שימוש בהפגנות לצורך הסתה לאלימות מסכן חיי חפים מפשע"

עימותים בגבול עזה (צילום: AP)
אבו מאזן: "ישראל אחראית לכל התוקפנות". העימותים בגבול עזה(צילום: AP)

מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה הלילה (שבת) כדי לדון באירועים בגבול רצועת עזה, שבהם נהרגו 16 פלסטינים. אמש הורה הנשיא הפלסטיני אבו מאזן לשגריר שלו באו"ם, ריאד מנסור, לנקוט בכל הצעדים המיידיים כדי לדרוש עבור העם הפלסטיני שמירה והגנה של הקהילה הבינלאומית. אבו מאזן אמר עוד כי "ישראל היא האחראית המלאה לכל התוקפנות שהייתה היום בעזה והאחראית המלאה להרג הפלסטינים". מועצת הביטחון מתכנסת על פי בקשתה של כוויית.

 

 

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, קרא לחקירה עצמאית ושקופה של האירועים. חאק, דוברו של גוטרש, אמר כי המזכ"ל "פונה לגורמים המעורבים להימנע מכל פעולה שעלולה להוביל לנפגעים נוספים, במיוחד אזרחים". בכיר באו"ם אמר למועצת הביטחון כי המצב בעזה "עלול להידרדר בימים הקרובים" וקרא לישראל לא לפגוע באזרחים, במיוחד בילדים. "על ישראל לעמוד במחויבויות שלה בהתאם לחוק הבינלאומי בנושא זכויות אדם. אין להשתמש בכוח קטלני אלא כמוצא אחרון, כשכל מקרה מוות נחקר כראוי על ידי הרשויות", אמר טיי-ברוק זריהון מהמחלקה לעניינים מדיניים של האו"ם.

 

מועצת הביטחון הייתה אמורה לקיים דיון בדלתיים סגורות לבקשתה של כווית. אך לאחר שהתברר שהגוף בן 15 החברות לא יצליח להגיע להסכמה על הצהרה משותפת, דיפלומטים מסרו כי כווית ביקשה שהדיון יהיה פומבי. הדיפלומט האמריקני וולטר מילר אמר כי זה מצער שישראל לא הייתה יכולה להשתתף בדיון, בשל חג הפסח. "אנו חשים עצב עמוק בעקבות אובדן החיים היום. אנו מפצירים בגורמים המעורבים לנקוט צעדים כדי להפחית את המתיחות ולהקטין את הסיכון לעימותים נוספים. שחקנים רעים שמשתמשים בהפגנות ככיסוי על מנת להסית לאלימות מסכנים חיי חפים מפשע", אמר מילר למועצה.

"ישראל אחראית לכל התוקפנות". אבו מאזן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"ישראל אחראית לכל התוקפנות". אבו מאזן(צילום: AFP)
 

 אתמול, מאז שעות הבוקר, התקיימו הפרות סדר אלימות בשישה מוקדים לאורך גבול הרצועה, במסגרת "צעדת השיבה". בצה"ל מעריכים כי יותר מ-30 אלף פלסטינים השתתפו בהפרות הסדר. 12 מההרוגים הפלסטינים נהרגו במהלך האירועים הללו. 

 

עוד אמש, צה"ל סיכל ניסיון של חוליית טרור לבצע פיגוע ירי בצפון רצועת עזה. מצה"ל נמסר כי שני מחבלים התקרבו אל הגדר וירו לעבר החיילים, שהגיבו באש ובירי טנק וכלי טיס לעבר המחבלים ולעבר עמדות חמאס באזור. לא היו נפגעים מקרב החיילים. הפלסטינים דיווחו כי ארבעה מחבלים נהרגו בחילופי האש. על פי הדיווחים, תקיפות צה"ל לאחר ניסיון הפיגוע היו נגד עמדות תצפית של חמאס ושל הג'יהאד האיסלאמי בצפון ובדרום הרצועה.

 

  

צפו ברגעי סיכול הפיגוע מזווית נוספת

 

מפקד פיקוד הדרום, אלוף אייל זמיר, אמר אתמול כי בצה"ל "מזהים ניסיונות לבצע פיגועים בחסות ההפגנות. אנחנו ממליצים לאזרחים שלא להתקרב ומזהירים את ארגון החמאס שאחראי לכל מה שקורה ברצועה מההשלכות". את הדברים אמר זמיר ברקע אירוע שבו הגיעו פלסטינים לעבר הגבול עם מטעני חבלה וניסו להניחם ליד הגדר.

 

בצה"ל מעריכים שהפרות הסדר יימשכו בשעות ובימים הקרובים, וכי גם לאחר שתפוזר המסה הקריטית של מפירי הסדר יימשכו הניסיונות להוציא לפועל פיגועים על הגדר בחסות פעולות אלה. דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס טען שההרוגים מאש צה"ל היו פעילי טרור, בני 18 עד 30 - שניים מהם מכוח העילית של חמאס, "נוכבא". בקרב כוחות צה"ל לא היו נפגעים מיידוי האבנים ובקבוקי התבערה עד כה. גדודי התגבור צפויים להישאר באוגדת עזה לכל הפחות בימים הקרובים.

