שתף קטע נבחר

כך תיסלל הגעת נתניהו לטקס? נשיא הונדורס ידליק משואה ביום העצמאות

חואן אורלנדו הרננדס, בוגר קורס הכשרה של משרד החוץ שאמר כי "הונדורס בראשותו תעמוד תמיד לצד ישראל", ידליק משואה ביום העצמאות ה-70. נוכחות נשיא בטקס ממלכתי מחייבת לרוב את נוכחות ראש הממשלה - שיו"ר הכנסת אדלשטיין התעמת עם השרה רגב בנוגע להגעתו

 

הרננדס ונתניהו. ייפגשו יחד בטקס המשואות? (קובי גדעון/לע"מ) (קובי גדעון/לע
הרננדס ונתניהו. ייפגשו יחד בטקס המשואות?(קובי גדעון/לע"מ)

נשיא המדינה שאמר כי "יעמוד תמיד" לצד ישראל ידליק משואה ביום העצמאות - ועצם נוכחותו עשויה לחייב את הגעת ראש הממשלה בנימין נתניהו לטקס, כפי שדרשה שרת התרבות מירי רגב: נשיא הונדורס, חואן אורלנדו הרננדס, אישר את השתתפותו בטקס הדלקת המשואות ויתלווה למדליקת המשואה מטעם המרכז לסיוע ושיתוף פעולה בינלאומי של משרד החוץ. אתמול פורסמה זהות מדליק משואה נוסף בטקס לנעילת יום הזיכרון ולפתיחת אירועי יום העצמאות ה-70 למדינה - הזמר שלמה ארצי.

 

שרת התרבות רגב אישרה שהמרכז לסיוע ושיתוף פעולה בינלאומי במשרד החוץ (מש"ב) ידליק משואה בטקס הדלקת המשואות יחד עם נשיא הונדורס, בוגר קורס ההכשרה של משרד החוץ משנת 1992. הרננדס החל את דרכו הדיפלומטית בהשלמות בקורס מנהיגות חברתית של מכון מש"ב בשנת 1992 והוא בוגר מש"ב הראשון שנבחר להיות ראש מדינה. זו תהיה הפעם הראשונה בתולדות טקסי הדלקת המשואות בה ראש מדינה זרה נמנה בין מדליקי המשואות.

תמונת הרננדס בקורס משרד החוץ ()
תמונת הרננדס בקורס משרד החוץ

בדרך כלל נוכחותו של נשיא מדינה בטקס ממלכתי רשמי מחייבת גם את נוכחות ראש הממשלה. נשאלת השאלה כעת אם הזמנתו של הנשיא הזר תגרום לנתניהו להגיע לבסוף ולהשתתף בטקס - על רקע העימות המתמשך בנושא בין רגב ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין.

 

מש"ב - המרכז לסיוע ושיתוף פעולה בינלאומי במשרד החוץ - נוסד כזרוע הסיוע הרשמית של מדינת ישראל ומאז ועד היום הדריך והכשיר קרוב ל-300 אלף משתלמים מכ-140 מדינות מתפתחות בתחומים בהם ישראל מצטיינת כמו חקלאות, חינוך, רפואה, העצמת נשים והיערכות לחרום.

 

שרת התרבות רגב אמרה: "ברוך הבא נשיא הונדורס. אני שמחה וגאה שנשיא הונדורס שהוא בוגר קורס של מש"ב יגיע לטקס ויתלווה למדליקת המשואה מטעם משרד החוץ. המרכז לשיתוף פעולה בינלאומי במשרד החוץ הוא מנושאי הבשורה של מדינת ישראל, ככזו החותרת ל'תיקון עולם'. מש"ב מביא איתו לכל מקום על הגלובוס, בעתות מצוקה ובשגרה, את החכמה והידע שקיימים בישראל, כדי להפוך את העולם כולו לטוב יותר. הגברת הטוב בעולם הוא מטרתה של מדינתנו מדינת ישראל ואני שמחה שהמרכז ישיא משואה במלאת 70 שנים למדינת ישראל".

הרננדס ומקבילו ריבלין, בביקור בישראל (מארק ניימן/לע"מ) (מארק ניימן/לע
הרננדס ומקבילו ריבלין, בביקור בישראל(מארק ניימן/לע"מ)

מירי רגב (צילום: מוטי קמחי)
שרת התרבות מירי רגב(צילום: מוטי קמחי)
 

 

בשנים האחרונות מערכת היחסים בין הונדורס לישראל פורחת. הרננדס ביקר בישראל כמה פעמים ובין שתי המדינות קיימים הסכמי בתחומי שיתוף פעולה ביטחוני, מים ופיתוח החקלאות. הוא אמר בעבר כי "כל עוד הוא ישמש כנשיא, הונדורס תעמוד לצד ישראל" ובדצמבר האחרון הונדורס בראשותו הייתה אחד המדינות הבודדות שהצביעה לצד ישראל בהצבעה באו"ם על הכרזת ירושלים של דונלד טראמפ.

 

בבחירות האחרונות, שנערכו באותו חודש, הוביל לפי ספירת רוב הקלפיות דווקא יריבו סלבדור נסראללה, ממוצא פלסטיני, אבל אז העדכונים הופסקו. לאחר ימים של חוסר ודאות נמסרו התוצאות הרשמיות, לפיהן דווקא הרננדס הוא המנצח. בעקבות זאת החלו מהומות במדינה, אך השקט חזר אחרי כחודש. לישראל הניצחון של הרננדס בטוח לא הזיק, וכעת הוא גם ידליק משואה בטקס.

 

‏ח"כ מרב בן ארי (כולנו) אמרה כי "כיו"ר קבוצת הידידות הפרלמנטרית ישראל-הונדורס אני מברכת את הנשיא הרננדס על תמיכתו בישראל ואת הבחירה בו לטקס המשואות. אני אמנם יכולה לחשוב על 100 ישראלים אחרים שהיו יכולים להדליק משואה בערב עצמאות ה-70 למדינת ישראל, אך אם כך הוחלט אני בהחלט מברכת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קובי גדעון/לע"מ
הרננדס ונתניהו, בביקור קודם של נשיא הונדורס
קובי גדעון/לע"מ
מומלצים