שתף קטע נבחר

סערת נשיא הונדורס והמשֹוּאה: עסקאות נשק לצד התעלמות מדינית

זימון נשיא הונדורס, שלפי ההערכה יאפשר את השתתפות רה"מ נתניהו בטקס, ממשיך לעורר תרעומת. ברקע דיווחים על עסקאות נשק עלומות בין המדינות, אומר בכיר לשעבר במשרד החוץ: "כבר 25 שנה אין שגרירות שם, הזימון תמוה". סגן ראש המל"ל לשעבר: "מעולם לא עלה שמה של הונדורס בתקופת שירותי"

 

חואן אורלנדו הרננדס (צילום: עמית שאבי, רויטרס)
נשיא הונדורס לצד הטקס בהר הרצל בערב יום העצמאות. ארכיון (צילום: עמית שאבי, רויטרס)

 

הזמנתו של נשיא הונדורס חואן אורלנדו הרננדס להשיא משואה בטקס בהר הרצל בערב יום העצמאות ממשיכה לעורר ביקורת. שלושה ימים אחרי ששרת התרבות מירי רגב אישרה כי נשיא המדינה במרכז אמריקה ידליק משואה לצד נציגת המרכז לסיוע ושיתוף בינלאומי במשרד החוץ (מש"ב), אמרו הבוקר (יום א') בכירים לשעבר במשרד שמנהל את יחסיה הבינלאומיים של ישראל כי "נעשה כאן שימוש ציני לנצל את מש"ב".

 

לפי ההערכה, זימונו של הרננדס לטקס הרשמי שנועל את אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה ופותח את חגיגות יום העצמאות נועד לאפשר את השתתפותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו באירוע. ברקע ההתנצחות בין השרה רגב ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שאיים להחרים את הטקס כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, הסתמן בסוף השבוע כי נתניהו צפוי להגיע לאירוע אך לא ברור עדיין אם ינאם.

טקס הדלקת המשואות בשנה שעברה. ביקורת במשרד החוץ (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
טקס הדלקת המשואות בשנה שעברה. ביקורת במשרד החוץ(צילום: אוהד צויגנברג)

יולי אדלשטיין מירי רגב (צילום: גיל יוחנן, מוטי קמחי)
יו"ר הכנסת אדלשטיין ושרת התרבות רגב. ההתנצחות הובילה לזימון?(צילום: גיל יוחנן, מוטי קמחי)

ערן עציון, לשעבר סגן ראש המועצה לביטחון לאומי ובכיר במשרד החוץ, ציין כי לפי כללי הפרוטוקול, אם נשיא הונדורס ישתתף בטקס בהר הרצל - לא נתניהו הוא זה שאמור ללוות הרננדס. לדברי עציון, דווקא נשיא המדינה ראובן ריבלין הוא זה שאמור לעשות זאת מתוקף הגדרתו ראש המדינה. בסביבת הנשיא ריבלין כבר הבהירו כי הוא אינו מתכוון להגיע ולנאום בטקס - גם אם יוזמן.

 

בהתייחסו לזימון של הרננדס לטקס צייץ עציון בסוף השבוע כי "אז כמה חשובה מדינת הונדורס למדינת ישראל? עד כמה מגיע דווקא לה שנשיאהּ ידליק משואה ביום העצמאות, בבחינת 'אותה בחרה ה"ה מירי רגב מכל העמים?' אז ככה - כמי ששירת כ-26 שנה במערכות החוץ והביטחון של ישראל, אני יכול להעיד בפני בית דין של מטה כי 'מעולם' לא עלה שמה של הונדורס בדיון כלשהו".

הנשיא הרננדס עם נתניהו במהלך ביקורו בישראל ב-2015 (קובי גדעון/לע"מ) (קובי גדעון/לע
הנשיא הרננדס עם נתניהו במהלך ביקורו בישראל ב-2015(קובי גדעון/לע"מ)

ערן עציון ()
עציון. טוען שהנשיא ריבלין אמור ללוות את נשיא הונדורס

הרננדס צפוי לסגור מעגל בערב יום העצמאות 26 שנה אחרי שהשתלם בישראל בקורס מנהיגות חברתית של מש"ב. הוא למעשה בוגר מש"ב הראשון שנבחר להיות ראש מדינה, וזו תהיה הפעם הראשונה בתולדות טקסי הדלקת המשואות שבה ראש מדינה זרה נמנה עם המשתתפים שמייצגים את 12 שבטי ישראל.

 

ויקטור הראל, לשעבר שגריר ישראל בספרד ומי שהיה המפקח הכללי של משרד החוץ, הזכיר את הימנעותה של הונדורס בהצבעה על תוכנית החלוקה באו"ם בכ"ט בנובמבר 1947, שבסופה הוכרז על סיום המנדט הבריטי והקמת שתי מדינות עצמאיות בארץ ישראל - מדינה יהודית ומדינה ערבית. לדברי הראל, "זה מאוד מפתיע שהזמינו את הרננדס. זו מדינה שלא רק שלא הצביעה בעד הקמת מדינת ישראל ב-48', היא הייתה מהנמנעות".

 

כתבה בעיתון ידיעות אחרונות על הצבעה בעד מדינה עברית בארץ ישראל ()
כותרת "ידיעות אחרונות" אחרי ההצבעה באו"ם: הונדורס נמנעה

 

ויקטור הראל ()
"זה שהוא בוגר מש"ב לא מכשיר אותו להביא את עצמו ומדינתו לטקס". הראל

הראל הוסיף בנוגע להונדורס כי "הייתה שם שגרירות עד 1994, ו-25 שנה כבר שאין שם שגרירות שלנו. לא התייחסנו אליה כמדינת בעלת חשיבות במרכז אמריקה. תמיד היה לנו שגריר לא תושב שם. הקמת שגרירויות מצביעה על החשיבות שאתה מייחס למדינה מכל מיני שיקולים. כל זה, בנוסף לעננה שנמצאת מעל ראשו של מי שנבחר כנשיא - בעצם מביאה אותי למחשבה שאני לא מבין למה הוא זכה לכבוד הגדול הזה, הוא ומדינתו. זה שהוא בוגר מש"ב לא מכשיר אותו להביא את עצמו ומדינתו לטקס החשוב ביותר והמשמעותי ביותר שיש מבחינתנו. זה נראה לי תמוה".

 

הדברים שאליהם מתכוון הראל בדבריו על "עננה שנמצאת מעל ראשו" של נשיא הונדורס קשורים בין היתר למערכת הבחירות הסוערת בסוף השנה שעברה, שבסופה הוכרז הרננדס כמנצח – בצל טענות עיקשות של האופוזיציה לזיופים ולשחיתות. על רקע הטענות לזיופים פרצו הפגנות מחאה, ובהן נהרגו יותר מ-30 בני אדם. בנאום ההשבעה שלו בינואר קרא הרננדס לאחדות ואמר: "כשהבית מפולג ומסוכסך - הוא אינו יכול לעמוד על תלו. אני מבטיח להנהיג תהליך פיוס בקרב תושבי הונדורס כולם".

המחאה בהונדורס אחרי ניצחונו האחרון של הרננדס (צילום: EPA) (צילום: EPA)
המחאה בהונדורס אחרי ניצחונו האחרון של הרננדס(צילום: EPA)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

גדעון מאיר, לשעבר המשנה למנכ"ל משרד החוץ וראש המערך לדיפלומטיה ציבורית עד שנת 2014, צייץ אף הוא בסוף השבוע דברי ביקורת חריפים על הזמנתו של הרננדס לטקס המשואות. לדבריו, "הנימוק על פיו יתלווה נשיא הונדורס לראש אגף מש"ב במשרד החוץ להדלקת המשואה, הוא העובדה שהיה משתלם מש"ב. למי שיש זיכרון קצר, גם אידי אמין היה משתלם של צה"ל וכולם יודעים כיצד זה נגמר. רמז, לא כל כך טוב. מתוך רצון כביכול לתת כבוד לאגף לשיתוף פעולה בינלאומי (מה שמגיע לו) מלבישים עליו את הנשיא ההזוי הזה".

 

בשיחה עם ynet הוסיף מאיר כי "עושים שימוש ציני במשרד החוץ ובמש"ב, שמצד אחד רוממותם בפי הממשלה ומאידך גיסא לאורך השנים רק מקצצים בתקציבם ולא נותנים להם לפעול. מש"ב הוא ללא ספק אחד הגופים החשובים שיש במדינת ישראל ואין לו תקציבים. מגיע פה בצדק למש"ב להדליק משואה וגם למשרד החוץ ולדיפלומטיה הישראלית שעושה עבודה מדהימה, אבל ההזמנה של נשיא הונדורס היא ניסיון לנצל את מש"ב ואת משרד החוץ בכלל ומש"ב בפרט כדי להכשיר את בואו של ראש הממשלה לטקס".

גדעון מאיר הונדורס ()
"גם אידי אמין היה משתלם של צה"ל". מאיר

"מהלך שנועד לשרת מטרה פוליטית פנימית". ד"ר גורן (צילום: אפרת סער) (צילום: אפרת סער)
"מהלך שנועד לשרת מטרה פוליטית פנימית". ד"ר גורן(צילום: אפרת סער)

ד"ר נמרוד גורן, ראש "מיתווים - המכון הישראלי למדיניות-חוץ אזורית", הביע ביקורת דומה על המהלך. לדבריו, "מתן הוקרה בטקס הדלקת המשואות לעשייה המקיפה של אגף מש"ב במשרד החוץ היא חיובית, בייחוד בימים שבהם משרד החוץ נאבק על מעמדו ומנסה להסביר לציבור את חשיבותו. ואולם, כריכת הדבר יחד עם הזמנת נשיא הונדורס מצטיירת כמו שימוש ציני נוסף במערך החוץ על מנת לשרת מטרה פוליטית פנימית, שקשורה במקרה זה להופעת ראש הממשלה בטקס.

 

"אם רוצים להראות את ההשפעה החיובית שיש למש"ב בזירה הבינלאומית – שיכולה להיות גדולה אף יותר אם ישראל תגדיל את תקציב סיוע החוץ שלה – צריך היה לבחור בדמות בינלאומית אחרת, שמייצגת נאמנה את מערכת הערכים הדמוקרטית והליברלית שבה ישראל מתהדרת".

 

"להשמיד את כל מה שמסמל את העבר" 

אלון ליאל, לשעבר מנכ"ל משרד החוץ, אמר: "כל מה שהיה בבחינת מסורת כמעט מקודשת נרמס, כולל הטקס הזה. בונים טקסים חדשים, על ערכים חדשים, כדי ליצור עתיד אחר - והעיקר להשמיד כל מה שמסמל את העבר".

 

אבי בניהו, לשעבר דובר צה"ל, תקף קשות את הזמנת נשיא הונדורס הרננדס לטקס. בניהו צייץ בטוויטר: "הסיפור ההזוי הזה, עם נשיא הונדורס שישיא משואה ביום העצמאות שלנו לתפארת מדינת ישראל בת ה-70 - כתכסיס פוליטי קטן - מחדיר לנו את החמץ בדלת האחורית, פוגע לנו בטהרת יום העצמאות, דורס את יתרת הממלכתיות ומזריק פוליטיקה מזהמת אל אדמת הר הזיכרון הלאומי. מה לעזאזל קורה פה?"

 

 

ד"ר אפרים דוידי, מומחה להיסטוריה ולפוליטיקה של אמריקה הלטינית באוניברסיטת תל אביב, אמר בהתייחסו למהלך כי הוא "חש בושה גדולה". בריאיון לאולפן ynet ציין ד"ר דוידי כי הרננדס "סוחב אחריו קופת שרצים מאוד לא קטנה. הוא נבחר לנשיאות בפעם השנייה בניגוד לחוקת ארצו. בהונדורס נרצחים מדי יום 15 בני אדם בתוך אוכלוסייה שאינה גדולה מאוכלוסיית מדינת ישראל".

 

ד"ר דוידי הוסיף כי "אילו אני הייתי באמריקה הלטינית, ולא חשוב איזו מדינה כי הבן אדם די ידוע באזור הזה, והייתי יודע שמי שהולך להדליק משואה לציון חג עצמאות ה-70 של מדינת ישראל הוא אדם שיש לו רקע פלילי ושחיתות פוליטית - זה היה ממלא אותי בבושה. המשולש הרננדס-טראמפ-נתניהו עובד היטב במובן הפוליטי, האידיאולוגי וגם על כל המעשים המיוחסים להם".

 

עסקאות ביטחוניות במאות מיליוני דולרים 

בשנים האחרונות דווח בתקשורת על כמה עסקאות ביטחוניות בין ישראל להונדורס. בחודש שעבר, למשל, פורסם שחברת "אלביט מערכות" תספק להונדורס מל"טים מסוג "רוכב שמיים" ומכשירי קשר מסוגים שונים. מתווה העסקה כולל שלוש מערכות של "רוכב שמיים", כאשר בכל מערכת שני כלים עם מטען ייעודי לתצפית יום-לילה.

 

עוד דווח בהקשר זה כי "אלביט מערכות" גם תשלח מומחים מטעמה להכשרת אנשים בהונדורס. בנוסף יסופקו במסגרת העסקה כ-490 מכשירי קשר מסוגים שונים לצבא הונדורס.

מטוס לא מאויש מסוג "רוכב שמיים" (ארכיון) (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מטוס לא מאויש מסוג "רוכב שמיים" (ארכיון)(צילום: דובר צה"ל)

באוקטובר בשנה שעברה דווח ב"ישראל דיפנס: על עסקת ענק בין שתי המדינות שנחתמה כשנה לפני כן בהיקף של כ-300 מיליון דולר. העסקה כוללת הקמת תשתית סייבר מדינתית ושדרוג כלים של חיל האוויר בהונדורס.

 

לפי פרסום של janes, העסקה כוללת שדרוג 10 מטוסי F-5E Tiger IIs, שני מטוסי F-5F וחמישה מטוסי Cessna A-37B Dragonfly. בדיווח צוין כי השדרוג יובל על ידי "אלביט מערכות". המטוסים המשודרגים צפויים להיכנס לשירות החל משנת 2019.

 

אתר elpais.hn הוסיף אז כי העסקה כוללת גם ספינת פטרול (OPV), ככל הנראה מתוצרת "מספנות ישראל". עוד דווח אז כי שדרוג כלי הטיס יכלול ארבעה מסוקי Bell-412 ומטוסי Tucano T-27. לפי הפרסום, העסקה כוללת בסך הכול עשרה חוזי ביצוע.

 

שינוי אסטרטגי לטובת ישראל 

הביקור האחרון של הרננדס בישראל היה ב-2015. במהלך ביקור הפמליה, שכללה את כל שרי ממשלת הונדורס, הודיע הרננדס על שינוי אסטרטגי ביחס של ארצו לישראל: הונדורס תצביע עם ישראל בהצבעות חשובות באו"ם ובארגונים בינלאומיים. ואכן, בדצמבר האחרון, תחת הנהגתו, הייתה הונדורס אחת משבע המדינות היחידות שהצביעו באו"ם בעד החלטת ארה"ב להעביר את השגרירות שלה בישראל לירושלים.

הרננדס בתמונת בוגרי קורס מש"ב ב-1992 ()
הרננדס בתמונת בוגרי קורס מש"ב ב-1992

בביקור בישראל לפני שלוש שנים הזכיר הרננדס את לימודיו בבית בקורס של המש"ב. בפגישתו אז עם ראש הממשלה נתניהו ועם הנשיא ריבלין סיפר הרננדס כי "כנבחר ציבור יש כמה אירועים שמעצבים את החיים שלך ומבחינתי אחד האירועים החשובים ביותר בחיי – היו הלימודים במדינת ישראל".

 

רה"מ נתניהו אמר אז להרננדס: "אנו מעריכים את הידידות בינינו ואת הביטוי שהיא מוצאת בפורומים בינלאומיים. אני חושב שאנחנו יכולים לעשות יחד דברים רבים ובהקשר זה אני חושב שביקורך הוא אבן דרך בידידות בינינו ובראייה הכללית שלנו, בחשיבות של אמריקה הלטינית ותפקידה של הונדורס באזור זה".

 

נשיא הונדורס השיב לו: "אנו נמצאים כאן כדי לחזק את העובדה שהונדורס היא ידידה של ישראל ואנו נמשיך לתמוך בכם בתחומי הביטחון והחירות. ברצוני לומר גם שישראל היא חלוצה בניהול חקלאות, דיברנו על כך בהזדמנויות קודמות. "אנו נותנים חשיבות גדולה למים, עץ ואדמה ואנו יודעים שבאנו למקום הטוב ביותר כדי ללמוד על כך. אנו בטוחים שלאחר ביקור זה שיתוף הפעולה בינינו יתפתח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נשיא הונדורס הרננדס
צילום: AP
מומלצים