 

"לא התאפשרה שום חציית גדר עד כה ולא הייתה פגיעה משמעותית בתשתיות שלנו ליד הגדר", אמר תא"ל מנליס אתמול אחר הצהריים. "מה שקורה מהבוקר זו הפגנת טרור אלימה. אנחנו עדיין בעיצומו של האירוע. עד כה עמדנו במשימה ובכל מקום שבו היה ניסיון לפגוע בגדר - הופעלה אש מדויקת, בעוצמה, בנחישות ובשיקול דעת. יש לנו מידע על כוונות לבצע פיגועים רבים תוך כדי הפרות הסדר. אירוע טרור משמעותי יוביל לתגובה שלנו שלא תוגבל למרחב הגדר".

עימותים בגבול עזה (צילום: EPA)
"צעדת השיבה" גלשה לאלימות. העימותים בגבול עזה(צילום: EPA)

 יום האדמה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 יום האדמה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 יום האדמה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

נוכח ריבוי ההרוגים, הכריז אבו מאזן על יום אבל לאומי שיצוין היום. חבר כנסת מבל"ד, ד"ר ג'מאל זחאלקה, הציע להפוך את ההפגנה שתתקיים היום באום אל-פחם לציון "יום האדמה" ל"יום זעם" ולחסום את כביש ואדי ערה בעקבות האירועים אתמול בעזה. זחאלקה אמר כי "מה שקורה בעזה מזעזע מאוד. אני מציע להפוך את ההפגנה מחר ל'יום זעם' כתגובה לרציחות של כוחות צה"ל בעזה".

 

דובר צה"ל לתקשורת הערבית, אביחי אדרעי, פרסם אתמול בחשבון הטוויטר שלו מסר לחמאס: "האם לא אמרתם שהצעדה היום תהיה בלתי אלימה וללא נשק? את מי אתם מנסים לשקר?". לציוץ צירף אדרעי צילום של מפגין שאחז בנשק ונורה על ידי צה"ל.

 

 

בפוסט שפרסם אתמול מתאם הפעולות בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, בעמוד הפייסבוק בערבית "אלמונסק" הוא כתב כי "אין גבול לניצול ולצביעות של חמאס. היום הם שלחו לכיוון גדר הביטחון, לאזור ההפגנות האלימות, שנאסרה ההגעה אליו, בעלי מוגבלויות - כדי לבצע פעולות מתגרות נגד חיילי צה"ל ולשמש כמגן אנושי. במקום לדאוג לתושבי עזה ובעיקר לאוכלוסיות המוחלשות והמיוחדות, גיבורי השקר של חמאס מנצלים אותם ושולחים את המוחלשים היישר לעבר הסכנה. תושבי עזה, תתעוררו! זו התנהגות של תתי אדם".

 יום האדמה (צילום: AFP)
"מעריכים שהפרות הסדר יימשכו". לוחמי צה"ל בגבול הרצועה(צילום: AFP)

 יום האדמה (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 יום האדמה (צילום: AP)
(צילום: AP)

בצה"ל הודיעו אתמול אחר הצהריים כי ילדה פלסטינית כבת שבע נתפסה על גדר המערכת בגבול והפנו אצבע מאשימה לעבר חמאס. "ילדה בת 7 נשלחה על ידי חמאס למול כוחות צה"ל", נמסר מדובר צה"ל. "כוח צה"ל אשר זיהה שמדובר בילדה, קלט אותה ווידא שהיא חוזרת חזרה להוריה בצורה בטוחה. ארגון הטרור חמאס משתמש באופן ציני בנשים וילדים, שולח אותם אל הגדר ומסכן את חייהם".

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים התייחס בפוסט ב"אלמונסק" גם לזיהוי הילדה בהפגנות, וכתב: "מוחמד שלח ילדות למצבים מסוכנים ואזורי לחימה? ברור שלא. לעומת זאת ארגון הטרור חמאס שלח ילדה עזתית בת 7 להגיע לגבול עם ישראל , חיילי צה"ל החזירו אותה למשפחתה. בחמאס כנראה לא מכירים את החדית' (מסורת בתורה שבעל פה המוסלמית) המפורסם: 'הצגתי את עצמי לנביא מוחמד ביום של קרב אחד כשאני בן 14 והוא לא התיר לי (לצאת להילחם) ואחר כך הגעתי אליו בקרב אל-חנדק כשאני בן 15 ואז הוא הרשה לי להילחם'. מבחינת חמאס אין בעיה לסכן במוות כל ילד עזתי, וזאת באופן שנוגד את האיסלאם! אין בושה יותר גדולה מלהשתמש בילדים ללחימה - וכל מוסלמי עם לב ושכל ושמכיר את החדית' מתנער מכך".

 

עם תחילת הפרות הסדר התפזרה הנהגת חמאס בין המוקדים השונים בין המפגינים: ראש הלשכה המדינית איסמעיל הנייה מזרחית לעיר עזה, מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר בדרום הרצועה, ופתחי חמאד בצפון הרצועה. הם הסתובבו בקהל, עודדו ולחצו ידיים לאנשים. "לא נוותר ולא נתמקח מול הישות הציונית על אף שעל מאדמת פלסטין", אמר אתמול הנייה בנאום שנשא והוסיף: "אני משבח את כל בני העם הפלסטיני שיצאו היום, ביום האדמה, כדי לכתוב את העתיד. האיומים של ישראל לא מפחידים אותנו".


פורסם לראשונה 30/03/2018 22:41

 

חסן שעלאן השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
עימותים בגבול הרצועה
צילום: EPA
מומלצים