שתף קטע נבחר

פייסבוק: מידע על 47 אלף ישראלים נחשף בפרשת קיימברידג' אנליטיקה

47 אלף ישראלים הם חלק מ-87 מיליון משתמשי פייסבוק שהחלו לקבל אתמול הודעות לפיהן פרטי המידע האישי שלהם הועברו באופן אסור לחברה הבריטית

47,014 ישראלים כלולים בין 87 מיליון משתמשי פייסבוק שהחלו לקבל אתמול הודעות לפיהן פרטי המידע האישי שלהם הועברו באופן אסור לחברת "קיימברידג' אנליטיקה".

 

על-פי פייסבוק ישראל, ההערכה היא ש-28 ישראלים בלבד התקינו את האפליקציה אשר "שאבה" את המידע מחשבונותיהם והעבירה אותו ל"קיימברידג' אנליטיקה". עם זאת, מספר גדול יותר, כ-47 אלף, הושפעו בסך הכל – כיוון שהם חברי פייסבוק של המתקינים. בדרך הזו הועבר גם המידע האישי שלהם. 

 

 

פייסבוק (צילום: shutterstock)
47 אלף ישראלים נפגעו מדליפת המידע(צילום: shutterstock)
 

 

הפרשה המתגלגלת בשבועות האחרונים עוררה זעם ציבורי חסר תקדים כלפי הרשת החברתית. חברת "קיימברידג' אנליטיקה" הבריטית קיבלה לידיה באופן אסור נתונים אישיים על עשרות מיליוני משתמשי פייסבוק ללא ידיעתם – באמצעות אפליקציית סקרים שנקראה This is your digital life שמשתמשים התקינו. האפליקציה שאבה את המידע של מי שהתקין אותה – וגם את המידע של כל חברי הפייסבוק שלו. בהמשך, המידע עבר - בניגוד לכללי השימוש של פייסבוק - ל"קיימברידג' אנליטיקה", והחברה הזו השתמשה בו כדי לבנות פרופילים פסיכולוגיים של משתמשים ולהציג מודעות פרסום פוליטיות יעילות וממוקדות לטובת דונלד טראמפ, במהלך הבחירות בארה"ב. פייסבוק מואשמת שלא הגנה ולא פיקחה באופן מספק על המידע הפרטי של לקוחותיה.

 

 מארק צוקרברג גבעת הקפיטול (צילום: AP)
מארק צוקרברג מגיע לגבעת הקפיטול(צילום: AP)

 

 

היום מסרה פייסבוק ישראל, כי גם 47 אלף ישראלים נחשפו במסגרת הפרשה. עם זאת, רוב המשתמשים שהמידע הפרטי שלהם הועבר לקיימברידג' אנליטיקה הם מארה"ב – כ-81%. מיליוני משתמשים נוספים נמצאים בפיליפינים, באינדונזיה, בבריטניה, מקסיקו, קנדה, הודו, ברזיל, ויטנאם ואוסטרליה. ככל הנראה, רוב הישראלים שהמידע שלהם נחשף לא השתמשו בעצמם באפליקציה, אלא חברי הפייסבוק שלהם, ייתכן כאלה שמתגוררים בחו"ל.

 

האם המידע שלכם נחשף? ניתן גם לבדוק זאת באופן ידני: יש להיכנס למרכז המידע של פייסבוק (Help Center), דרך דפדפן המחשב או דרך אפליקציית פייסבוק בסמארטפון. רצוי ששפת הפייסבוק שלכם תהיה מוגדרת באנגלית. בשורת החיפוש העליונה, יש להקליד Cambridge. בחרו בתוצאה הראשונה, ובעמוד שייפתח תופיע הודעה שתעדכן אתכם אם המידע שלכם שותף או לא.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
פייסבוק קיימברידג' אנליטיקה מידע גולשים משתמשים רשת חברתית
צילום: shutterstock
מומלצים