שתף קטע נבחר

החגורה מתהדקת: מאסר ראשון בחקירת רוסיה-גייט

עורך דין צעיר המקורב למיליארדר רוסי נשלח למאסר - לאחר שהודה ששיקר לחוקרי ה-FBI על קשריו עם אנשי טראמפ

 

אלכס ון-דר-זוואן, עורך דין הולנדי וחתנו של אחד מעשירי רוסיה, נשלח היום (ג') למאסר בן 30 ימים ונקנס ב-20 אלף דולרים, לאחר שבית משפט בוושינגטון קבע ששיקר בחקירתו בנוגע לקשריו עם גורם בקמפיין הבחירות של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ב-2016.

 

ון-דר-זוואן, בן 33, שעבד בעבר עם מנהלי הקמפיין לשעבר של טראמפ, פול מנפורט וריק גייטס, הוא הראשון לקבל עונש במסגרת חקירת רוסיה-גייט שמוביל החוקר המיוחד רוברט מולר. הוא עבד עם השניים ב-2012, לפני שגויסו לקמפיין של טראמפ, כשעבדו כיועצים פוליטיים של ראש ממשלת אוקראינה לשעבר ויקטור ינוקיביץ', המוכר כאוהד רוסיה.  

אלכס ון-דר-זוואן (צילום: רויטרס)
אלכס ון-דר-זוואן(צילום: רויטרס)

אלכס ון-דר-זוואן (צילום: AP)
"כלאו אותו!". היום מחוץ לבית המשפט(צילום: AP)

בפברואר האחרון ון-דר-זוואן הודה במעשיו - הוא הסתיר ומחק אימיילים ושיקר לסוכני ה-FBI על קשרים קודמים עם גייטס, מנפורט ואדם נוסף שעבד עבור מנפורט באוקראינה ומכונה "אדם A". לפי רישומי בית המשפט, "אדם A" הוא קונסטנטין קילימניק - שעבד בחברת הייעוץ של מנפורט באוקראינה. אנשיו של החוקר מולר אמרו כי "אדם A" שמר על קשרים מתמשכים עם סוכנות המודיעין של הצבא הרוסי ותקשר עם ואן-דר-זוואן וגייטס במהלך קמפיין טראמפ.

 

העו"ד הצעיר נשוי לבתו של גרמן קהאן, מיליארדר רוסי שייד את הבנק הפרטי אלפא בנק. הוא אינו דג גדול בחקירת מולר, אבל גזר הדין הראשון מראה על עמדה נוקשה כלפי עדים שמשקרים לחוקריו.  

 

"מה שעשיתי היה טעות", אמר ואן-דר-זוואן בפני השופטת. "אני מתנצל בפני בית המשפט ובפני אשתי". עורך דינו ביקש מהשופטת להטיל עליו קנס בלבד ולאפשר לו לעזוב את ארצות הברית, וציין כי "הוא כבר נענש מספיק". הסנגור הוסיף כי על ואן-דר-זוואן לקבל הקלה, לאור העובדה ששב לארצות הברית כדי לתקן את העוול - לאחר ששיקר לוחקרי מולר. "מאז ששב למדינה בחודש דצמבר, הוא היה כלוא במלון בוושינגטון ונמנע ממנו לשוב ללונדון - שם אשתו מתמודדת עם היריון ראשון קשה במיוחד. הוא נמצא בלימבו".  

 

שיקר על קשריו. פול מנפורט וריק גייטס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שיקר על קשריו. פול מנפורט וריק גייטס(צילום: רויטרס)

החוקר המיוחד רוברט מולר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
החוקר המיוחד רוברט מולר(צילום: AFP)

דונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
החגורה מתהדקת. טראמפ(צילום: רויטרס)

הדברים לא השפיעו על השופטת, והיא התעקשה כי "מדובר ביותר מטעות", וכי ואן-דר-זוואן ניחן באמצעים כספיים ורגשיים שיאפשרו לו להתמודד עם גזר הדין. עורך הדין מטעם התביעה שעובד יחד עם חוקרי

מולר הפריך את טענותיו של עורך הדין, ואמר כי ואן-דר-זואן שב לארצות הברית משום שחוייב לעשות כן על פי צו בית משפט. התובע הוסיף כי המורשע הציג "חוסר מוסריות" וציין כי שיקר לגורמי הממשל האמריקני שעבד עמם בעבר.

  

במסגרת החקירה על קשרי רוסיה-טראמפ, מולר הגיש כתבי אישום נגד מנפורט בגין עבירות רבות, בהן ניסיון הלבת כספים ועבירות מס. מנפורט טוען כי אינו אשם. ון-דר-זוואן וגייטס הם מהארבעה שהודו בעבירות שייחס להם מולר - יחד עם מייקל פלין, היועץ לביטחון לאומי לשעבר של טראמפ וג'ורג' פפדופולוס, יועץ בקמפיין טראמפ. טראמפ כינה את החקירה "ציד מכשפות" והכחיש קשר עם רוסיה.

  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נשלח למאסר. ון-דר-זוואן
צילום: רויטרס
מומלצים