שתף קטע נבחר

בוטלה הרשעת סמים לבן 21: "מוחו עדיין מתפתח"

צעיר מהדרום הודה במכירת קנאביס בשלוש הזדמנויות. אבל השופט תומר אורינוב קבע כי לאדם בגילו אין יכולת מלאה לדיכוי דחפים אימפולסיביים

בית משפט השלום באילת ביטל לאחרונה את הרשעתו של בן 21 שהודה בשימוש ובסחר בקנאביס בכמה הזדמנויות. השופט תומר אורינוב דחה את דרישת המדינה להטיל על הצעיר מאסר בפועל וקבע כי "הנתונים מעידים כי הנאשם נמצא בעיצומו של הליך שיקומי, ויש סיכוי ממשי שלא ישוב לבצע עבירות כלל".

 

בתחילת 2017 נמצא במחסן ביתו של הנאשם קנאביס במשקל 60 גרם בשקית. הוא הודה שיום קודם לכן מכר גרם אחד לאדם אחר תמורת 120 שקל, ושלושה חודשים לפני כן ביצע שתי מכירות דומות לצעירה אחרת. תסקיר שירות המבחן העלה שכשהיה בכיתה ז' חלתה אמו בסרטן ואושפזה למשך כשנה בבית חולים במרכז הארץ, כשהוא נותר בביתו לשמור על אחיו הקטנים. בתקופה זו הוא הידרדר מבחינה לימודית והתנהגותית, והנסיבות הובילו אותו לצרוך קנאביס.

 

עוד עלה מהתסקיר כי מאז מעצרו נמנע הנאשם מצריכת הסם והשתלב בעבודה ובלימודים. בנסיבות אלה העריך השירות שלנאשם סיכויי שיקום גבוהים והמליץ על ביטול הרשעתו, אולם במסגרת הטיעונים לעונש ביקשה המדינה להטיל עליו מאסר בפועל. היא הדגישה שהעבירות בוצעו על רקע של בצע כסף ויש לתת משקל לשיקולי גמול והרתעה.

 

מנגד טענה הסנגורית שהמשבר הקשה שעבר הנאשם בגיל ההתבגרות גרן לו דיכאון והוביל אותו להתחבר לחברה שולית. היא הדגישה את עברו הנקי ואת המוטיבציה הגבוהה שהוא משקיע כדי להשתקם. בנסיבות אלה היא ביקשה לבטל את ההרשעה ולהטיל עליו שעות לתועלת הציבור וצו מבחן בלבד. הנאשם עצמו הצהיר כי הפסיק להשתמש בסמים ולמד "שיעור רציני לחיים".

 

השופט תומר אורינוב ציין שמחקרים במדעי המוח מצביעים על כך שהאונה הקדמית, שאחראית על פונקציות ביצועיות כגון יכולת דיכוי דחפים אימפולסיביים, יכולת תכנון וקבלת החלטות, ממשיכה להתפתח עד גיל 25. בנסיבות אלה, לדבריו, לגילו הצעיר של הנאשם השלכה משמעותית על פוטנציאל השיקום שלו.

 

עוד נכתב בפסק הדין כי הצעיר לקח אחריות אישית להתנהלותו והשתלב בעבודה ולימודים, פעולות המעידות על שיקום אורחות חייו.

 

השופט הוסיף שנראה שהותרת ההרשעה על כנה תפגע בעתידו התעסוקתי בשל כוונתו לעבוד כמאבטח בזמן לימודיו. הוא כתב בהקשר זה כי ניכרת מגמה בפסיקה להקל ולהסתפק בהוכחת פגיעה פוטנציאלית לעתיד התעסוקתי או השיקומי.

 

בסוף דבריו ציין השופט אורינוב כי אמנם העבירות שביצע הנאשם חמורות, אך יש להתחשב ברקע לביצוען ובמשבר שחווה בעקבות מחלת אמו. גם העובדה כי מדובר ב"סמים קלים" במשקלים נמוכים מחזקת את המסקנה שעבירות לא בוצעו מתוך דפוס התנהגות עברייני או בצע כסף, אלא דווקא מתוך רצון לשייכות חברתית.

 

בסיכומו של דבר ביטל השופט את הרשעת הנאשם והטיל עליו פסילת רישיון על תנאי, צו שעות לתועלת הציבור וצו מבחן לשנה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
עו"ד דוד זילברמן
מומלצים