שתף קטע נבחר

בגיל 91: מת רודן גואטמלה שהורשע ברצח עם

אפראין ריוס מונט ששלט בגואטמלה לפני 35 שנה הלך לעולמו. הוא נמצא אחראי להוצאה להורג של 1,771 מבני המאיה ונידון ל-80 שנות מאסר - אך הרשעתו בוטלה והוא טרם הועמד מחדש לדין

אפראין ריוס מונט (צילום: רויטרס)
מת בגיל 91. אפראין ריוס מונט(צילום: רויטרס)

רודן גואטמלה לשעבר אפראין ריוס מונט, ששלט בגואטמלה לפני 35 שנה ונמצא אחראי להוצאה להורג של 1,771 מבני מאיה, הלך אתמול (א') לעולמו בגיל 91. כך מסר עורך דינו.

 

ריוס מונט התגייס ב-1944 לצבא גואטמלה, ושירת בו 30 שנה. כקצין זוטר, נטל חלק בהפיכה הצבאית נגד הנשיא חקובו ארבנס גוסמן ב-1954, הפיכה שנתמכה בידי ה-CIA.

 

לשלטון עלה ריוס מונט בהפיכה צבאית ושלט במדינה בשנים 1983-1982, בתקופה שבה הגיעה לשיא מלחמת האזרחים שהתחוללה במדינה במשך 37 שנה בסך הכול. בזמן שלטונו השיק ריוס מונט את התוכנית הלאומית לצמיחה וביטחון, שנועדה לטפח בציבור רגשות לאומניים, וליצור כור היתוך שיוביל להיטמעות האינדיאנים באוכלוסייה. הוא טען כי "האינדיאנים אנאלפביתים ולא בוגרים, וכתוצאה מכך הם חשופים יותר לפיתויי הקומוניזם הבינלאומי".

הורשע ברצח עם - והרשעה בוטלה. ריוס מונט במהלך משפטו (צילום: AP) (צילום: AP)
הורשע ברצח עם - והרשעה בוטלה. ריוס מונט במהלך משפטו(צילום: AP)

במאי 2013 הרשיע בית המשפט בגואטמלה את הרודן לשעבר ברצח עם ובביצוע פשעים נגד האנושות, ודן אותו ל-80 שנות מאסר. בכך נרשם תקדים - הייתה זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שמדינה מרשיעה את שליטה לשעבר ברצח עם.

 

בית המשפט קבע עוד כי הרודן לשעבר העלים עין כשחייליו השתמשו באלימות קשה, באונס ובעינויים כדי לדכא קבוצות של מורדים במדינה. הוא עצמו הכחיש את האישומים נגדו וטען כי לא הורה לחייליו לבצע רצח עם או לפעול בכוונה להשמיד קבוצה אתנית. 

אפראין ריוס מונט (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

עם זאת, השופט יאסמין בריוס דחה את טענותיו וקבע כי "ריוס מונט היה מודע לחלוטין לפעולות שהתרחשו בזמן כהונתו אך הוא לא עשה דבר כדי למנוע אותן". למשמע גזר הדין, נשמע באולם בית המשפט בגוטאמלה סיטי קריאות שמחה של מאות אנשים שהצטופפו במקום, רבים מהם קרובי משפחה של הקורבנות.

 

במהלך המשפט שנמשך כחודש נשמעו עדויותיהם של קרוב ל-100 עדים מטעם התביעה והם סיפרו בהרחבה על מעשי הזוועה שביצעו כוחות המשטר תחת הנהגתו של ריוס מונט.

 

ב-21 במאי 2013, שבוע וחצי לאחר שנגזר דינו, ביטל בית המשפט העליון את הכרעת הדין בשל טענות ההגנה על כך שבמשך תקופה מסוימת במהלך המשפט, נותר ריוס מונט ללא ייצוג משפטי. בשנה שעברה הוחלט כי ריוס מונט יועמד שוב לדין באשמת רצח עם, אך הדבר טרם קרה.


פורסם לראשונה 01/04/2018 22:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים