שתף קטע נבחר

הרעלת המרגל: רוסיה גירשה דיפלומטים מ-23 מדינות נוספות

מוסקבה הודיעה על גירושם של 59 דיפלומטים מטעם מדינות שנקטו בצעד דומה כלפיה. אתמול היא הורתה על גירושם של 60 דיפלומטים אמריקנים וכבר החלה בהכנות לסגירת הקונסוליה של ארה"ב בסנט פטרבורג. מצבה של בתו של המרגל לשעבר, שהורעלה בגז עצבים אף היא, השתפר ודווח כי היא "בהכרה ומדברת"

רוסיה גירשה אתמול (ו') 59 דיפלומטים מ-23 מדינות ומסרה כי הוא שומרת על זכותה לנקוט בפעולות נגד ארבע מדינות נוספות, כחלק מהעימות המחריף מול המערב בעקבות הרעלת המרגל הרוסי לשעבר ובתו בבריטניה. רוסיה הוסיפה כי זו תגובה ל"דרישות חסרות הבסיס" של מדינות רבות, רובן מערביות, לעזיבתם של עשרות דיפלומטים מטעמה. המדינות הללו הצטרפו לבריטניה ולארצות הברית בגינויה של רוסיה בעקבות הרעלתם של סרגיי סקריפל ובתו יוליה.

 

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין (צילום: EPA)
מחריף את התגובה. פוטין(צילום: EPA)

 יום קודם לכן מוסקבה הורתה על גירושם של 60 דיפלומטים אמריקנים ועל סגירת הקונסוליה האמריקנית בסנט פטרבורג, העיר השנייה בגודלה ברוסיה, בתגובה לגירוש הדיפלומטים הנרחב ביותר מאז המלחמה הקרה. אתמול נראה היה שמתבצעות כבר הכנות בשטח לסגירת הקונסוליה בסנט פטרבורג. רוסיה זימנה אתמול שליחים בכירים מרוב המדינות שגירשו דיפלומטים רוסים והודיעה להם שהיא מגרשת כמות תואמת של דיפלומטים שלהן.

 

לאחר החלטת בריטניה לגרש 23 דיפלומטים רוסים, בעקבות הטענה כי רוסיה אחראית לשימוש הראשון, ככל הידוע מאז מלחמת העולם השנייה, שנעשה בגז עצבים על אדמת אירופה - רוסיה הגיבה בצעד דומה כלפי בריטניה. אתמול רוסיה זימנה שוב את השגריר הבריטי לורי בריסטוב. משרד החוץ הרוסי מסר כי הודיע לבריסטוב שללונדון יש חודש אחד בלבד לקצץ את מכסת הדיפלומטים שלה ברוסיה לגודל זהה לזה של המשלחת הרוסית בבריטניה.

 

 

 

 

דוברת משרד החוץ הבריטי לא ציינה כמה דיפלומטים בריטים יושפעו מכך, אך אמרה כי תגובתה של רוסיה מצערת וכי במתקפה על המרגל לשעבר, מוסקבה הפרה באופן בוטה את החוק הבינלאומי.

ההרעלה, בדרום אנגליה, איחדה חלק ניכר ממדינות המערב בנקיטת פעולה נגד מה שהן מחשיבות כמדיניות עוינת של הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין. אחת מהן היא ארה"ב, שפוטין קיווה כי הקשרים איתה ישתפרו בתקופת כהונתו של הנשיא דונלד טראמפ.

יוליה סקריפל בתו של המרגל מרגל הרוסי רוסיה סרגיי סקריפל הורעלה סולסברי בריטניה (צילום: AP)
מצבה השתפר. יוליה סקריפל(צילום: AP)

 

רוסיה דוחה את האשמתה של בריטניה כי עמדה מאחורי המתקפה, ואמרה כי הטענות הן חלק ממזימה מערבית מתואמת לחבל ביחסים בין מזרח ומערב ולבודד את מוסקבה.

 

בית החולים שבו יוליה סקריפל מטופלת הודיע שלשום כי מצבה משתפר, לאחר שלושה שבועות שבהן הייתה במצב אנוש בעקבות ההרעלה. אביה נותר במצב אנוש אך יציב. רשת BBC דיווחה אתמול, מפי גורמים, כי יוליה "בהכרה ומדברת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין
צילום: רויטרס
מומלצים