שתף קטע נבחר

רז מינץ ז"ל: החולצה הקרועה של הפועל ת"א

האוהד המושבע של האדומים, שהחליף שמירה כדי לראות אותם מול צ'לסי, נורה במחסום על-ידי מחבלים שהיו בדרכם לבצע פיגוע. אימו נזכרת איך שמעון גרשון הגיע אליהם הביתה עם חולצה חדשה במקום זו שעשו לה "קריעה": "במובן מסוים הוא נהרג בגלל שהחליף את המשמרת כדי לראות את המשחק"

בין מאות האנשים שליוו את רז מינץ ז"ל בדרכו האחרונה, הגיעו אל בית העלמין צור שלום גם שחקני הפועל תל אביב, קבוצת הכדורגל שמינץ אהד מימי ילדותו עד עמקי נשמתו. גם הזיכרון שצרוב אצל אימו קשור באותה אהבה נושנה. "בשיחת הטלפון האחרונה איתו, יום לפני שנהרג, התקשר אליי רז בהתרגשות אחרי הגול הראשון של הפועל", נזכרת אורה לפר-מינץ.

 

ערב לפני מותו דאג מינץ להחליף משמרת שמירה עם חבריו לפלוגה רק כדי שיוכל לראות את המשחק של הפועל תל אביב מול צ'לסי. "אמא, ראית כמה אנחנו גדולים?" שאל מינץ את אימו בשיחתם האחרונה, "הלכתי 10 ק"מ ברגל והחלפתי משמרות כדי לראות את המשחק".

רז מינץ ז
רז מינץ ז"ל


רז נולד בקריית מוצקין במרץ 1982. הוא היה ילד סקרן במיוחד, שידע קרוא וכתוב מגיל קטן. הוא הקפיד לקרוא עיתונים וספרים, כך שהיה בקיא בתחומים רבים. על כיתה ב' הוא דילג בזכות התמצאותו המרשימה בשפה העברית. חבריו לכיתה מספרים שנהג "להקריא" את שיעורי הבית ממחברת ריקה, כיוון שהקשבה בכיתה הספיקה לו על מנת לדעת בעל פה את החומר הנלמד.

בחטיבת הביניים החל רז להקדיש זמן ניכר לתנועת "נוער לנוער", בה הדריך ואף יצא למחנה מנהיגות בארה"ב. לפני שהתגייס עבר מיונים לסיירות שונות, אך בגלל בעיות ראייה נמנע ממנו לשרת בשייטת או בסיירת מטכ"ל. כאשר היה צריך להכריע בין שירות בחיל הים לחיל רגלים, החליט להתגייס לחטיבת כפיר.


יומיים בלבד אחרי שסיים מינץ את המסלול, פרצה האינתיפאדה השנייה והוא הוצב בגזרה החמה ביותר ביהודה ושומרון. עם סיום המסלול הוא יצא לקורס מ"כים שאותו סיים בהצטיינות ושב לבקשתו להיות בקו עם חבריו לגדוד, במקום להישאר כמדריך בבית הספר למ"כים.

 

ירי מטווח אפס

ב-2 בנובמבר 2001 קיבלה היחידה התראה על חוליית מחבלים שמתכננת לבצע פיגוע נגד מתפללים בהתנחלות עפרה, ומינץ יצא עם שני לוחמים להקים מחסום בין עפרה לבית אל. כאשר הגיע למחסום כלי רכב חשוד, ביקש תעודות זהות מארבעת הנוסעים. תוך שניות נורו מהמושב האחורי כדורים שפגעו במינץ, שנהרג תוך דקות אחדות.
 

חולצת הפועל ת
חולצת הפועל ת"א. הזיכרון האחרון

 

"גם בדרכו האחרונה ליוו אותו שחקני הפועל תל אביב. במובן מסוים הוא נהרג בגלל שהחליף את המשמרת כדי לראות את המשחק", אומרת אימו. רז, שהקפיד לא להדאיג את אמו, אמר לה בשיחת הטלפון האחרונה: "אימא, אל תדאגי. אני מגיע הביתה בראשון, עכשיו אני נמצא במקום בטוח יותר".

 

במהלך ההלוויה לבש האח הצעיר אור, אוהד מכבי חיפה, את חולצת הפועל תל אביב שהייתה שייכת לרז. לפי הנוהג, עשו בחולצה שלבש אור "קריעה". זמן קצר אחרי השבעה, בתום משחק בין הפועל תל אביב למכבי חיפה, הגיעה דמות מוכרת לבית המשפחה. "שמעון גרשון, שהיה אז קפטן הפועל תל אביב, הגיע והביא לאור חולצה חדשה במקום זו שלבש בהלוויה", נזכרת האם, "החולצה הזו נמצאת איתנו עד היום, כל הזמן".
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים