שתף קטע נבחר

המדינה לבג"ץ: שליח ישראלי טס למדינה שנחתם עמה הסכם גירוש

המדינה הגישה את תשובתה לעתירה שהוגשה נגד תוכנית הגירוש ובה מתברר כי שליח מיוחד מישראל יצא הבוקר לאחת המדינות שעמן נחתם הסכם הגירוש וככל הנראה מדובר באוגנדה. השליח אמור לחזור עם תשובות אם ההסכם עדיין בתוקף. עד מחר יכריע היועמ"ש אם להמשיך להחזיק את מי שכלוא עדיין במתקן סהרונים

 

 

המדינה הגישה תגובה לבג"ץ בנושא מבקשי המקלט והודיעה כי שליח מיוחד ישראלי יצא הבוקר לאחת המדינות שעמן נחתם הסכם הרחקה, ככל הנראה אוגנדה, והוא צפוי למסור תשובה בנושא הגירוש והאם ההסכם עמה עדיין בתוקף. בהתאם לעדכון מהשליח המיוחד, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יכריע האם להמשיך ולהחזיק את השוהים במתקן סהרונים.

 

"נוכח טענות שהועלו נגד המדינה השלישית השנייה לאחרונה, ולאור מיקוד ההרחקה במדינה זו בלבד כעת, נדרשה קבלת כמה עדכונים עובדתיים, לרבות מטעם השליח המיוחד למדינות השלישיות המופקד על הנושא", נכתב בתגובה. "בהתאם, יצא שליח זה הבוקר למדינה השלישית השנייה שבה מדובר והוא צפוי למסור תשובות ועדכונים בערבו של יום זה, ולכל המאוחר בבוקר יום חמישי".

 

מנדלבליט אמור למסור את הכרעתו עד מחר ב-12 בצהריים האם ישוחררו מבקשי המקלט שעדיין כלואים במתקן סהרונים. "אם היועמ"ש לא ישתכנע כי לפניו כל הדרוש להתחיל בהרחקה שלא מרצון למדינה השלישית השנייה, ישוחררו המוחזקים ממשמורת", נכתב בתגובה.

 

למעשה, המדינה ציינה בתגובתה לבג"ץ כי השליח מטעמה יצא למדינה השלישית כדי לבדוק אם אפשר לגרש אליה בכפייה מבקשי מקלט בהתאם להסכם שנחתם עמה אחרי קריסת ההסכם הראשון. השליח ימסור עדכון בערב ובהתאם לכך גם יוחלט מה לעשות עם מבקשי המקלט שכלואים בסהרונים. עתירה אחת בנושא הוגשה ביוזמת סיגל קוק-אביבי על ידי 119 פעילי זכויות אדם ובאמצעות עו"ד איתי מק. העתירה השנייה הוגשה על ידי עו"ד אביגדור פלדמן.

עדיין לא ברור מה יעלה בגורל המתקן בסהרונים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עדיין לא ברור מה יעלה בגורל המתקן בסהרונים(צילום: EPA)

במקביל, בסוכנות הידיעות AP דווח בצהריים כי באוגנדה וברואנדה מכחישים מכול וכול כי נחתם הסכם עם ישראל על גירוש מבקשי מקלט לשטחיהן. שר החוץ של אוגנדה, הנרי אוקולו אאוריאם, אמר כי "אין לנו שום הסכם או הבנה מול ישראל בעניין קליטה של המהגרים. אם יגיעו אלינו מהגרים - נתעקש שיחזירו אותם".

 

גם שר החוץ של רואנדה, אוליבייה נדוהונגירה, טען כי לא נחתמה עסקה עם ישראל. לדבריו, "יש לנו מדיניות פתוחה לגבי הפליטים, אבל התנאי שלנו הוא שאותם מהגרים צריכים להגיע לרואנדה ללא כל אילוץ".

 

הקשיים אחרי ביטול ההסכם עם האו"ם

לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו חזר בו מההסכם לפתרון בעיית מבקשי המקלט, אמרו אתמול גורמים המטפלים בנושא כי "לא זו בלבד שנתניהו חזר בו מהסכם מצוין, שהיה אמור לפתור בעיה ישראלית לגבי חצי ממהגרי העבודה, הוא למעשה הודה שקשה לישראל להציע פתרונות חוקיים שיצלחו את פסיקות בג"ץ. בכך חשף נתניהו את המערכת הממשלתית כמי שאין לה פתרונות יעילים וחוקיים ועתה הוא מטיל על כתפי בג"ץ שוב את האחריות בלי שיש לו תשובות טובות יעילות וחוקיות".

 

עוד דווח אתמול כי ראש הממשלה נתניהו שוקל להביא בקרוב להצבעה חוק עוקף בג"ץ לאישור הממשלה. אחת האפשרויות היא לחוקק את "פסקת ההתגברות", שתאפשר לממשלה לפתור את משבר הפליטים ללא התערבות בג". גורמים פוליטיים אמרו כי היוזמה של נתניהו לעניין זה עוד לא התגבשה באופן סופי.

 

לאחר הודעת נתניהו על ביטול ההסכם עם נציבות האו"ם לפליטים החלו התייעצויות בין משרדי הממשלה השונים המטפלים בבעיה - המל"ל, משרדי הפנים , המשרד לביטחון הפנים והמשפטים, בין היתר מתוך כוונה ליצור נוסחה חדשה, שתוגש כמתווה חוקי לבג"ץ.

 

כל הגורמים הדגישו כי הבעיה שיש לפתור כעת החמירה. ראשית - אומרים הגורמים - יש לבדוק מחדש האם מהגרי העבודה המוחזקים עתה במשמורת במתקני הכליאה מתוך הנחה והבנה כי מדובר בפתרון ארעי עד לגירושם, מוחזקים באורח חוקי כשאין פתרון ממשי באופק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים