שתף קטע נבחר

טראמפ לקראת תקיפה: "רוסיה, תתכונני, הטילים יגיעו לסוריה"

נשיא ארה"ב מאותת שיתקוף בסוריה בתגובה לטבח של אסד, ושולח מסר מאיים לרוסיה שהבטיחה ליירט את הטילים: "הם יגיעו, יפים, חדשים וחכמים!". במוסקבה מגיבים: "טילים יורים על מחבלים, לא על ממשלות. אולי ארה"ב מנסה להשמיד ראיות לשימוש בנשק כימי"

 

דונלד טראמפ אותת היום (ד') שארה"ב תתקוף בסוריה, בתגובה לטבח של משטר אסד שלפי החשד היה כימי. נשיא ארה"ב הגיב בחריפות לאיום הרוסי ליירט כל טיל אמריקני שיפגע בסוריה, והבטיח שהטילים האמריקנים יגיעו.

 

לקראת תגובה אמריקנית - עוד כתבות:

רוסיה מזהירה את ארה"ב: "ניירט טילים בסוריה ונגיב למקורות הירי"

וטו רוסי והיערכות מערבית מול סוריה: "אירופה מחכה לראיות לגז כימי"

ארגון הבריאות העולמי: "500 נפגעו בתקיפה הכימית של אסד"

 

"רוסיה הבטיחה ליירט את כל הטילים שנשגר לסוריה. תתכונני רוסיה, כי הם יגיעו - יפים, חדשים ו'חכמים'!", כתב הנשיא בטוויטר. "אתם לא צריכים להיות שותפים של חיה שרוצחת בגז את אנשיה ונהנית מזה!". בפנטגון נשאלו על הציוץ של טראמפ והשיבו שאינם מגיבים על פעולות צבאיות אפשריות בעתיד.

טראמפ פוטין טיל אמריקאי ()
 

בשנה שעברה, נזכיר, שיגר טראמפ עשרות טילי טומהוק לבסיס בחומס, אחרי מתקפה כימית של בשאר אסד באידליב. הבית הלבן הודיע אתמול שטראמפ ביטל ביקור מתוכנן בדרום אמריקה, כדי להתמקד בתגובה האמריקנית בסוריה.  

  

דוברת משרד החוץ הרוסי מריה זחרובה מיהרה להשיב לטראמפ, ואמרה שאת הטילים החכמים ארה"ב צריכה לירות לעבר מחבלים, ולא לעבר ממשלה חוקית. זחרובה, שארצה מכחישה שסוריה השתמשה בנשק כימי, הוסיפה שירי הטילים של ארה"ב עשוי להיות ניסיון להשמיד ראיות לשימוש בנשק כימי בסוריה.

 

במשרד החוץ הסורי האשימו את טראמפ בשקרים כתירוץ לתקוף את המדינה. "אנחנו לא מופתעים מההסלמה חסרת המחשבה של משטר כמו המשטר האמריקני, שתמך בטרור בסוריה ועדיין עושה זאת", אמר גורם במשרד.

 

"היחסים עם רוסים גרועים מאי פעם, כולל במלחמה הקרה"

טראמפ לא עצר אחרי הציוץ הלוחמני. בציוץ נוסף שפנה לרוסיה כתב טראמפ: "היחסים שלנו עם רוסיה גרועים היום מאי פעם, וזה כולל את המלחמה הקרה. אין לזה סיבה. רוסיה צריכה אותנו כדי לעזור לכלכלה שלה, משהו שיהיה קל מאוד לעשות, ואנחנו צריכים שכל המדינות ישתפו פעולה. לעצור את מירוץ החימוש?".

ציוץ של דונלד טראמפ ()
 

שגריר רוסיה בלבנון הזהיר אמש את ארה"ב ואמר שרוסיה תגיב לכל תקיפה בסוריה - ותיירט טילים עוינים ותגיב למקורות הירי. בראיון לערוץ אל-מנאר של חיזבאללה אמר אלכסנדר זסביקין שארה"ב ובעלות בריתה רואות בהתפתחויות האחרונות במזרח רוטה ככישלון עבורן, ומנסות לעכב את תוצאות הפסגה המשולשת של מנהיגי רוסיה, איראן וטורקיה שנערכה באנקרה. פוליטיקאים רוסים נוספים הזהירו שמבחינת רוסיה תקיפה אמריקנית בסוריה תיחשב לפשע מלחמה.

התקפה כימית סוריה דומא (צילום: רויטרס)
ילדים שנפגעו בתקיפה בדומא(צילום: רויטרס)

התקפה כימית סוריה דומא (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ילדים פצועים בסוריה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
  

בינתיים בסוריה, לפי הדיווחים, נערכים לתקיפה אמריקנית אפשרית. העיתון הצרפתי "לה פיגארו" דיווח שמחשש לתקיפה אווירית של ארה"ב הצבא הסורי מפנה כמה בסיסים, בהם בסיס חיל האוויר דומייר, באזור הרי קלמון בגבול סוריה ולבנון. החיילים והטילים מאותו בסיס, כך נכתב בעיתון הצרפתי, מועברים לבסיס הרוסי בחמיימים. אתמול דיווחו כלי תקשורת שמזוהים עם האופוזיציה שהצבא הסורי, חיזבאללה ואיראן, נוקטים אמצעי זהירות בבסיסים ובמוצבים מחשש לתקיפה של ארה"ב.

 

הלילה הזהירה רשות פיקוח התעופה האירופית "יורוקונטרול" חברות תעופה, וביקשה מהן לפעול בזהירות באזור מזרח הים התיכון עקב הסיכויים לכך שתתבצע תקיפה אווירית נגד סוריה ב-72 השעות הקרובות. על הודעת הרשות, קיים סיכוי לשיגור טיל קרקע-אוויר או טיל שיוט לעבר שטחה של סוריה במסגרת התגובה לתקיפה הכימית בפרברי דמשק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הנשיא טראמפ. "טילים נחמדים, חדשים וחכמים"
צילום: AFP
מומלצים