שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  אחרי העימותים: "ישראל ביטלה כניסת משאיות עם צמיגים"

  לפי הפלסטינים, מניין ההרוגים במהומות עלה לתשעה, בהם עיתונאי. גורם ברצועה: "ישראל ביטלה את כניסתן מחר לרצועה של ארבע משאיות הנושאות מכולות צמיגים". מתאם פעולות הממשלה בשטחים: "טרם נקבעה מדיניות בנושא"

   

   

  אחרי שאתמול נהרגו תשעה פלסטינים ויותר מ-400 נפצעו במהומות "יום שישי של הצמיגים" שבמהלכן הובערו צמיגים ברצועת עזה, כחלק מקמפיין "צעדת השיבה", ביטלה ישראל את כניסתן של ארבע משאיות הנושאות מכולות צמיגים שהיו אמורות להגיע מחר (יום א') לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום - כך טוען גורם פלסטיני האחראי על תיאום הכנסת הסחורות לעזה. בתיאום פעולות הממשלה בשטחים לא אישרו ולא הכחישו את הדברים - אך מסרו כי "טרם נקבעה מדיניות קבועה בנוגע לכניסת צמיגים מישראל לרצועת עזה". בינתיים, במהלך הלילה נקבע מותם של שני פלסטינים שנפצעו בעימותים עם צה"ל, אחד מהם עיתונאי.

   

  בינתיים, במהלך הלילה חסמה ארצות הברית הצהרה במועצת הביטחון של האו"ם התומכת בזכות הפלסטינים להפגין בדרכי שלום וקידמה את קריאתו של המזכ"ל אנטוניו גוטרש לקיים חקירה בלתי תלויה של מות המפגינים הפלסטינים בעימותים עם צה"ל במסגרת "צעדת השיבה". האמריקנים חוסמים זה השבוע השני ברציפות את ההצעות נגד ישראל עקב העימותים עם הפלסטינים סמוך לגבול.

   

  יאסר מורתג'א עיתונאי צלם נהרג בעימותים בעזה ()
  העיתונאי שנהרג, יאסר מורתג'א

  קודם לכן קרא שגריר ישראל לאו"ם דני דנון למועצת הביטחון לגנות את חמאס עקב הקריאה של כווית לחקור את ישראל בשל האירועים בגבול רצועת עזה. דנון ציין כי "יש לגנות את חמאס המשתמש בילדים כמגן אנושי ולקרוא להפסקת הפרובוקציות שמגבירות את האלימות והמתח".

   

  משאיות בכרם שלום. ארכיון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  משאיות בכרם שלום. ארכיון(צילום: AFP)

  שריפת צמיגים בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  שריפת צמיגים בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  שריפת צמיגים בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  שריפת צמיגים בגבול רצועת עזה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  מפגינים פלסטינים שריפת צמיגים (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  שעות קודם לכן גינה נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן את פעולותיה של ישראל נגד הפלסטינים שהתאספו בגבול עזה, וטען כי מעשיה הם "מעשי הרג ודיכוי שבוצעו נגד מפגינים שהביעו את מחאתם בדרכי שלום". כ-20,000 פלסטינים הפגינו בגבול הרצועה, רבים מהם התפרעו וניסו לפגוע בחיילי צה"ל, ובעימותים נהרגו שבעה פלסטינים. במהלך הלילה נקבע מותם של שני פלסטינים שנפצעו בעימותים עם צה"ל, אחד מהם עיתונאי, ובכך עלה מספר ההרוגים לתשעה.

   

  בהודעה שפרסמה לשכתו של אבו מאזן הוא קרא לשגרירי פלסטין באו"ם ובליגה הערבית ולאיחוד האירופי לפעול מיד בצוותא עם כל הגורמים הבינלאומיים כדי להפסיק את "הברבריות וההרג של צבא הכיבוש נגד אנשים חפים מפשע וחסרי מגן שיצאו להפגין בדרכי שלום למען מימוש זכותם לחיים, לחופש ולכבוד". הנשיא הפלסטיני שב וקרא למועצת הביטחון של האו"ם לספק הגנה בינלאומית ל"עם הפלסטיני חסר המגן".

   

   

   

  תשעה הרוגים בעזה. צה"ל: חמאס הורתע, הצמיגים - קוריוז

  בצה"ל הביעו אמש סיפוק מההתנהלות מול הפלסטינים לאורך היום, וציינו כי הפלסטינים שלחו רק חוליות קטנות לפרוץ את הגדר - והן נבלמו על-ידי הכוחות. בשמונה מקרים הושלכו מטעני חבלה לעבר הגדר ובכמה מקרים נוספים יודו בקבוקי תבערה. באף אחד מהמקרים לא נפרצה הגדר ולא נפגעו חיילים או אזרחים ישראלים.

   

  דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר הערב כי מספר המפגינים היה נמוך ביחס ליום שישי שעבר וכי מספר ההרוגים הפלסטינים היה פחות מחצי לעומת אותו יום שישי, אך גם בימים הקרובים תימשך הכוננות למניעת ניסיונות לבצע פיגועים ולפרוץ את הגדר. כוחות התגבור ימשיכו לעבות את אוגדת עזה.

   

  צה"ל יישם היום שורת לקחים מתחקירי האירועים בשישי שעבר. אחד הלקחים היה הצורך בפריסה מבצעית אחרת ויעילה יותר של הכוחות במרחב קו המגע עם הגבול. כמו כן הופעלו הפעם כוחות כיבוי רבים בפיקודו של רב טפסר דדי שמחי, שהגיעו עם אמצעים יעודיים כגון מאווררים גדולים וזרנוקי מים רבי עוצמה, כדי להדוף את האש והעשן שיצרה הבערת הצמיגים הרבים בצד הפלסטיני.

   

  תא"ל מנליס סירב להגדיר את היום ככישלון או הצלחה למי מהצדדים, אך התייחס בביטול לניסיון של חמאס להשתמש בהבערת אלפי צמיגים כגורם שיסייע בפריצת הגדר: "אם אתמול אמרתי שמדובר בגימיק, אז היום התברר שזה קוריוז. הצמיגים לא יצרו את האפקט שחמאס רצה ליצור ולא הייתה להם השפעה. הם פגעו בעיקר במי שנשם בצד השני".

   

  לדברי דובר צה"ל, פלסטינים שהתקרבו במהלך היום לגדר קיבלו על כך כסף וחמאס גם אילץ ילדים להתקרב אליה. "תגובתנו בשבוע שעבר הבהירה את הכללים לחמאס", טען תא"ל מנליס. "היום הוא הקפיד על כמות האנשים שנשלחו לגדר וניסה למנוע אירוע שייצא משליטה. ההרתעה שנוצרה בשבוע שעבר והלקחים שהפקנו הביאו לתוצאות של היום. גם היום ראינו שזה לא היה הפנינג אלא אירוע אלים".

   

  אבו מאזן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  אבו מאזן(צילום: AFP)

  פינוי פצוע במהלך הפגנות צעדת השיבה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  מפגינים שורפים צמיגים ברצועת עזה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  מפגינים פלסטינים בגבול רצועת עזה ()

  מנהיג חמאס: "עזה לא תרעב"

  קודם לכן דיווח צה"ל כי 20,000 פלסטינים השתתפו בהפגנות לאורך גבול הרצועה וכי הם התרכזו בחמישה מוקדים. בשעה 18:00 מסר הצבא כי "גם בשעה האחרונה נמשכים הניסיונות לפגוע בגדר ולחצות אותה בחסות העשן". לדבריו, הפלסטינים גם הוסיפו לזרוק מטעני חבלה ובקבוקי תבערה לעבר הכוחות. פעולות דומות הם עשו בשעות שלפני כן. צה"ל מנע מהם לחדור לישראל.

   

  צה"ל הדגיש כי הכוחות משתמשים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש. "צה"ל לא יאפשר פגיעה בתשתיות הביטחון והגדר המגינות על אזרחי ישראל, ויפעל מול מתפרעים אלימים ומחבלים המעורבים בכך", מסר הצבא.

   

  כמה מבכירי חמאס באו לנקודות הכינוס של המפגינים והביעו תמיכה בהם. גם מנהיג חמאס יחיא סינוואר הגיע למחנה אוהלים אחד, מזרחית לחאן יונס שבדרום הרצועה.

   

  סינוואר אמר למפגינים: "המצור וההרעבה כשלו בניסיונם לגרום לעם בעזה להתנגד לתנועת ההתנגדות (כלומר לחמאס ולבעלי בריתו). העם בעזה קם היום נגד הכיבוש ולא נגד תנועת ההתנגדות. עזה תחזיר את הסוגיה הפלסטינית לזירה הפוליטית. מכאן נעשה את הכול כדי להרתיע את ישראל ולהפחיד אותה. עזה לא תרעב ולא תוותר על המפעל הלאומי. אם נתפוצץ - הפיצוץ יהיה על פניה של ישראל".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים