שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ספר "חדש" של טולקין יראה אור באוגוסט

  "נפילת גונדולין", שג'יי. ר. ר. טולקין תיאר בעבר בתור "הסיפור האמיתי הראשון" של הארץ התיכונה, אך מעולם לא השלים, יצא לאור בעריכת בנו

   

  ג' ר. ר. טולקין ()
  טולקין. הרפתקה נוספת למעריצים

  "The Fall of Gondolin", ספר "חדש" של הסופר האהוב ג'יי. ר. ר. טולקין, יראה אור באוגוסט הקרוב, כך דיווח היום (ג') "הגרדיאן" הבריטי. הסיפור, שנכתב בזמן שטולקין אושפז בבית החולים בשל פציעתו במהלך מלחמת העולם הראשונה, מתחקה אחר חורבנה של עיר - נרטיב שבעבר תואר על ידי הסופר בתור "הסיפור האמיתי הראשון" של הארץ התיכונה.

   

  היצירה, שפורסמה בגירסה אחרת בעבר, באסופת כתבים בלתי גמורים של טולקין, ושאחד מהסיפורים המופיעים בספרו "הסילמריליון" מבוסס עליה - תראה אור בהוצאת הארפר-קולינס, בעריכת בנו של הסופר, כריסטופר, שהיה שותף לפרסום כל ספריו מאז מותו ב-1973. הספר ילווה באיורים של אלן לי, שציוריו גם הופיעו ב"שר הטבעות" ו"ההוביט".

   

  ההודעה על יציאת כתב היד שלא הושלם הפתיעה רבים מקוראיו של הסופר, שכן לאחר יציאת הספר "ברן ולותיין" לפני שנתיים, בנו של טולקין בן ה-93 אמר כי מדובר ב"ספר האחרון בעריכתי בסדרה ארוכה מכתביו של אבי".

   

  ג'ון גארת', שכתב ביוגרפיה לטולקין, הסביר ל"גרדיאן" כי מדובר בסיפור מסע שבמרכזו גיבור סרבן שלבסוף מוכן לקבל את משימתו. "זו תבנית לכל מה שטולקין כתב לאחר מכן", קבע. "יש שם את הלורד השחור, וזה המפגש הראשון שלנו עם אורקים ובלרוגים. זה למעשה חימום לקראת כל מה שטולקין יעשה מאוחר יותר".

   

  נציג ההוצאה סיפר כי בספר מתנהל קרב בין שר האופל מורגות' (המופיע גם ב"סילמריליון", שסאורון המוכר מ"שר הטבעות" הוא משרתו) ושליט המים אולמו. מורגות' מנסה להגיע לעיר החבויה גונדולין ולהרוס אותה, בזמן שאולמו מגן על מולדת בני הנולדור. הספר עוקב אחר מסעו של תור, אחד מבני הנולדור, בעקבות העיר החבויה. תור, אביו של ארנדל (שמוכר בתור דמות מרכזית ב"סילמריליון") מגיע לגונדולין, משתקע בה ורואה אותה נחרבת, לאחר שמורגות' מצליח למצוא אותה.

   

  גארת' הסביר כי מדובר ב"נרטיב הקרב הגדול ביותר שטולקין כתב לבד מ'שר הטבעות'". כמו כן טען כי החלק המסקרן ביותר יהיה האופן בו טולקין שוטח את הסיפור כולו בסגנון כתיבת הרומן שמופיע ב"שר הטבעות".

   

  הוצאת "נפילתה של גונדולין" משלימה מהלך שהתחיל בנו של טולקין ב-2007, עם פרסום "ילדי הורין". אליו הצטרף לפני שנתיים כאמור, "ברן ולותיין". טולקין הזכיר בעבר את השמות הללו בתור שלושה מסיפוריו הטובים ביותר על הארץ התיכונה.

   

   
  כמעט חמישים שנה מאז מותו של טולקין, ונדמה שיצירתו רחוקה מלאבד רלוונטיות. הספר החדש מצטרף לתערוכה בעקבות חייו, שתכלול איורים שלו שטרם נחשפו ותוצג בספריית אוקספורד בקיץ הקרוב, ולעיבוד טלוויזיוני ל"שר הטבעות" עליו אמזון עובדת בימים אלה.

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "נפילת גונדולין". ספר "חדש" לסופר אהוב
  לאתר ההטבות
  מומלצים