שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  העלים 1.6 מיליון שקל מס – ולא יישב בכלא
  הקבלן נתן פיקהולץ הודה בעבירות מס והחזיר את הכסף. השופטת אורית קנטור התחשבה במצבו הבריאותי הקשה וגזרה עליו מאסר על תנאי בלבד
  בית משפט השלום בחיפה גזר לאחרונה מאסר על תנאי בלבד על הקבלן נתן פיקהולץ, שהודה שבשנים 2003-2002 הוציא חשבוניות פיקטיביות מחברות שניהל והעלים מס בהיקף של 1.6 מיליון שקל. השופטת אורית קנטור הסתמכה על תקדים אורי לופוליאנסקי, וקבעה שחרף חומרת העבירות, יש להתחשב במצבו הבריאותי הקשה של הנאשם.

   

  פיקהולץ הוא דמות מוכרת בקרית מוצקין וייסד קבוצת הכדורסל של העיר. ב-2003 הוא מכר עם שותפו חברה שהייתה בבעלותם, ובהתאם לבקשתו שילמה הרוכשת (חברת "אנגל") את התמורה לחברה אחרת שלו, "אלוני אליהו", וזו הוציאה חשבונית מס על סך כשבעה מיליון שקל.

   

  כדי שאלוני תחמוק מתשלום המס העבירו אליה פיקהולץ ושותפו חשבוניות פיקטיביות משתי חברות אחרות שניהלו וקיזזו מס תשומות בסך שני מיליון שקל. בסופו של דבר שלשל פיקהולץ לכיסו את מרבית הכספים שהתקבלו בתמורה לעסקת אנגל מבלי לשלם מס.

   

  המדינה, שיוצגה על ידי עו"ד לארא דאהר, דרשה להטיל עליו מאסר בפועל של 15 חודשים. היא הדגישה שכמעורב העיקרי בפרשה, שביצע את מעשיו מתוך בצע כסף, הוא פגע בערך השוויון בנטל המס וגזל כספים מהקופה הציבורית.

   

  מנגד טען הסנגור, עו"ד תמיר סלומון, שיש להתחשב במצבו הבריאותי הקשה של פיקהולץ, חולה סרטן שעבר אירועי לב. הוא ביקש להתחשב בכך שהנאשם קיבץ כספים מילדיו, משפחתו וחבריו והחזיר את מלוא המס. פיקהולץ עצמו סיפר שעשה מאמץ עליון לשלם לרשות המסים את מלוא הסכום וכיום הוא פושט רגל שמתקשה לממן אפילו מזון.

   

  המחדל הוסר

  השופטת אורית קנטור קבעה שבתי המשפט הדגישו את החומרה היתרה שיש לייחס לעבירות מסים הגוזלות את כספי הציבור וגורמות נזק רב למדינה.

   

  היא הבהירה כי הפסיקה קבעה שיש לגזור על עברייני צווארון לבן מאסר בפועל מתוך מתן משקל משמעותי לשיקולי ההרתעה. עם זאת, לדבריה, יש חשיבות רבה גם להסרת המחדל והשבת סכום המס שנגזל לקופת אוצר המדינה.

   

  השופטת קנטור הזכירה את תקדים לופוליאנסקי שבו קבע בית המשפט העליון כי ניתן לחרוג ממתחם העונש ההולם כשמדובר בנאשמים חולים מאוד או כאלה שמאסר בפועל יסב להם סבל רב. לדבריה, מצבו הבריאותי של פיקהולץ מצדיק סטייה ממתחם העונש ההולם והימנעות ממאסר בפועל.

   

  עוד היא ציינה כי בסופו של יום הצליח הנאשם להסיר את המחדל הפלילי ולהשיב לקופת המדינה את מלוא הסכום שנגזל. לפיכךה היא גזרה עליו מאסר על תנאי וקנס של 25 אלף שקל ב-50 תשלומים.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים