שתף קטע נבחר

ישראל מוכנה לעימות עם פוטין ודוחפת את טראמפ לפעולה בסוריה

הודעת משרד החוץ כי בניגוד לטענת מוסקבה אסד אכן השתמש שלשום בנשק כימי נועדה להציב לרוסים קו אדום. החשש: אסד יבין מפוטין שנשק כימי לגיטימי - גם נגד ישראל. המטרה: לבלום את פוטין, אסד וחמינאי - לפני שיהיה מאוחר

ישראל מסלימה את העימות הדיפלומטי עם רוסיה ומתייצבת בפומבי לצד ארצות הברית בנושא הנשק הכימי שמפעיל אסד נגד אזרחיו. הביטוי לקו הלוחמני של ירושלים הוא ההודעה שפרסם אמש משרד החוץ מעט לפני 23:00, הודעה שבה ישראל קובעת חד-משמעית כי הנשיא אסד ואנשי משטרו השתמשו שלשום בנשק כימי נגד אזרחים.

 

 

ההודעה הישראלית שהושהתה מתבססת על תוצאות בחינה מדוקדקת של אגף המודיעין בצה"ל. ממצאי הבדיקה העלו חד-משמעית שבעיירה דומא אכן נעשה שימוש בחומרי לחימה כימיים – כנראה גז עצבים – כתוספת לגז הכלור, שבדרך כלל אינו קטלני. בנוסף לזה קובעים ממצאי אמ"ן כי סוריה ממשיכה לייצר ולפתח נשק כזה למרות התחייבותה של רוסיה משנת 2013 שלא תתיר למשטר אסד לייצר נשק כימי ולהשתמש בו.

 

הודעת משרד החוץ נועדה לתמוך בנשיא טראמפ, שיחד עם נשיא צרפת עמנואל מקרון מאשים את רוסיה במתן חסות וגיבוי לבשאר אסד כשהוא משתמש בנשק כימי נגד אזרחיו. ההודעה הישראלית מספקת אישור מודיעיני לעצם העובדה שאסד אכן עשה שימוש בנשק כימי, דבר שהקרמלין מכחיש בכל תוקף.

גופות הילדים לאחר התקיפה הכימית בסוריה ()
נפגעים מהתקיפה הכימית בסוריה

מיכל גז כלור ()
מיכל גז כלור שלפי דיווחים הוטל בדומא, זירת התקיפה הכימית

אבל להודעה הישראלית יש גם סיבה נוספת: זו תגובה ישראלית דיפלומטית על כך שהקרמלין פרסם אתמול גינוי לישראל לא רק על התקיפה שלפי פרסומים זרים ביצעה נגד הכוחות האיראניים בסוריה, אלא גם מפני ש"השתמשה בכוח באופן חסר הבחנה נגד אזרחים בעזה". עד כה לא התייחסה רוסיה לאירועים האחרונים בעזה, וההודעה שפרסמה אתמול הייתה חריגה, כנראה בניסיון להסיט את האש הבינלאומית מהנשיא אסד המשתמש בנשק כימי נגד אזרחיו.

 

מסתכנים בחיכוך צבאי

הגיבוי והחיפוי הדיפלומטי הזה שרוסיה נותנת לאסד מעורר זעם בחוגים מדיניים וביטחוניים בישראל, מפני שהוא עלול להתפרש על ידי המשטר הסורי כלגיטימציה כללית להפעיל נשק כימי – אולי גם נגד ישראל. לכן בעניין זה, שהוא איום חמור וממשי על ישראל, ירושלים מוכנה לעימות דיפלומטי ישיר עם מוסקבה.

 

מנקודת ראותם של גורמים ביטחוניים ומדיניים בישראל, לגיטימציה רוסית לשימוש בנשק כימי על-ידי אחד מאויביה של ישראל היא איום כמעט קיומי, ועמדתם היא שישראל תמנע אותו .

 

עובדה זו מעלה כמובן את רמת הנפיצות של הזירה הצפונית בתקופה הקרובה, אבל דווקא משום כך ישתדלו כעת רוסיה וישראל לשמר את מנגון התיאום הצבאי ביניהן. מרגע הקמתו נועד המנגנון הזה למנוע התנגשויות בין הכוחות הרוסיים השוהים בסוריה לבין חיל האוויר הישראלי כתוצאה מטעות. בימים אלה, כשהנפיצות בזירה עולה, חשוב פי כמה תפקודו התקין של מנגנון התיאום הצבאי כדי למנוע הסלמה לחימתית, שלפי שעה גם רוסיה וגם ישראל אינן רוצות בה.

ילדים לאחר תקיפה כימית בסוריה ()
טיפול בילד סורי שנפגע בתקיפה הכימית בסוריה

ביחס לאיראן, לעומת זאת, ישראל כבר מזמן הסירה את הכפפות, והיא מנהלת מערכה צבאית, גם אם בעצימות נמוכה, נגד ההתעצמות והתבססות של משמרות המהפכה של איראן והמיליציות השיעיות המופעלות על ידיה בסוריה.

 

אמינות המערב במבחן

מה שעדיין לא ברור הוא אם הנשיא טראמפ יממש את איומיו על משטר אסד בשל השימוש שעשה בנשק כימי. סביר שהודעת משרד החוץ הישראלי מאמש, המבוססת על מקורות מודיעיניים שמהימנותם ידועה בעולם, מסנדלת למעשה את הנשיא האמריקני ודוחפת אותו לפעולה בסוריה. עכשיו הבית הלבן אינו יכול לטעון שאין בידיו ממצאים המוכיחים בצורה ברורה שאסד אכן תקף שלשום את אזרחיו בנשק כימי.

 

אמינותה של ארצות הברית, אמינותה של צרפת ואמינותו של המערב בכלל עומדים כעת למבחן. למעשה, עניין השימוש שעושה משטר אסד בנשק כימי בחסותה הדיפלומטית של רוסיה הוא הנקודה שבה חייב העולם החופשי והדמוקרטי למתוח קו אדום להתנהלות חסרת העכבות של הדוב הרוסי.

 

ההיסטוריה מלמדת שאילו היו ארה"ב, בריטניה וצרפת מותחות קו אדום כזה בפני היטלר כשזה התערב במלחמת האזרחים בספרד, חצה את הריין וסיפח את חבל הסודטים בצ'כיה, אפשר היה למנוע את מלחמת העולם השנייה. האנלוגיה ברורה: פוטין מתנהל באופן חסר מעצורים באוקראינה ובסוריה ובכל הקשור לפיתוח נשק, והוא עושה זאת באופן המזכיר מאוד את התנהלות הפיהרר בשעתו. בסוריה צריך להציב מולו חומה פיזית ברורה – אם צריך גם באש – חומה שתעצור את "מדינות הציר" רוסיה, איראן וסוריה, ובמידה מסוימת גם טורקיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נשיא רוסיה פוטין. ישראל מחריפה את הטון
צילום: AP
מומלצים