שתף קטע נבחר

הפסיק לשלם מזונות והפסיד את חלקו בדירה

גבר גרוש ואב לארבעה ברח מהארץ והתעלם מבית הדין הרבני. הדיינים החליטו שהחובות שצבר יקוזזו עם חלקו בדירה המשותפת בארץ

בית הדין הרבני האזורי חיפה נדרש לאחרונה להכריע בתביעת מזונות, משמורת וחלוקת רכוש, שהוגשה על ידי אם לארבעה ילדים שבעלה נטש וברח לחו"ל: הדיינים קבעו שחלקו בדירה המשותפת תעבור לבעלות האישה כדי לכסות על חוב המזונות שצבר מאז שהפסיק לשלם.

 

בני הזוג נישאו ב-2004 ונולדו להם ארבעה ילדים. בסוף 2014 הגישה האישה תביעה לגירושים ובקשה לצו הגנה. היא סיפרה שבעלה היכה אותה אך היא נמנעה מלהגיש תלונה. מאוחר יותר התרחש אירוע נוסף שהיה בבחינת הקש ששבר את גב הגמל, כאשר לדבריה "היכה מכות רצח ודפק לי את הראש בקיר". בשלב מסוים יצא הבעל לחו"ל ולא חזר. ב-2016 נסעה האישה לז'נבה ושם התגרשה ממנו, ללא הסכם כלשהו, כיוון שחששה להישאר עגונה.

 

תביעתה עסקה בשני עניינים עיקריים: דירה הרשומה על שם שניהם ותביעת משמורת ומזונות הילדים. לאורך חודשים ארוכים זומן הבעל לכמה דיונים אך מעולם לא התייצב. בשלב מסוים עורך דינו הגיש בקשה לביטול ייצוג, אולם בקשתו נדחתה עד שהנתבע ימציא כתובת של עורך דין אחר, וזאת מחשש שלא תהיה דרך ליצור איתו קשר.

 

הדיינים - הרב דניאל אדרי, הרב בן ציון הכהן רבין, הרב אלעד עלי – עסקו באריכות בשאלה אם ניתן לפסוק ללא נוכחותו של הבעל, ובסופו של דבר הגיעו למסקנה חיובית, בין היתר משום שלנתבע היה עורך דין, מה גם שמדובר באדם שברח ושמתנהל באופן בריוני בניסיון למנוע דין צדק.

 

הם הזכירו שהנתבע מודע לכל ההליכים, והפרוטוקולים וההחלטות מובאים לעיונו – כך לפי בא כוחו – אך הוא לא מגיב. "גם זה מוכיח את האמור לעיל, שמטרת הבעל לפגוע בהליך המשפטי ועל ידי כך לפגוע באישה וזאת תוך פגיעה כלכלית ונפשית בילדיו שלו שגם עליהם הוא לא חס", כתבו.

 

"לאפשר לאישה לחיות"

לגופן של התביעות נקבע שהילדים יהיו במשמורתה המלאה והיחידנית האם, היות שזה המצב בפועל, שכן הבעל ברוח לחו"ל. לעניין המזונות חישבו הדיינים שלפי 1,250 שקל לילד, מחודש יולי 2017 (תאריך החוב של הבעל להוצל"פ) ועד שהבן הקטן יגיע לגיל 18, יצטרך הבעל לשלם 626,250 שקל.

 

בעניין זה הם החליטו לכרוך את החוב לדירה של שני הצדדים, וקבעו כי "כדי לאפשר לאישה לחיות", בית הדין יהוון את חלקו העיקרי של חוב המזונות, והוא ישולם דרך חלקו של הבעל בדירה.

 

חלקו של הבעל בדירה לאחר קיזוז המשכנתה עמד על 396,500 שקל, ונקבע כי סכום זה יקוזז מהמזונות העתידיים שעליו לשלם עבור מזונות הילדים. הבעלות המלאה על הדירה תהיה של האישה.

 

שאר החוב שנותר מהמזונות העתידיים ישולם בתשלומים חודשיים של 400 שקל עבור כל ילד, מתוך התחשבות בכך בהיוון חוב המזונות מול חלקו בדירה. בנוסף, הנתבע ישלם חצי מהוצאות בריאות חריגות כנגד הצגת קבלות מתאימות. הובהר שחוב מזונות העבר ימשיך להתנהל בהוצאה לפועל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד זיוה עירון
מומלצים