שתף קטע נבחר

מאות הפגינו נגד ההסלמה בעזה: "העזתים יצאו לחפש חירות - ונתקלו באש"

בהפגנה שנערכה בתל אביב דרשו המשתתפים לעצור את האש בגבול עזה ולקדם את תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. ח"כ פריג': "האם ירי צלפים על מפגינים יביא שקט לדרום? ההיפך הוא הנכון"

 

 

מאות בני אדם הפגינו הערב (יום א') בתל אביב בדרישה לעצור את ההסלמה בגבול עזה ולקדם שלום ישראלי-פלסטיני. המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב בין היתר "אפשר אחרת", "לעצור את האש" ו-"שני עמים, תקווה אחת". להפגנה שותפים התנועות עומדים ביחד, קול אחר, לוחמים לשלום, שלום עכשיו, פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני, תקווה במקום מלחמה, מרצ, חד"ש-ת"א, שוברים שתיקה, זזים, קואליציית נשים לשלום, גוש שלום ומחסום-ווטש.

 

"בחג החירות, העזתים יצאו לחפש את חירותם ונתקלו באש חיה", אמרה ח"כ עאידה תומא-סלימאן (חד"ש - הרשימה המשותפת) והוסיפה: "ממשלת ביבי-ליברמן הכינה את הקרקע לטבח וירתה בלי למצמץ על אזרחים, על ילדים ועל נשים שחיפשו את החירות שלהם. הודים וערבים פלסטינים עומדים כאן בלב תל אביב להגיד לא בשמנו. די למלחמות, די להרג".

 

הפגנה עקב המצב רצועת עזה (צילום: מוטי קמחי)
המפגינים בתל אביב, הערב(צילום: מוטי קמחי)

הפגנה עקב המצב רצועת עזה (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

הפגנה עקב המצב רצועת עזה (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

הפגנה עקב המצב רצועת עזה (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

"הגעתי לכאן הערב כדי להביע מחאה על מה שקרה בעזה - צעדה אל הגדר שהסתיימה בטרגדיה נוראית עם קורבנות בנפש ואלפי פצועים", אמר ח"כ דב חנין. "אנו דורשים לחקור את הארועים האלה שדגל שחור מתנוסס מעליהם, אבל חקירה לא תספיק. חייבים לשנות את הכיוון. אי אפשר להמשיך להתעלם מהמצוקה האיומה בעזה. אנו דורשים מהממשלה לעצור את ההסלמה ואת ההסתה".

 

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) הוסיף: "ליברמן ועד גבאי ולפיד - כולם תקפו אתמול את היחידים שמבקשים להילחם - לא רק נגד האויבים, אלא גם על דמותה המוסרית של מדינת ישראל. האם ירי צלפים על מפגינים יביא שקט לדרום? ההיפך הוא הנכון, אלימות גוררת אלימות. ירי גורר ירי".

 

הפגנה עקב המצב רצועת עזה (צילום: מוטי קמחי)
מפגינים בודדים מחו מנגד(צילום: מוטי קמחי)

 

 

סוף פטישי, חבר הנהגה בתנועת עומדים ביחד, אמר: ״ביום הזה הבחירה נתונה בידינו: האם נלך בדרך של תקווה או דרך של יאוש. האם נבחר בעוד מלחמה מיותרת שתביא לשכול נוסף בשני הצדדים, תחריב את הרצועה ותמוטט את תושבי עזה - או שנבחר בדרך שתציע תקווה לכולנו: ישראלים ופלסטינים. דרך שתתקן את עזה ושדרות. דרך שתסיר את המצור ותחזיר את הרווחה לשדרות. דרך שתחזיר את הילדות לילדי רפיח וכיסופים. התקווה והייאוש שניהם בהישג יד והכוח לבחור נמצא בממשלת ישראל - ואם הממשלה בוחרת באלימות, אנחנו האזרחים חייבים לעצור איתה".

 

אופיר כלפה, תושב שדרות ופעיל ביוזמת 'תקווה ולא מלחמה', מסר: "צריך להיות בת יענה כדי לחשוב שהסגר על עזה והמשבר ההומינטרי לא הולך להתפוצץ לכולנו בפנים. הוויכוח מי יותר אשם - חמאס, ממשלת הימין או מצרים, לא עוזר לפתור שום בעיה ורק עוזר להרבות סכסוך ומריבה בינינו. את הביטחון צריך לשמור, אבל אסור לירות במי שלא מהווה סכנה".

 

ערן ניסן, מנהל פרויקטים בתנועת שלום עכשיו, אמר: "לממשלת הימין אין תוכנית, אין חזון ואין מדיניות. אין להם מושג מה הם רוצים להשיג בעוד חצי שנה, בעוד חמש שנים. כשהם אומרים לנו 'שקט יורים', אנחנו צריכים לצעוק בחזרה 'ירינו מספיק, שתקנו מספיק'. הגיע הזמן להפסיק לירות ולהפסיק לשתוק".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ההפגנה בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים