שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  כולם בשביל אחת: טיול הצופים הכי מרגש
  שירה רביץ יצאה לטיול פסח בתנאי שטח. מכיוון שהיא מרותקת לכיסא גלגלים, חבריה לשבט עזרו לה בעזרת "גילגלון". "ראיתי נערים ונערות שמתעקשים לקחת חלק במאמץ הצוותי ובעיקר ראיתי כיצד משפיע השילוב על הנוער הנפלא שלנו", אומר אביה של שירה

   

   

  שירה רביץ (11) לא מוותרת על אף טיול של תנועת הצופים. מכיוון שהיא מרותקת לכיסא גלגלים, חבריה לשבט משואות מיהוד נרתמו השנה ובעזרת "גילגלון", כיסא גלגלים מיוחד, סייעו לה לצאת לטיול בתנאי שטח. שירה החלה את דרכה בתנועות הנוער במסגרות המיועדות לילדים המתמודדים עם מוגבלויות שונות, אך הוריה החליטו לפני שלוש שנים לשנות מסגרת ולשלבה בתנועת הצופים, שם חניכים עם מוגבלויות משתלבים בכלל פעילות התנועה.

  שירה רביץ (צילום: אלבום פרטי)
  מטיילת כמו כולם(צילום: אלבום פרטי)
   

  "הבחירה להיות חלק מהפעילות הרגילה מאתגרת אך נותנת משמעות אדירה עבור ילדנו ותורמת, לא פחות מזה, לנוער הנפלא והאיכותי השותף במסגרת תנועות הנוער", מספר דרור רביץ, אביה של שירה המתמודדת עם "מוביוס סינדרום" בשילוב עם אסימטריה של החדרים במוח.

   

  "שירה סובלת מחוסר מימיקות בפנים, עיכוב התפתחותי, בעיות ראייה ויכולות מוטוריות מוגבלות. הפיתרון של הגילגלון, כיסא גלגלים מיוחד של עמותת 'אתגרים', מאפשר לה הרגשה של להיות ככולם עם כולם, על אף הקשיים והאתגרים, היא זוכה לקבל את המגיע לה ככל אדם ללא קשר למגבלה".

   

  מה ראית כמלווה בטיול על הדינמיקה בין החניכים?

  "התרגשתי לשמוע את הוויכוחים על הובלת ה'גילגולון'. ראיתי נערים ונערות שמגיעים ומתעקשים לקחת חלק במאמץ הצוותי ובעיקר ראיתי כיצד משפיע השילוב של ילדים עם צרכים מיוחדים על הנוער הנפלא שלנו.

   

  "זה לא מובן מאליו וזה הכי מובן מאליו שצריך שיהיה, בפרט, בעידן בו המחשבים, הטלוויזיה, הטלפונים החכמים ושאר מוצרי צריכת המדיה השונים מהווים התמודדות ערכית שונה ממה שהכרנו בעבר ומעצימים במידה רבה את האתגר וכמובן את הערכים ויכולת הנתינה שלא על מנת לקבל".

   

  רוצים לקחת חלק ולעזור (צילום: אלבום פרטי)
  רוצים לקחת חלק ולעזור(צילום: אלבום פרטי)

  איך שירה מרגישה במסגרת הפעילויות המשולבות?

  "שירה היא ילדה מאוד פעלתנית ודעתנית, המתעקשת לעצמאות למרות מגבלותיה הרבות, ומנסה לנייד את עצמה ככל שהאמצעים העומדים לרשותה, מאפשרים זאת. אנו מודעים היטב למגבלותיה ובמקביל עושים כל שביכולתנו לאפשר לה את היכולת לעצמאות.

   

  "היא נהנית מאוד מהפעילויות המשולבות ואין ספק כי פעילות זו תורמת לה רבות לתחושת השייכות, אך גם מעלה קשיים בכל הקשור לעצמאותה ולניידות. זה לא סוד שילדים עם מוגבלויות מתקשים להשתלב בסביבת מגוריהם מבחינה חברתית, על אחת כמה וכמה כאשר בתי הספר בהם הם לומדים מרוחק ממקום מגוריהם. יתרה מכך, אוכל להעיד על שירה שהיא ילדה מאוד רגישה ואינה נשארת אדישה לתנועת החברים של אחיה הבאים ויוצאים מביתנו כמעט בתדירות יומית. השילוב בתנועת הצופים ביישוב בו אנו גרים מאפשר ומעניק חשיפה והכרות רחבה יותר עם בני גילה בסביבה בה אנחנו גרים".

   

  הפעילויות מאפשרות לשירה הכרות עם בני גילה מהאזור (צילום: אלבום פרטי)
  הפעילויות מאפשרות לשירה הכרות עם בני גילה מהאזור(צילום: אלבום פרטי)

  לסיום, חשוב לרביץ להדגיש: "החום, האמפתיה, העדינות והרגישות של כל אחת ואחד מצוות המדריכים מחמם את הלב ונותן לחניכים תחושה של שייכות אמיתית וחלק בלתי נפרד מהמסגרת הכוללת וכמובן מכלל החניכים בשבט.

   

  "הצוות, בדרכו המיוחדת, יוצר עבור החניכים את ההרגשה של להיות ככולם ועם כולם בכל מקום ובכל זמן על אף הקשיים והאתגרים. החיבור המדהים לחניכים והיכולת להכיל אותם על שלל שיגעונותיהם, מצבי הרוח וכמובן הרגעים המתוקים שלהם, ראויים להערכה".

   

  "כ-3,000 חניכים משתלבים כיום בתנועת הצופים כחלק ממחלקת צמי"ד, האחראית על השתלבות ועל והנגשת כלל הפעילות התנועתית לחניכים המתמודדים עם מוגבלויות", אומר קלי כהן, מזכ"ל תנועת הצופים. "אנו מקווים שהפעילות הזו תמשיך להתרחב על מנת לספק לכל ילד ונער המתמודד עם מוגבלות את תחושת השייכות המגיעה לו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים