שתף קטע נבחר

מאות בהלוויית העיתונאי שנהרג בעזה: "ישראל התנקשה בו"

מאות הגיעו להלווייתו של יאסר מורתג'א (30), העיתונאי שנהרג במהומות ברצועת עזה אתמול. לטענת הפלסטינים, הוא נפגע מירי צה"ל. אגודת העיתונאים הפלסטינית: "נפנה לבית הדין הבינ"ל בהאג". צה"ל: "לא יורים לעבר עיתונאים, הנסיבות בבדיקה"

 

יאסר מורתג'א עיתונאי צלם נהרג בעימותים בעזה ()
יאסר מורתג'א

לאחר שהבוקר (שבת) עלה מניין ההרוגים הפלסטינים בעימותים אתמול ברצועת עזה לתשעה, אישרו גורמי רפואה ברצועה כי עם ההרוגים נמנה גם העיתונאי יאסר מורתג'א, שעבד כעצמאי. בעזה טוענים כי הוא נורה בידי צה"ל למרות שלבש אפוד ועליו הכיתוב PRESS (עיתונות) וחרף העובדה שעמד במרחק של כ-100 מטרים מגדר המערכת. בשעות הצהריים הגיעו מאות בני אדם לטקס ההלווייה של מורתג'א - והביעו זעם על נסיבות מותו. 

 

אגודת העיתונאים הפלסטינית גינתה את הריגתו של מורתג'א - והודיעה כי תפנה בעניין לבית הדין הבינלאומי בהאג. ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "ישראל מתנקשת גם בעיתונאים. הוא חלם לצלם את עזה מהאוויר - והפך לשאהיד".

 

מורתג'א, בן 30, עבד כעיתונאי עצמי עבור כמה גופי תקשורת פלסטיניים, בעיקרם "עין מדיה" - חברת הפקות מקומית שסיפקה חומרים עיתונאיים לגופי תקשורת זרים, בהם צילומי רחפן של הרצועה. הוא היה תומך חמאס בהשקפתו ומעולם לא עזב את רצועת עזה.

 

יאסר מורתג'א עיתונאי צלם נהרג בעימותים בעזה ()

צה"ל: "לא יורים לעבר עיתונאים, הנסיבות ייבדקו"

מדובר צה"ל נמסר בתגובה על התקרית, כי "צה"ל פועל מול ארגון הטרור חמאס המנסה להפוך את אזור הגדר עם ישראל למרחב לחימה תת- ועל-קרקעי, כשבמרחק של עשרות מטרים מהגדר, מצויים יישובים ואזרחים ישראלים. המשימה של צה"ל היא להגן על יישובים אלה ולמנוע חדירה לתוך ישראל.

 

"מזה שבועות צה"ל מזהיר מהתקרבות לגדר וקורא לתושבי עזה שלא לציית להוראות ארגון הטרור חמאס ולהימנע מפעולות טרור ופעולות אלימות אחרות נגד ישראל. למרות זאת, מאז יום שישי שעבר צה"ל התמודד עם עשרות אלפי אנשים שמתקרבים לגדר, הכול בהובלת חמאס. כוחות צה"ל מתמודדים עם ירי נגדם, הנחת מטענים על הגדר, השלכת רימונים, יידוי בקבוקי תבערה ואבנים ומיסוך עשן למניעת פעולת חיילי צה"ל.

 

"בתגובה, כוחות צהל פועלים בהתאם להוראות ברורות המיועדות לתרחיש הנוכחי. הכלים שצה"ל משתמש בהם כוללים אזהרות, אמצעים לפיזור הפגנות, וכמוצא אחרון, ירי חי באופן מדויק ומדוד. צה"ל מחויב למנוע חדירה לשטח ישראל ואיומים נגד כוחותיו ונגד אזרחי ישראל. צה"ל לא מכוון ירי לעבר עיתונאים. הנסיבות בהן נפגעו עיתונאים לכאורה מירי של כוחות צה"ל אינן מוכרות והן נבדקות".

 

יאסר מורתג'א עיתונאי צלם נהרג בעימותים בעזה ()

 

 

יאסר מורתג'א עיתונאי צלם נהרג בעימותים בעזה ()
יאסר מורתג'א

 

 
משאיות בכרם שלום. ארכיון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
משאיות בכרם שלום. ארכיון(צילום: AFP)
 

אחרי העימותים: "ישראל ביטלה כניסת משאיות עם צמיגים"

בתוך כך, בשל מחאת "יום שישי של הצמיגים", ביטלה ישראל את כניסתן של ארבע משאיות הנושאות מכולות צמיגים שהיו אמורות להגיע מחר (יום א') לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום - כך טוען גורם פלסטיני האחראי על תיאום הכנסת הסחורות לעזה. בתיאום פעולות הממשלה בשטחים לא אישרו ולא הכחישו את הדברים - אך מסרו כי "טרם נקבעה מדיניות קבועה בנוגע לכניסת צמיגים מישראל לרצועת עזה".

 

בינתיים, במהלך הלילה חסמה ארצות הברית הצהרה במועצת הביטחון של האו"ם התומכת בזכות הפלסטינים להפגין בדרכי שלום וקידמה את קריאתו של המזכ"ל אנטוניו גוטרש לקיים חקירה בלתי תלויה של מות המפגינים הפלסטינים בעימותים עם צה"ל במסגרת "צעדת השיבה". האמריקנים חוסמים זה השבוע השני ברציפות את ההצעות נגד ישראל עקב העימותים עם הפלסטינים סמוך לגבול.

 

מפגינים בגבול רצועת עזה (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

מפגינים בגבול רצועת עזה (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

שריפת צמיגים בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

שריפת צמיגים בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

קודם לכן קרא שגריר ישראל לאו"ם דני דנון למועצת הביטחון לגנות את חמאס עקב הקריאה של כווית לחקור את ישראל בשל האירועים בגבול רצועת עזה. דנון ציין כי "יש לגנות את חמאס המשתמש בילדים כמגן אנושי ולקרוא להפסקת הפרובוקציות שמגבירות את האלימות והמתח".

 

שעות קודם לכן גינה נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן את פעולותיה של ישראל נגד הפלסטינים שהתאספו בגבול עזה, וטען כי מעשיה הם "מעשי הרג ודיכוי שבוצעו נגד מפגינים שהביעו את מחאתם בדרכי שלום". כ-20,000 פלסטינים הפגינו בגבול הרצועה, רבים מהם התפרעו וניסו לפגוע בחיילי צה"ל, ובעימותים נהרגו שבעה פלסטינים. במהלך הלילה נקבע מותם של שני פלסטינים שנפצעו בעימותים עם צה"ל, אחד מהם עיתונאי, ובכך עלה מספר ההרוגים לתשעה.

 

 

 

 

תשעה הרוגים בעזה. צה"ל: חמאס הורתע, הצמיגים - קוריוז

בצה"ל הביעו אמש סיפוק מההתנהלות מול הפלסטינים לאורך היום, וציינו כי הפלסטינים שלחו רק חוליות קטנות לפרוץ את הגדר - והן נבלמו על-ידי הכוחות. בשמונה מקרים הושלכו מטעני חבלה לעבר הגדר ובכמה מקרים נוספים יודו בקבוקי תבערה. באף אחד מהמקרים לא נפרצה הגדר ולא נפגעו חיילים או אזרחים ישראלים.

 

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר כי מספר המפגינים היה נמוך ביחס ליום שישי שעבר וכי מספר ההרוגים הפלסטינים היה פחות מחצי לעומת אותו יום שישי, אך גם בימים הקרובים תימשך הכוננות למניעת ניסיונות לבצע פיגועים ולפרוץ את הגדר. כוחות התגבור ימשיכו לעבות את אוגדת עזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים