שתף קטע נבחר

ארה"ב בסנקציות חדשות על רוסיה - ועל חתנו של פוטין

בלחץ הקונגרס הכריז הממשל האמריקני על חבילת הסנקציות הגדולה ביותר נגד מוסקבה מאז 2014. ברשימה: אוליגרכים ש"לא ייהנו עוד מפטור" וחברת נשק עם קשרים לסוריה. ממשלת רוסיה: "חברות שייפגעו יקבלו עוד תמיכה ממשלתית"

ארצות הברית הטילה אתמול (יום ו') סנקציות חדשות על 24 אישים רוסים, בהם אוליגרכים ובכירי ממשל, ועל 14 ארגונים ומוסדות רוסיים. לדברי גורמים רשמיים בממשל, אלה הסנקציות הקשות ביותר שהטילה וושינגטון על מוסקבה מאז הסנקציות שהטילה עליה ב-2014 בעקבות סיפוח חצי האי קרים מאוקראינה לרוסיה.

טראמפ ופוטין בשנה שעברה. "צעד לא ידידותי" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טראמפ ופוטין בשנה שעברה. "צעד לא ידידותי"(צילום: רויטרס)

שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין מסר בהודעה רשמית: "ממשלת רוסיה עושה מגוון רחב של פעולות זדוניות ברחבי העולם, בכללן המשך הכיבוש של חצי האי קרים וההסתה לאלימות במזרח אוקראינה, העברת נשק למשטר אסד המפציץ את אזרחיו שלו, ניסיון לערער את הדמוקרטיות המערביות ופעילות מזיקה בתחום הסייבר".

 

לפי משרד האוצר האמריקני הסנקציות הוטלו בין השאר על שורה של אוליגרכים, בהם קיריל שמאלוב, בעלה של בתו של פוטין קטרינה טיכונובה. לפי CNN, מאז נישואיהם ב-2013 צבר שמאלוב ממון רב. קיריל שמאלוב הוא בנו של ניקולאי שמלוב, חבר ותיק של הנשיא פוטין. שמאלוב האב הוא בעל מניות בבנק רוסיה, שבכירים אמריקנים מגדירים כבנק הפרטי של האליטה הרוסית.

קיריל שמאלוב (צילום: רויטרס)
קיריל שמאלוב. מאז הנישואים צבר ממון רב(צילום: רויטרס)

הצעד שננקט הוא כאמור אחד החריפים ביותר של וושינגטון נגד מוסקבה בשנים האחרונות, והוא נעשה בלחץ הקונגרס האמריקני. הסנקציות כוללות הקפאת נכסים של אוליגרכים, בהם טייקון האלומיניום אולג דריפסקה וחבר הפרלמנט הרוסי סוליימן קרימוב, שמשפחתו שולטת בחברה הגדולה ביותר ברוסיה להפקת זהב, "פוליוס". בחברות הנכללות ברשימת הסנקציות החדשה אפשר למצור את חברת הנשק "רוסובורונאקספורט", הקשורה לעסקאות נשק עם סוריה. הסנקציות יכולות לפגוע בכלכלת רוסיה, ובמיוחד במגזרי הפיננסים והאנרגיה.

 

בהודעת שר האוצר של ארה"ב נמסר: "האוליגרכים הרוסים ואנשי האליטה הרוסית הנהנים מהמערכת המושחתת הזו לא ייפטרו עוד מההשלכות של פעילותה מערערת היציבות של ממשלת רוסיה".

קיריל שמאלוב (צילום: רויטרס)
סנקציות על המעגל הקרוב של פוטין. שמאלוב(צילום: רויטרס)

יו"ר ועדת יחסי החוץ בבית העליון של הפרלמנט הרוסי, קונסטנטין קוסצ'ב, מיהר להגיב ואמר כי הסנקציות חסרות יסוד וכי הן צעד לא ידידותי. שר המסחר של רוסיה מיהר להכריז כי חברות ממשלתיות שייפגעו מהסנקציות האמריקניות החדשות יקבלו מעתה תמיכה גדולה עוד יותר מממשלת רוסיה.

 

סוכנויות הביון של ארה"ב קבעו בשנה שעברה באופן רשמי כי רוסיה התערבה בחשאי – בין השאר באמצעות פריצות למחשבים של בכירים אמריקניים – בבחירות לנשיאות ארה"ב ולקונגרס האמריקני כדי להביא לניצחונו של דונלד טראמפ.


פורסם לראשונה 06/04/2018 16:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
קיריל שמאלוב. בנו של חבר של פוטין
צילום: רויטרס
מומלצים