שתף קטע נבחר

"הלוחם בשחיתות" מראשל"צ הצביע בענייני שותף של אשתו

חבר המועצה אסף דעבול לא דיווח על הקשר בין בעל חברה שקיבלה עבודות מהעירייה לבין אשתו - שותפות בחברה אחרת. לדבריו, "אשתי אדם עצמאי, החברה רק על הנייר ולא זכרתי שהיא קיימת". עיריית ראשל"צ: "בעניין אחר עלה חשש לניגוד עניינים של דעבול והוא לא משתתף בישיבות תכנון ובנייה"

האם "הלוחם בשחיתות" של עיריית ראשון לציון, אסף דעבול, פעל תוך חשש לניגוד עניינים בהצבעותיו כחבר ועדות בעירייה? כך לפחות עולה ממסמכים שהגיעו לאחרונה לידי ynet. על פי המסמכים וסיכומי פגישות של שתי ועדות עירוניות שבהן היה שותף בשנים האחרונות, ועדת מכרזים וועדת משנה לרישוי ותכנון יישובי, עולה כי חבר המועצה דעבול השתתף בדיונים בענייני חברת "ק.מ.מ. מפעלי מחזור" השייכת לאיש העסקים פיליפ שרגא קורטוב. אותו קורטוב היה במועד ההצבעות שותף עם אשתו של חבר המועצה, ג'נט דעבול, בחברה אחרת.

 

החברה שבה הייתה שותפה אשתו של דעבול יחד עם פיליפ שרגא קורטוב, "ש. קורטוב יזמות" נסגרה בראשית 2018, אך בעת אותן הצבעות, שנערכו בשנים 2007 ו-2016, הייתה קיימת.

 

חבר המועצה דעבול הצביע על החלטות שעוסקות בהרחבת שירותים שמספקת לעירייה חברה נוספת בבעלותו של פיליפ שרגא קורטוב, "ק.מ.מ. מפעלי מחזור", והקצאות שטח עבורה פעילותה. כל זאת מבלי להודיע לאיש מהסובבים אותו באותם ישיבות על כך שבעל החברה היה שותף של אשתו בחברה אחרת.

אסף דעבול (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
אסף דעבול(צילום: יובל חן)
 

התקשרות ללא מכרז

חברת "ש. קורטוב יזמות" נוסדה בשנת 2005 ונסגרה בראשית 2018. האסיפה הסופית שלה התקיימה במרץ השנה. בעלי המניות בחברה ששימשו בה גם כדירקטורים היו פיליפ שרגא קורטוב וג'נט דעבול - כשקורטוב מחזיק ב-75% ממניותיה ודעבול ב-25% הנותרים. לצד חברה זו לקורטוב היו עוד שלוש חברות נוספות: "קורטוב אחזקות בע"מ", "ק.מ.מ. בע"מ" וכן החברה שבנדון - "ק.מ.מ. תפעול מחזור", חברות שבהן דעבול אינה שותפה.

 

לנוכח העובדה שקורטוב היה שותף של אשתו של חבר המועצה אסף דעבול בחברה אחרת במועד ההצבעות, משתמע כי הייתה קיימת ביניהם היכרות אישית. לכן עולה השאלה מדוע כאשר שמו עלה כבעל חברה הנמצאת במכרז עירוני, חבר המועצה לא השעה את עצמו מהדיונים או לכל הפחות הודיע לחבריו על החשש לניגוד עניינים.

 

דעבול לקח חלק פעיל בישיבת המשנה לרישוי ותכנון שנערכה ב-26 ביוני 2007 ובה נקבע כי "ק.מ.מ מפעלי מחזור" תקבל מתן שימוש חורג לחמש שנים בקרקע חקלאית בראשון לציון לטובה בניית עסק למחזור נייר. במסגרת ההחלטה להעניק לה את הקרקע - שעליה הצביע דעבול בעד - ניתנו לה גם אפשרויות בנייה של מבנים וסככת מיגון שישרתו את מפעל המחזור.

 

תשע שנים מאוחר יותר, שוב לא שיתף דעבול את העירייה או את חברי ועדת המכרזים שבה השתתף, על כך שהוא מצוי לכאורה בניגוד עניינים כאשר הוא וחבריו דנו במכרזים הקשורים לחברת "ק.מ.מ מפעלי מחזור". בין היתר הצביע דעבול על המשך ההתקשרות עם החברה ללא מכרז עד סוף שנת 2016, בלי שאיש ידע כי באותה תקופה אשתו הייתה שותפה בחברה אחרת עם בעל החברה המדוברת.

 

דעבול: "אשתי לא עירבה אותי"

אסף דעבול מאשר שאשתו הייתה רשומה כבעלת מניות בחברה שקורטוב החזיק בה 75% מהמניות, אך יחד עם זאת טוען כי "לא הייתי מעורב בהקמת החברה שהוקמה לפני כ-12 שנה ולא היה לי שום קשר איתה. אשתי היא אדם עצמאי והיא פעלה לבדה בלי לערב אותי. החברה הנ"ל נשארה 'על הנייר', מעולם לא החלה לפעול ולא ביצעה שום פעילות.

 

"מתברר שגם אשתי שכחה מקיומה של החברה, עד שמר קורטוב התקשר אליה לפני מספר חודשים והציע לה לסגור את החברה", הוסיף דעבול. "החברה כיום בהליכי סגירה. בגלל שלא הייתי שותף בחברה ולא היה לי שום קשר איתה, ובגלל שהיא לא החלה לפעול, כלל לא זכרתי שהיא קיימת. אילו הייתי זוכר את קיומה, ודאי שהייתי מצהיר זאת בפני הוועדה".

 

מעיריית ראשון לציון נמסר: "פרטי המקרה המתואר בשאילתה אינם מוכרים לייעוץ המשפטי של העירייה. בהעדר הפנייה לישיבות ועדות מכרזים וועדות המשנה לתכנון ולבנייה/מליאת הוועדה המקומית, לא עלה בידינו לאתר את פרוטוקולי הישיבות הנזכרות בשאילתה ולהתייחס אליהם".

 

עוד נמסר מהעירייה כי "במנותק מהמתואר בשאילתה, בעניינו של מר דעבול מתקיימת בימים אלה בדיקה שעניינה חשש לניגוד עניינים בעת מילוי תפקידיו כחבר בועדות העירייה השונות. הבדיקה נעשית בשל מידע שהתקבל בעירייה, הנוגע למעורבותו בעסקאות נדל"ן בעיר ראשל"צ ולקשריו העסקיים עם יזמים הפועלים בעיר. הבדיקה הועברה לחוות דעת של הועדה למניעת ניגוד עניינים של נבחרי ציבור במשרד המשפטים. נציין שמר דעבול התבקש על-ידי הייעוץ המשפטי לעירייה שלא להשתתף בדיוני הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בשל החשש לניגוד עניינים, וזאת עד לסיום הבדיקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים