שתף קטע נבחר

צפו בתיעוד הנדיר: בולען נפער ליד ים המלח

במהלך טיול באזור ים המלח תיעד עומר אליפז, בן 10, את האזור שבו נפערו בולענים. במהלך עריכת הסרט הם הבחינו כי תיעדו היווצרות של בולען. צפו בתיעוד הנדיר שהגיע לידי ynet

 

 

 

"ופצתה האדמה את פיה": עומר אליפז, בן 10 מתל-אביב, תיעד בשבוע שעבר באמצעות רחפן היווצרות של בולען באזור ים המלח. צפו בתיעוד הנדיר שהגיע לידי ynet:

 

רועי, אביו של עומר, סיפר לאחר שהשניים טיילו במצדה ולפני טיול בנחל ערוגות, ביקש הבן לצלם באמצעות הרחפן את כפר הנופש הנטוש בצמוד לחוף הים מול קיבוץ עין גדי.

 

סכנה בולענים! כך בונים מתקן במקום המסוכן בארץ

 

האב הוסיף כי במהלך הצילומים, של האזור שעבר "אסון טבע", תיעד עומר אזור ובו בולענים רבים. "רק בעריכה הוא הבחין שבולען נפער ונקלט בצילום", שיחזר האב.

 

היווצרות בולען בים המלח (צילום: עומר אליפז)
היווצרות בולען בים המלח(צילום: עומר אליפז)

 

אז איך נוצר בולען? בכל אזור חוף ים המלח נמצאת שכבת מלח ששקעה לפני כעשרת אלפים שנה, בעומק של בין 20-50 מטרים. שכבת המלח הייתה טבולה במים מלוחים, אך בגלל ירידת מפלס מי ים המלח ב- 30 השנים האחרונות נחשפה השכבה למים מתוקים שהמיסו את המלח.

 

"נוצרו חללים. וככל שמתגברת ההמסה החללים גדלים והתקרה מעליהם מתחילה להתערער. ברגע שהמשקל של הסלע מתגבר על חוזק תקרת החלל הסלע קורס ונוצר בולען", הסביר בעבר ד"ר גידי בר, חוקר במכון הגאולוגי ואחראי על פרוייקט אי יציבות בתשתית בחופי ים המלח.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עומר אליפז
היווצרות הבולען
צילום: עומר אליפז
מומלצים