שתף קטע נבחר

תיעוד חדש מהבסיס האיראני שהותקף; בצה"ל הועלתה הדריכות מחשש לתגובה

אחרי שחשפו באופן חריג את ההרוגים, האיראנים מפרסמים תמונות מהבסיס ההרוס בסוריה. התקיפה המשמעותית שיוחסה לישראל ותקיפה אפשרית של ארה"ב בתגובה לשימוש של אסד בנשק כימי, הובילו להעלאת הכוננות של חיל האוויר ופיקוד צפון

 

איראן בסיס T4 T-4 ()
צילום שפורסם באיראן מתוך הבסיס שהופצץ

סוכנות הידיעות האיראנית "תסנים" מפרסמת הבוקר (יום ד') תיעוד מתוך הבסיס הצבאי T4 בסוריה, שהופצץ השבוע בפעולה המיוחסת לישראל. אתמול פרסמו האיראנים באופן חריג תמונות של הרוגים בתקיפה נגד היעד שבמחוז חומס, ואיימו על ישראל בתגובה.

 

ב"תסנים" הזכירו כי בתקיפה נהרגו שבעה אזרחים איראנים שהוגדרו "יועצים", לצד הרוגים נוספים, ככל הנראה סורים. בסוכנות ידיעות איראנית אחרת, "פארס", דווח אתמול כי גופותיהם של השבעה הגיעו לטהרן. מדובר בתמונות הראשונות שמפורסמות מהבסיס הסורי לאחר שהותקף.

איראן בסיס T4 T-4 ()
תמונות ההרוגים כפי שפורסמו באופן נדיר באיראן
 

במקביל, בישראל נערכים. חיל האוויר ופיקוד הצפון העלו בימים האחרונים את רמת הדריכות מחשש שאיראן תגיב מתוך שטח סוריה לתקיפה המשמעותית שמיוחסת לישראל. בתקיפה הושמד יעד צבאי שככל הנראה הכיל בסיס של מל"טים איראניים. בתקיפה נהרגו גם קצינים ממשמרות המהפכה.  

 

למתיחות בצפון ניתן להוסיף את האפשרות שארה"ב - אולי בשיתוף מדינות נוספות - תתקוף בימים הקרובים בסוריה, בתגובה להריגתם של יותר מ-60 אזרחים סורים במה שנראה כהפצצת כימית של צבא אסד בעיר דומא בסמוך לבירה דמשק.

 

הרוסים סיכלו אתמול במועצת הביטחון אפשרות לחקירת המקרה, ושגריר רוסיה בביירות, אלכסנדר זסביקין, אמר בראיון לערוץ אל-מנאר של חיזבאללה כי רוסיה תגיב על כל פגיעה בסוריה, "תיירט טילים עוינים ותגיב למקורות הירי". כמו כן, ציין כי ההסלמה הנוכחית תוביל למשבר עמוק, אך יש לנסות ולהרחיק את ההתנגשות ולדבריו, רוסיה מוכנה לנהל משא ומתן בעניין.

 

זסביקין הוסיף כי ארה״ב ובעלות בריתה רואות בהתפתחויות האחרונות באל-רוטה המזרחית ככשלון עבורן, וכי הן מנסות לעכב את תוצאות הפסגה המשולשת של טורקיה-רוסיה-איראן שנערכה לאחרונה באנקרה.

 

 

תמונות נוספות מהבסיס שהותקף:

איראן בסיס T4 T-4 ()
איראן בסיס T4 T-4 ()

פרשננו לענייני צבא וביטון רון בן ישי מציין כי בסיס T4 ממוקם במרחק מאות קילומטרים מגבול ישראל, בין הערים חומס ותדמור. מלבד כוחות האוויר והקרקע של המשטר הסורי, משמרות המהפכה האיראניים עושים בו שימוש גם הם. כמו כן, בבסיס שוהה כוח אווירי קטן של צבא רוסיה. מיקומו של T4 משחק תפקיד חשוב במערכה המזרח-תיכונית, שכן הוא נמצא במרכז הקטע הסורי של המסדרון היבשתי והאווירי מטהרן, דרך דמשק, ללבנון ולנמלי הים התיכון של סוריה.

 

דווקא מיקומו המרוחק של הבסיס נוסך באיראן את תחושת הביטחון (יותר מאשר נמל התעופה הבינלאומי של דמשק, המרוחק כ-40 קילומטרים בלבד מישראל) - ובו למעשה מתבססים המרכיבים הטכנולוגיים של משמרות המהפכה והמיליציות האיראניות. רק לפני חודשיים יצא מבסיס T4 המל"ט החמקן שמשמרות המהפכה האיראניים ניסו להחדיר לשטח ישראל. כמו כן, ידוע כי מהבסיס הזה משמרות המהפכה מפקחים על המעברים בגבול עיראק-סוריה שבשליטתם.

מפה בסיס T4 חומס סוריה תקיפה ישראל ()
 

איום צרפתי, גם סעודיה בתמונה

בעוד תשומת הלב הביטחונית הוסטה בסופי השבוע האחרונים להפגנות הגדר בגבול רצועת עזה, נראה כי סוף השבוע הקרוב יעמוד בסימן האירועים האחרונים בסוריה, שבאורח חריג השתלבו זה בזה, ובכך העלו עוד יותר את סף המתיחות.

 

לפי ניסיון העבר, תקיפה אמריקנית בסוריה (כפי שאירע לפני שנה בתגובה לתקיפה כימית באידליב) ותקיפה משמעותית בסוריה כמו זו שיוחסה לישראל ובכללה הריגת קצינים איראנים - מעלות את רמת הדריכות בצפון מחשש לתגובה של אסד או של משטר האייתוללות בטהרן.

 

הפנטגון עדכן מראש את ישראל על אודות התקיפה הקודמת של האמריקנים בסוריה, ובהתאם לכך מערכת הביטחון הייתה יכולה להיערך לתגובה סורית בקרקע ובאוויר.

 

ואולם, הפעם ישנם שני הבדלים שעלולים לפעול "לרעת ישראל": הדיווחים מוושינגטון וממוסקבה על כך שישראל היא זאת שתקפה את בסיס T4 על אדמת סוריה, כרסמו עוד יותר ב"מרחב ההכחשה", שהיווה ערובה לתקיפות ישראליות ללא תגובה. בנוסף, מצבו האסטרטגי של אסד כיום בסוריה. הוא חזק יותר, בטוח בעצמו ובדרך לניצחון במלחמת האזרחים, בחסות פטרונו מהקרמלין.

עמנואל מקרון פגישה עם יורש העצר של סעודיה מוחמד בן סלמאן (צילום: MCT)
מקרון בפגישתו עם יורש העצר הסעודי בן סלמאן(צילום: MCT)

במקביל, נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר אמש כי "אם יוחלט לתקוף את סוריה, ייפגעו מתקנים כימיים". לדבריו, נמשכות השיחות עם ארצות הברית ועם בריטניה בנוגע לתגובה למתקפה הכימית הסורית בדומא: "נחליט בימים הקרובים". מקרון אמר שרוסיה הפרה את החלטת מועצת הביטחון של האו"ם בנוגע להפסקת אש בסוריה.

 

מקרון ציין במסיבת עיתונאים משותפת עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן כי "בימים הקרובים נודיע על החלטותינו. בשום מקרה ההחלטות שנקבל לא יהיו שייכות לבעלות ברית של המשטר בסוריה. אם נחליט לפגוע בסוריה - נכוון ליכולות הכימיות של המשטר".

 

הנשיא הצרפתי הוסיף כי כי הוא ימשיך בשיחות עם ארצות הברית, בריטניה ושאר בעלות הברית לגבי התגובה למתקפה הכימית בדומא. יורש העצר בן סלמאן הוסיף מצדו כי אם הנסיבות ידרשו זאת, סעודיה תהיה מוכנה לקחת חלק בתגובה זו.

 

לדברי הנשיא מקרון, "צרפת הגדירה קווים אדומים. לקווים האדומים האלה, שמשותפים לבעלות הברית האחרות, אין שום קשר לדיונים שמתקיימים במועצת הביטחון של האו"ם. נמשיך בהעברת מסרים אסטרטגיים עם בעלות בריתנו, בפרט בבריטניה ובארה"ב, ובימים הקרובים נודיע על החלטתנו".

טראמפ ומיי. שוחחו בטלפון (צלום: AFP) (צלום: AFP)
טראמפ ומיי. שוחחו בטלפון(צלום: AFP)

מוקדם יותר אתמול שוחחו בטלפון נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וראש ממשלת בריטניה תרזה מיי וגינו את נשיא סוריה בשאר אסד על "אדישותו האכזרית לחיי אדם". השניים הסכימו "לא לאפשר המשך שימוש בנשק כימי" - רמז אולי לתקיפה קרובה. מיי שוחחה בנושא גם עם הנשיא מקרון. הנשיא טראמפ ביטל נסיעה לפסגה בדרום אמריקה. "הנשיא יישאר בארה"ב כדי לפקח על התגובה האמריקנית לסוריה, ולעקוב אחר ההתפתחויות ברחבי העולם", מסרה דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס.

 

בתוך כך, יועצו החדש של הנשיא האמריקני לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, קרא לנשיא טראמפ לוותר השבוע על נסיעתו לדרום אמריקה בגלל המשבר המתמשך בסוריה. הבית הלבן הודיע היום כי בכוונת טראמפ להיענות לקריאתו של בולטון.


פורסם לראשונה 11/04/2018 00:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים