שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ארגון הגננות: "לא ללמד ילדי גן על השואה"
  דורית חזן, יו"ר ארגון הגננות, קוראת לגננות לא ללמד ילדים על השואה. "לימוד הנושא בגני הילדים פוגע בהם, גורם נזקים ולא מקנה להם הבנה או ערכים כלשהם. אם למבוגרים קשה לתפוס את גודל הזוועה, על אחת כמה וכמה לילדים. אפשר ורצוי להמתין עם לימודי השואה לשלב מאוחר יותר"

   

   

  ארגון גננות מחנכות קורא לגננות: אל תלמדו ילדי גן על השואה. "לימוד השואה בגני הילדים מגיל שלוש עד שש, שנה אחרי שנה, פוגע בהם וגורם נזקים וטראומות. ודאי שלא מקנה להם הבנה או ערכים כלשהם", אומרת דורית חזן, יו"ר ארגון גננות מחנכות.

   

  לדברי חזן: "אין לי ספק שיש להעביר את הידע על השואה, אבל בשום פנים ואופן לא בגיל הגן. אפשר ורצוי להמתין עם לימודי השואה לשלב מאוחר יותר. יש שחושבים שאפשר להסביר את נושא השואה בגן הילדים, ודורשים מהגננות להפעיל שיקול דעת ולבחור את הדרך להעביר את המידע, אבל שנים של חינוך הגיל הרך לימדו אותי שאין דרך ואין צורך לדון בזה כלל. אנחנו נמצאות בשטח ונתקלות בחוסר היכולת להבין את גודל האסון והפחד שנזרע בילדים מחשיפתם לנושא מיותר.

   

  "אם למבוגרים קשה לתפוס את גודל הזוועה ועוצמת הרשע של השואה, על אחת כמה וכמה לילדים שעדיין לא מכירים שכול, אבל ואובדן מה הם. את הסיפור ההיסטורי: בחנוכה, פורים ופסח אנו מעדנות ומיפות בגן, משתדלות לגעת בטוב, בציורי, בסמלים המשמחים, מתוך ידיעה והבנה כי הילדים לא יכולים להכיל את האסונות.

   

  "הסיכוי שילד יפתח חרדות הוא כל כך גבוה כך שאנו מעדיפות לדלג על כל הרע ולהשאיר את התמימות במוחות ובמחשבות של הילדים. אנו צריכות לשאול את עצמנו כל פעם מחדש - אילו ערכים אפשר להנחיל לילד מהמסרים שלנו? האם הוא מסוגל בשלב של חייו להבין את המסר? אם המסר זורע בו אימה, ולמה צריך לעשות זאת? אנו קוראות לכלל הגננות - אל תלמדו ילדים בגן על השואה. אם הילדים שואלים שאלות ראוי לענות להם באופן עניני, אבל לא ליזום את שיח בנושא".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  "ילדים קטנים עלולים לפתח חרדות מסיפורים על השואה"
  צילום: shutterstock
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים