שתף קטע נבחר

שייטת 13 ומטוסים זרים: כל הפרטים על משט ומטס העצמאות

פרט למטוסי ומסוקי חיל האוויר, ישתתפו הפעם במטס העצמאות גם מטוסי צבאות זרים מיוון, איטליה, פולין, קנדה ובריטניה. לצד זאת ייערך מפגן צניחה מיוחד ובמשט ייטלו חלק ספינות הקומנדו הימי

 

 

 

צה"ל הודיע כי המטס המסורתי של יום העצמאות יכלול גם כלי טיס של חילות אוויר זרים. נציגי המדינות יגיעו לישראל בשבוע הבא וייקחו חלק בחגיגות ה-70 למדינה לצד עשרות מטוסים, מסוקים וספינות של צה"ל.

 

בחגיגה האווירית ישתתפו באופן יוצא דופן מטוס קרב F-16 של חיל האוויר היווני, מטוס תובלה מסוג C-17 של פולין, מטוס תובלה קנדי מסוג C-295, מטוס תובלה בריטי מסוג C-130, מטוס תובלה דומה של חיל האוויר האוסטרי ומטוס קרב איטלקי מסוג יורו פייטר.

 

 

מטס יום העצמאות בשנה שעברה (צילום: מתן דרעי) (צילום: מתן דרעי)
מטס יום העצמאות בשנה שעברה(צילום: מתן דרעי)
 

קנדה  מטס יום העצמאות   C-925 מטוס (קרדיט: דובר צה
מטוס תובלה 295-C של קנדה(קרדיט: דובר צה"ל)

מטוס איטליה מטס יום העצמאות  (קרדיט: דובר צה
מטוס קרב "יורו פייטר" איטלקי(קרדיט: דובר צה"ל)

מטוס פולין C-17 מטס יום העצמאות (קרדיט: דובר צה
פולין תשלח מטוס תובלה(קרדיט: דובר צה"ל)

מצה"ל נמסר כי "המטס יהפוך באופן ייחודי למטס בינלאומי, שמאחוריו עומד שיתוף פעולה פורה הנבנה לאורך השנים, במטרה לקדם למידה משותפת וחילופי מידע מקצועיים, לפתח מקצועיות ולשמר את היחסים הדיפלומטיים בין המדינות".

 

בצה"ל הוסיפו כי המטס מתקיים כחלק מתכנית האימונים השנתית של חיל האוויר. הוא יחלוף השנה מעל 49 ערים ויישובים, מקרית שמונה ועד אילת וישתתפו בו מטוסי קרב מסוג אדיר (F-35), סופה (F-16I), ברק (F-16) ומטוס האימון החדש יחסית, לביא.

 

לצד אלה יטוסו בשמי הארץ מסוקי קרב פתן (אפאצ'י), מסוקי סער מסוג יסעור וינשוף (בלק הוק) ומגוון מטוסי תובלה, מהראם (מטוס תדלוק על פלטפורמת בואינג ישן), ההרקולסים והסופר הרקולסים (קרנפים ושמשונים) ועד לצופיות והנחשונים, המשמשים גם למשימות ביון ותצפית.

 

בריטניה C-130 מטס יום ה עצמאות מטוס (קרדיט: דובר צה
מטוס תובלה C-130 בריטי(קרדיט: דובר צה"ל)

אוסטריה C-130 מטס יום ה עצמאות מטוס (קרדיט: דובר צה
גם האוסטרים שולחים מטוס תובלה C-130(קרדיט: דובר צה"ל)

 מטוס יוון F16 מטס יום העצמאות (קרדיט: דובר צה
מטוס F-16 של חיל האוויר היווני(קרדיט: דובר צה"ל)

במטס ייקחו חלק גם מטוסים אזרחיים: האמברייר וה-757 של ארקיע, מטוס 787 של אל על, שלושה מטוסי אייר טרקטור של יחידת הכיבוי האווירית השייכת למשטרה ושלושה מסוקי כחל משטרתיים.

 

כמדי שנה, גם השנה ייפתחו לציבור הרחב בסיסי חיל האוויר עם תצוגות כלי טיס ואמצעי לחימה, בתל נוף, רמת דוד, ביה"ס הטכני, חצרים ועובדה. מידע על שעות הפתיחה והסעות השאטל לבסיסים ניתן למצוא באתר חיל האוויר.

 

במקביל למטס, ייערך גם משט שיכלול שתי צוללות, ספינות טילים מסוג סער 5 שיפליגו בליווי מסוק ימי, סטי"ל נירית וכלי לחימה קטנים יותר כמו דבורות, צרעות ולברקים. בנוסף, הקהל יוכל לצפות בספינות הקומנדו הימי מדגם "מורנה" של שייטת 13. בחופי תל אביב והרצליה יתווספו לספינות של חיל הים גם יאכטות אזרחיות. 

מוקדי הצפייה במפגן הצניחה של צה
מוקדי הצפייה במפגן הצניחה של צה"ל ביום העצמאות(צילום: דובר צה"ל)
 

לוחמים יצנחו בקרבת החוף כחלק מהמשט, ובהם גם לוחמי שייטת 13 שיעלו על כלי השיט ויפליגו עימם לחוף. המשט יחל בשעות הבוקר ויעבור מחופי חיפה ועד לחופי אשקלון,

כאשר הקרבה לחוף תהיה גם בת"א ובאשדוד. בסיס חיל הים באילת יפתח את שעריו לציבור ויציג מגוון מיכולותיו וכליו היחודיים לזירת ים סוף, במשט שיערך במקביל במפרץ העיר הדרומית.

 

חידוש נוסף השנה יכלול מפגן צניחה ייחודי, במהלכו יוצנחו כ-100 מפקדים ולוחמים בעבר ובהווה בשלוש נקודות מרכזיות: חוף דדו בחיפה, חוף גורדון בת"א והטיילת בטבריה. במוקדים אלו ומעל העיר ירושלים, יעבור גם הצוות האווירובטי יחד עם טייסת "חוד החנית" במטס שיכלול את מטוס העפרוני ומטוס ה-F-15.

 

ההכנות למפגן החלו בחודש מרץ האחרון, וכללו תרגולי שחרור מרתמה, תרגילי התנהגות באוויר, תרגילי יציאה ממטוס, אימוני חירום והכרת מצנח ה"עגור" - המצנח המרובע החדש, שנכנס לצה"ל לפני כשנתיים והחליף את המצנח העגול המסורתי. בין הצונחים יהיו מפקד שייטת 13 אלוף משנה ט', האלופים במיל', יורם יאיר (יא יא) דורון אלמוג ואלעזר שטרן, מח"ט הצנחנים אל"מ יקי דולף וכן מפקדי אוגדות ותתי אלופים מכהנים נוספים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתן דרעי
מטס יום העצמאות
צילום: מתן דרעי
מומלצים