שתף קטע נבחר

יורש העצר הסעודי: לישראלים זכות לארץ משלהם

עוד עדות להתחממות ביחסי ישראל-סעודיה: מוחמד בן סלמאן, האיש החזק בממלכה, מצהיר כי "לפלסטינים ולישראלים זכות לארץ משלהם". על הרווח מיחסים עם ירושלים: "ישראל כלכלה גדולה וצומחת, יש לנו אינטרס משותף איתה - אם יהיה שלום". על מנהיג איראן חמינאי : "לידו היטלר נראה טוב"

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, הנחשב לאיש החזק ביותר בסעודיה, סיפק אמש (יום ב') עוד הצהרה המעידה על ההתחממות ביחסים בין ירושלים לריאד, כשאמר כי לישראלים יש זכות לחיות בשלום בארץ משלהם.

יורש העצר של סעודיה מוחמד סלמאן בבית הלבן (צילום: EPA)
יורש העצר בן סלמאן. "לא מתנגדים לשום עם אחר"(צילום: EPA)

בריאיון למגזין האמריקני The Atlantic נשאל בן סלמאן אם הוא מאמין שליהודים יש זכות למדינת לאום לפחות בחלק מארץ אבותם והשיב: "אני מאמין שלפלסטינים ולישראלים יש זכות לארץ משלהם. אבל אנחנו חייבים להשיג הסכם שלום כדי להבטיח יציבות לכולם ולקיים יחסים נורמליים".

 

סעודיה, נזכיר, היא מנהיגת העולם הסוני ובאופן רשמי היא אינה מכירה בישראל. עם זאת בשנים האחרונות דיווחו מקורות זרים על מגעים חשאיים בין ישראל לסעודיה, בעיקר על רקע התנגדותן המשותפת להתעצמות איראן השיעית ולתכונית הגרעין שלה.

 

"יש לנו דאגות דתיות בנוגע לגורל המסגד הקדוש בירושלים ובנוגע לזכויות של העם הפלסטיני", אמר בן סלמאן בריאיון. "זה מה שיש לנו. אין לנו שום התנגדות לשום עם אחר".

 

כשנשאל אם לדעתו האיום האיראני מקרב בין סעודיה לישראל, ואם היה מעלה על הדעת אינטרסים משותפים אחרים עם ישראל אלמלא האיום האיראני, השיב בן סלמאן: "ישראל היא כלכלה גדולה ביחס לגודלה והיא כלכלה צומחת, וכמובן יש אינטרסים רבים שאנחנו חולקים עם ישראל אם יהיה שלום. יהיה אינטרס משותף גדול לישראל עם למדינות החברות במועצת שיתוף הפעולה של המפרץ ועם מדינות כמו מצרים וירדן".

טראמפ מארח את מוחמד בן סלמאן בבית הלבן (צילום: רויטרס)
בן סלמאן עם נשיא ארה"ב טראמפ בבית הלבן(צילום: רויטרס)

המראיין ג'פרי גולדברג שאל את בן סלמאן אם הוא סבור כי בסעודיה יש בעיה של אנטישמיות בהתחשב בכך שבמדינה ניתן מקום נרחב לייצור תעמולה אנטישמית בעבר. "למדינה שלנו אין בעיה עם יהודים", השיב. "הנביא שלנו מוחמד התחתן עם יהודייה. שכניו היו יהודים. הרבה יהודים מאמריקה ומאירופה באים לסעודיה".

 

כשנשאל על ההשוואה שעשה לאחרונה בין מנהיג איראן עלי חמינאי למנהיג גרמניה הנאצית אדולף היטלר השיב בן סלמאן: "אני חושב שהמנהיג העליון של איראן עוד גורם להיטלר להיראות טוב. היטלר ניסה לכבוש את אירופה. הוא מנסה לכבוש את העולם. הוא מאמין שהעולם שייך לו. הוא היטלר של המזרח התיכון".

 

הנסיך בן סלמאן מונה ליורש העצר ביוני אשתקד במקום בן דודו, שהיה אמור לרשת את הכתר. מאז הוא הנהיג שורה של רפורמות חברתיות וכלכליות, האמורות להפוך את סעודיה למדינה מודרנית יותר. במסגרת הרפורמות הוסרו רבות מהמגבלות שהוטלו על נשים, בכלל זה האיסור לנהוג בכלי רכב או להיכנס לאצטדיוני כדורגל. מהלכיו עוררו התנגדות של גורמים שמרניים, ובסוף השנה שעבר נעצרו – כנראה בהוראתו – יותר מ-200 בכירים סעודים, בהם אנשי עסקים ובני משפחת המלוכה, "בחשד לשחיתות".


פורסם לראשונה 02/04/2018 23:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
בן סלמאן. "אין לנו בעיה עם יהודים"
צילום: EPA
מומלצים