שתף קטע נבחר

רגב: "רק אני אחראית על טקס המשואות, לא יו"ר הכנסת"

שרת התרבות התייחסה במסיבת עיתונאים לאפשרות שיו"ר הכנסת אדלשטיין יחרים את טקס הדלקת המשואות בהר הרצל, כפי שנחשף לראשונה ב-ynet: "מדוע מסיתים על ראש ממשלה שהוא לא ממלכתי?" אמרה רגב. על חגיגות 70 שנה למדינה: "יהיה פיזור, לא רק מדינת ת"א, ירושלים או חיפה"

 

 

לא מתכוונת לוותר: שרת התרבות והספורט מירי רגב הודיעה כי היא ממשיכה בתוכניתה לשלב את נאומיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה ראובן ריבלין בטקס הדלקת המשואות שייערך בערב יום העצמאות בהר הרצל בירושלים. במסיבת עיתונאים שערכה הבוקר (יום א') במשרדה התייחסה רגב לאיומיו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין להחרים את הטקס, כפי שפורסם בשבוע שעבר בפעם הראשונה ב-ynet. "רק אני אחראית על טקס המשואות, לא יו"ר הכנסת", אמרה השרה. מטעם יו"ר הכנסת נמסר: "עמדתו של יולי אדלשטיין נשארה בעינה. היו"ר מאחל המשך חג שמח לכל עם ישראל".

 

אחרי שפירטה את התוכניות השונות לאירועי יום העצמאות ה-70 למדינה, נשאלה רגב על ההתנצחות הנמשכת עם יו"ר הכנסת בנוגע לאפשרות שראש הממשלה ינאם בטקס הדלקת המשואות. "ניסיתי להימנע מלהתייחס לכל מה שקורה בנושא הזה", אמרה רגב - ואז תקפה את אדלשטיין: "אני מאוכזבת מההתנהלות של יו"ר הכנסת. באמירות וההתנהלות שלו הוא פוגע בממלכתיות של הכנסת והממשלה".

יולי אדלשטיין מירי רגב (צילום: גיל יוחנן, מוטי קמחי)
השרה רגב ויו"ר הכנסת אדלשטיין. המתיחות בין השניים נמשכת(צילום: גיל יוחנן, מוטי קמחי)
 

 

רגב הוסיפה: "מאז ומעולם טקס המשואות זה טקס של הממשלה ולא של הכנסת. מי שמנהל את הטקס הזה היא ממשלת ישראל באמצעות מרכז ההסברה ויו"ר מרכז טקסים וסמלים שזו אני. אני אחראית על כל פיפס של הטקס על ההצלחה שלו וחלילה אם הוא לא יצליח. אין לאף אחד שום אמירה בטקס הזה. הכנסת לא שותפה. הממשלה החליטה לכבד את יו"ר הכנסת בנאום במהלך הטקס אבל זה לא הופך את הטקס לשלו.

 

"מותר לנו לקבל החלטה שיופיעו בו גם ראש הממשלה ונשיא המדינה. בשנה שעברה בחנתי וקראתי את כל הביקורות שהיו על הממשלה בהתנהלות שהייתה בשנת ה-50 וה-60. בטקס המשואות נאם יו"ר הכנסת ובטקס יום אחרי נאמו ראש המשלה והנשיא. אמרתי שאצלי לא יהיו שני אירועים גדולים. יהיה אירוע אחד גדול וינאמו בו נשיא המדינה, יו"ר הכנסת, ראש הממשלה והמנהיג הבכיר מהמדינות שיגיעו. הבאתי את ההצעה לוועדת טקסים וסמלים. איוב קרא, אופיר אקוניס ואנוכי הצבענו בעד".

 

רגב אמרה עוד: "אני לא מבינה למי מפריע שבאירוע 70 למדינה, אחת ל-10 שנים יופיעו ראש הממשלה, נשיא ויו"ר הכנסת. איך זה פוגע בממלכתיות ריבונו של עולם? יש משהו ממלכתי יותר מזה? במה זכיתי לקבל כאלה הסתות וביקורות? מדוע מסיתים על ראש ממשלה שהוא לא ממלכתי? הוא הרי מופיע בסרטון ברכה. סרטון ברכה זה ממלכתי ונוכחות זה לא? מה המניע של יו"ר הכנסת להסית נגד ההחלטה שלי? מי שרוצה לנאום, אהלן וסהלן, מי שלא רוצה - שלא יבוא. אני לא אשנה שום החלטה. כל אחד צריך לכבד את החלטה הממשלה ולהגיע. אם הוא (יו"ר הכנסת) לא יגיע - נקבל החלטה ונפרסם אותה".

 

"'יש במה להתגאות', זה הרציונל של חגיגות 70 שנות מדינה", אמרה השרה רגב עם חשיפת קמפיין יום העצמאות. "מדינה צעירה עם כל כך הרבה הישגים בתחום הכלכלה, הבריאות, הביטחון והחקלאות. אין נושא אחד שאין במה להתגאות בו ולכן חשבנו שהנושא הזה 'יש במה להתגאות' מחבר את כלל החברה הישראלית, את מה שעשינו כאן ב-70 שנות המדינה. צריך להתגאות על מה שכולנו עשינו לאורך כל קיומה של מדינת ישראל".

 

בהמשך דבריה הציגה השרה רגב את אירועי 70 השעות הראשונות של יום העצמאות ואמרה בהקשר זה כי "אירועים אלה יחלו בטקס המסורתי של הדלקת המשואות והן יסתיימו במוצאי יום שבת. האירועים כולם מטרתם לאפשר לכולם לשמוח ולהתגאות בהישגים של החברה הישראלית. האירועים כולם יהיו פתוחים לקהל הרחב ובחינם.

 

מירי רגב (צילום: מוטי קמחי)
השרה רגב ומנכ"ל משרדה יוסי שרעבי(צילום: מוטי קמחי)

"בתחום האמנים ניתן במה למגוון רחב של אמנים מכלל הז'אנרים והגילים וניתן כבוד גדול לאמנים ותיקים. האירועים האלה מובילים את האג'נדה שאני מובילה בפעילותי כשרה ובטקס המשואות בפרט. שילוב של תכנים ערכיים לאומיים שמביאים גיוון מזרח ומערב וז'אנרים שונים. יהיה פיזור, לא רק מדינת תל אביב ירושלים או חיפה, אלא פריפריה, יהודה ושומרון, ציבור חרדי וערבי".

 

אחר כך סיפרה השרה רגב על מסיבה שתיערך לאורך של 70 קילומטרים בחופי טבריה, נהריה, קריית ים, עכו, חדרה, בת ים, אשקלון ובת ים. לדברי רגב, "בטח שמתם לב... לא תל אביב, לא נתניה, לא חיפה. בכוונה נבחרו אותן ערים שמעולם לא הגענו אליהן במסיבות העצמאות. שמעולם מדינת ישראל לא שמה בהן את כספה, מתוך התפישה שאזרחי המדינה כולה צריכים ליהנות מאירועי יום העצמאות למדינת ישראל. גם הפריפריה צריכה ליהנות מאירועים מתחת לבית".

 

האיומים של אדלשטיין

בשבוע שעבר פורסם כאמור ב-ynet לראשונה מכתבו של יו"ר הכנסת אדלשטיין לכל חברי הכנסת ועובדי המשכן, המתייחס לכוונתה של השרה רגב לשלב נאום של ראש הממשלה נתניהו בטקס הדלקת המשואות בערב יום העצמאות בהר הרצל. אדלשטיין ציין במכתבו כי אם יחול שינוי בטקס - הוא ואנשי משמר הכנסת יחרימו את האירוע.

 

"אין ספק בעיניי כי אם יימחק אופיו הלאומי, תצא האש מן המשואות ותלבה את המחלוקות בינינו, המשוועות למנוחה. לכך לא נוכל לתת יד", כתב יו"ר הכנסת לח"כים.

 

אדלשטיין הוסיף במכתבו כי "ביומיים האחרונים עלתה מחדש הצעת רגב לבצע שינויים מהותיים בטקס הדלקת המשואות המסורתי המתקיים בהר הרצל. אם הדבר אכן יתממש תהיה זו לראשונה מאז קום המדינה פגיעה באירוע ממלכתי ביותר על לוח השנה, שבעיני רבים הוא מעין מקדש. אם הכנסת לא תהיה המייצגת היחידה של עם ישראל כבכל שנה בטקס, לצערי, הכנסת ואנשיה לא יוכלו לקחת בו חלק".

אל"מ במיל' דוד רוקני. חיזוק לאדלשטיין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אל"מ במיל' דוד רוקני. חיזוק לאדלשטיין(צילום: גיל יוחנן)

השרה רגב הגיבה וטענה כי מדובר ב"מכבסת מילים שלא מצליחה להסיר את כתם ההתנגדות המוזרה של אדלשטיין לנאום נשיא המדינה וראש הממשלה בטקס חגיגות ה-70".

 

שרת התרבות הוסיפה כי "השנה - שבה אנו מציינים 70 שנות עצמאות, החלטנו כי יכבדו את המדינה בנאומיהם נשיא המדינה, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת והמנהיג של המדינה הבכירה ביותר, מבין אלו שיגיעו לטקס. בניגוד לנכתב, לא יהיה כל שינוי מהותי ולא ייפגע בכהוא זה אופיו הלאומי של הטקס", אמרה רגב.

 

הבוקר שיתף אדלשטיין התייחסות של אלוף-משנה במיל' דוד רוקני לנושא. רוקני, שכיהן במשך 34 שנים כמפקד טקס הדלקת המשואות, אמר: "הטקס הוא של יו"ר הכנסת, למה להכניס? זה לא בסדר שמבקשים להיכנס פנימה, שיחפשו את הדברים האחרים". על כך צייץ אדלשטיין: "מה שרוקני אמר".

 

ההשתתפות בקליפ "הללויה" המחודש 

במקביל, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, הודיעה בשבוע שעבר לח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) כי השתתפותה של השרה רגב בקליפ של השיר "הללויה" בביצוע גלי עטרי ועדן בן זקן לכבוד שנת ה-70 למדינה - חוקית לחלוטין. "לא מצאנו עילה להתערבות משפטית מטעמנו", מסרה זילבר.

 

ח"כ שפיר פנתה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלביט בדרישה להסיר מהקליפ את החלקים שבהם מופיעים השרה רגב ומנכ"ל משרדה יוסי שרעבי. שפיר, המכהנת כיו"ר הוועדה לשקיפות בכנסת, הוסיפה במכתב כי אין מקום שהשרה תעשה שימוש פוליטי בטקס הרשמי למדינת ישראל.

 

מירי רגב ()
השרה רגב בקליפ

שפיר ציינה במכתבה כי "במקום שהשיר הנפלא הזה יכבד את חגיגות יום העצמאות ואת אזרחי ישראל באופן הממלכתי שהיה מקובל בטקסי העצמאות מאז קום המדינה, נדמה שהסרטון הזה נועד למטרה אחרת לגמרי.

 

"על אף העובדה שבסרטון לא משתתפות כלל דמויות בעלות משקל ציבורי, רשמי או סמלי מעברה של המדינה למעט האומנים המעורבים באופן אקטיבי בביצוע השיר, הוא כולל מספר הופעות של רגב וכן של מנכ"ל משרד התרבות והספורט באופן שללא כל ספק מהווה חריגה מהכלל הקבוע בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה".

 

אחרי הודעת זילבר שלפיה אין עילה להתערבות משפטית לפנייה של ח"כ שפיר, מסרה השרה רגב בתגובה: "סתיו שפיר - את ושכמותך, תאכלו את הכובע. חמוצים ומרורים שכמותכם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
רגב במסיבת העיתונאים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים