שתף קטע נבחר

אב הגדיל את זמני השהות – המזונות הופחתו

לאחר הפרידה נקבע שבעל ישהה עם בנותיו 5 שעות בשבוע, אך בהמשך הפכה המשמורת לכמעט משותפת. הסכום הופחת מ-3,000 ל-2,250 ש'

בית המשפט למשפחה בירושלים קיבל לאחרונה בקשה של אב גרוש והפחית את סכום המזונות החודשי שהוא משלם מ-3,000 ל-2,250 שקל, לאחר שקיבל טענתו שלפיה מאז שנקבע הסכום חל שינוי במהותי בהסדרי הראייה מול אשתו לשעבר.

 

בני הזוג נישאו ב-2011 והביאו לעולם שתי בנות לפני שהתגרשו באפריל 2014. המשמורת ניתנה לאם ולאב נקבעו זמני שהות של חמש שעות בשבוע בלבד. ב-2015 הגיעו הצדדים להסכמות בעניין המזונות, ובפסק הדין שאישר את ההסכם חויב האב ב-3,000 שקל בחודש עבור שתי הבנות. ב-2016, בעקבות תביעה של האב להסדרי ראייה, הוחלט שהילדות ישהו איתו יומיים בשבוע ובכל סוף שבוע שני.

 

בהמשך לכך הגיש האב בקשה להפחת משמעותית של המזונות. לדבריו, כשניתן פסק הדין בעניין המזונות היו הסדרי הראייה שלו מצומצמים, אך לאחר מכן הורחבה השהות שלו עם בנותיו באופן שכיום הן נמצאות עמו 45% מהזמן.

 

לדבריו, מדובר בשינוי נסיבות מהותי המצדיק התערבות בסכום המזונות. הוא הוסיף שהשינוי מתבקש גם לנוכח ההלכה התקדימית של בית המשפט העליון מיולי האחרון, שקבעה כי כשמדובר בילדים בגילאי 15-6 יש להתחשב בחלוקת זמני השהות וביחס ההכנסות של ההורים. עוד טען כי הוא משתכר רק כ-4,500 שקל בחודש, ולאחר תשלום המזונות נותרים בידיו 1,500 שקל שמשמשים אותו להוצאות על הילדות בזמן שהן עמו.

 

האם טענה מנגד שאין בסיס להפחתת המזונות. היא ציינה שכיום האב לא משלם מזונות כלל והיא נאלצה לפתוח נגדו בהליכי הוצאה לפועל. עוד לדבריה, היא משתכרת כ-2,000 שקל לחודש בלבד ואילו האב מרוויח למעשה בין 9,000 ל-13 אלף שקל בכל חודש כעצמאי.

 

לא ממצים

השופט פליקס גורודצקי הבהיר שהתחשבות בית המשפט בכך שהאב שוהה זמן רב יותר עם הילדים בדרך של הפחתת המזונות היא ראויה, שכן בזמן שהילדים איתו הוא דואג באופן ישיר לכל מחסורם.

 

הוא הוסיף כי אף שחלוקת זמני השהות אינה שווה לחלוטין, ניתן לקבוע כי המשמורת כיום היא משותפת. זאת בניגוד למצב שהיה כשנפסקו המזונות. כפועל יוצא נקבע שחל שינוי נסיבות מהותי המצדיק התערבות בסכום.

 

השופט גורודצקי דחה את טענת הבעל שיש להתבסס על ההלכה התקדימית של העליון, והבהיר שהיא חלה רק על תיקים תלויים ועומדים, ובכל מקרה אינה נוגעת לבת הצעירה שגילה פחות מ-6. בנסיבות אלה, לדבריו, יש להפחית את המזונות בהתאם להלכות קודמות בשיעור של בין 25% ל-50% על פי להיקף השתכרות ההורים.

 

עוד נקבע כי הצדדים לא ממצים את פוטנציאל ההשתכרות שלהם על אף חובתם לעשות כן, ושכרם יכול להגיע ל-7,500 שקל לאב ו-5,000 שקל לאם. לפיכך קבע השופט שהמזונות יופחתו בשיעור של 25% כך שהאב ישלם עבור שתי הקטינות 2,250 שקל לחודש בתוספת מחצית מההוצאות הרפואיות והחינוכיות החריגות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: סם יצחקוב
עו"ד לימור אביטן
צילום: סם יצחקוב
מומלצים