שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עבירת התנועה הכי קטלנית: אי מתן זכות קדימה

  לא מהירות מופרזת, לא דיבור בסלולרי או נהיגה תחת השפעת אלכוהול. העבירה שגרמה להכי הרבה תאונות קטלניות וקשות קשורה ליחס בין האוחז בהגה להולך רגל. הופתעתם?

  זה רשמי: אנחנו לא מעניקים זכות קדימה כחוק להולכי רגל, וגורמים לפגיעות קשות ומוות. לבקשת ynet סיכמה הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים את הסיבות המובילות שגרמו לתאונות דרכים קשות וקטלניות במהלך 2017, תוך שהיא נסמכת על נתוני משטרת ישראל. ומנתונים אלה עולה כי העבירה הקטלנית ביותר אשתקד הייתה אי מתן זכות קדימה להולכי רגל שניסו לחצות את הכביש. זו שנה שנייה ברציפות בה מדווחת משטרת ישראל כי אי מתן זכות קדימה היא העבירה הקטלנית ביותר, שכן גם ב-2016 זכתה בתואר המפוקפק, עם 20.2% מכלל העבירות שגרמו לפציעות קשות או מוות. 

  תאונות קטלניות 2017 ()

   

  כמו ב-2016, גם בשנה החולפת הייתה "אי ציות לרמזור" (אדום) העבירה השנייה בחומרתה, אשר גרמה ל-13.6% מכלל התאונות (13.9% ב-2016). עבירת סטייה מנתיב היא העבירה השלישית בחומרתה, אם כי המשטרה אינה מפרטת את הסיבות לאותה סטייה - היסח דעת בדרך כלל. לפי נתוני המשטרה, ב-13.1% מכלל התאונות הקשות שאירעו במהלך 2017 הוגדרה סטייה מנתיב הנסיעה כאחראית לתאונה.

   

  ומה עם "מהירות מופרזת"? העבירה הרביעית בדירוג החומרה אחראית ל-11.9% מכלל התאונות הקשות והקטלניות לטענת המשטרה, אם כי זו העבירה הנאכפת ביותר על ידה. אגב, אשתקד נרשמה דווקא ירידה בחומרה, שכן ב-2016 הייתה עבירה זו אחראית ללא פחות מ-13.4% מכלל התאונות שגרמו לפגיעות קשות או מוות.

   

  ומה עם השימוש במכשיר הסלולארי תוך כדי נהיגה, לטענת המשטרה עבירה הגורמת למספר הולך וגדל של תאונות קשות? אין פירוט. בסך הכל בוצעו במהלך השנה החולפת 2,182 עבירות שגרמו לתאונות דרכים קשות או קטלניות, ועוד 1,497 תאונות מסוג זה הוגדרו "ללא עבירה" כלל.

   

  לדברי רחלי טבת ויזל, מנכ"לית הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, "כפי שניתן לראות מניתוח העבירות שביצעה הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ב-2017, העבירה הנפוצה ביותר בתאונות קטלניות הינה אי מתן זכות קדימה להולכי רגל, המהווים כ-30% מההרוגים השנתיים. בהמשך לניתוח זה יצאה הרשות בקמפיין רחב היקף בנושא התפרצות לכביש והיסח דעת שפנה להולכי רגל, ובשלב מאוחר יותר פנה גם לנהגים בנושא מתן זכות קדימה. אנו תקווה שקמפיין זה יחד עם פעולות נוספות שאנו נוקטים יעזרו בהמשך להורדת כמות הנפגעים והעבירות מסוג זה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חטיבת דובר המשטרה
  העבירה הכי קטלנית - אי מתן זכות קדימה
  צילום: חטיבת דובר המשטרה
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים