שתף קטע נבחר

תביעת המזונות של אם המרוויחה 50 אלף ש'

אישה אמידה, אם ל-7 ילדים מאבות שונים, דרשה מאחד מהם 10,000 שקל בחודש עבור בנם. בית המשפט דחה אותה וקבע סכום נמוך משמעותית

בית המשפט למשפחה בתל אביב דחה לאחרונה תביעה של אישה – אם לשבעה ילדים מאבות שונים – שדרשה מזונות בסך 10,000 שקל בחודש מבן זוגה לשעבר, אב של אחד מבניה. השופטת שפרה גליק קבעה שהאישה, שבעצמה מרוויחה כ-50 אלף שקל בחודש, לא יכולה להכתיב את אורח חייה על הנתבע, שאיתו חיה תקופה קצרה ביותר.

 

התובעת – גרושה ואם לשבעה ילדים מאבות שונים – הגישה את תביעת המזונות בשנה שעברה בשם בנה הצעיר, יליד 2015, פרי זוגיות קצרה שניהלה עם הנתבע. היא טענה שהילד זקוק ללא פחות מ-9,800 שקל עבור כיסוי צרכיו בנוסף למחצית מעלות הגן הפרטי שבו הוא מתחנך.

 

לדבריה, היא לא יודעת בדיוק מה מצבו הכלכלי של האב, אך על פי הערכות שונות ואורח חייו ניתן להניח כי הוא משתכר לא פחות מ-10,000 שקל נטו בחודש. מלבד זאת, הוסיפה, יש לו דירה בבעלות משותפת עם אחיו ולמשפחתו עסק מכובד. כלומר, הוא אמיד דיו כדי לממן את אורח החיים הנוכחי של הילד.

 

מנגד טען האב שאין סיבה לפסוק בתביעה לפי הדין היהודי משום שהתובעת אינה יהודייה – עובדה שנמנעה מלחשוף בתביעתה בחוסר תום לב. לשיטתו, החיוב במזונות צריך להיפסק לפי הדין האזרחי ולא הדתי, ויש לקחת בחשבון גם את הכנסות האם, שעומדות על כ-55 אלף שקל בחודש בהתחשב בכך שהיא משכירה כמה נכסי נדל"ן.

 

האב הוסיף כי הכנסתו בפועל עומדת על כ-9,500 שקל בחודש בסך הכול, שבאמצעותם הוא משלם שכירות (2,500 שקל), הוצאות אחזקת בית, טיפול פסיכולוגי והחזרי הלוואות.

 

השופטת שפרה גליק קבעה שהמזונות כן ייפסקו לפי ההלכה היהודית, משום שהאם עברה גיור רפורמי, שאמנם אינו מוכר על פי הרבנות הראשית, אבל נחשב קביל בבתי המשפט בישראל. מכאן, ומאחר שהילד בן פחות מ-6, האב אמנם חייב לזון אותו לבדו, אלא שחובה זו מוגבלת לצרכים ההכרחיים של הילד והחיוב צריך להיות מותאם למצבו הכלכלי.

 

מכאן עברה השופטת לבחון את מצבם הכלכלי של ההורים והגיעה למסקנה ששניהם המעיטו בדיווח על סכומי השתכרותם. בפועל היא מצאה שהכנסתו הפנויה של האב עומדת על כ-14 אלף שקל בחודש, בעוד שהאם נהנית מהכנסה פנויה של 50 אלף שקל בחודש, נוהגת במכונית מרצדס יוקרתית ולא צריכה לשלם שכר דירה.

 

לנוכח זאת הסכימה השופטת גליק עם טענת האב שלפיה המזונות שדרשה האם "מופרזים על פי כל קנה-מידה, כשהתובעת אינה מבחינה בין הוצאות הכרחיות להוצאות שאינן כאלה. אין ספק, התובעת היא אישה עשירה ועתירת נכסים, אך היא לא יכולה 'להכתיב' את אורח חייה לתביעת מזונות מן הנתבע שאיתו חיה תקופה קצרה ביותר".

 

לפיכך היא חייבה את האב במזונות נמוכים בהרבה מהתביעה המקורית והעמידה אותם על 1,450 שקל בחודש בלבד, בנוסף למימון 22% מהוצאות שכר הלימוד וההוצאות הרפואיות שאינן מכוסות בביטוח.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
צילום: Shutterstock
צילום: נריה אברהמי
עו"ד צהלה הלוי
צילום: נריה אברהמי
מומלצים