שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ליברמן לחמאס: "לעולם לא תשברו אותנו, אין סיכוי"
  בקיבוץ יד מרדכי התקיימה העצרת החותמת את אירועי יום השואה והגבורה - בסימן 75 שנה למרד גטו ורשה. שר הביטחון שיגר מסר לחמאס: "אין לכם סיכוי נגדנו, שנו כיוון". כחלון על רקע המתקפה הכימית בסוריה: "הלקח - לסמוך רק על עצמנו"

   

   

  העצרת לנעילת אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה התקיימה הערב (יום ה') בקיבוץ יד מרדכי, בסימן 75 שנים למרד גטו ורשה. האירוע נערך במעמד שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר האוצר משה כחלון. פרט לציון 75 שנה למרד גטו ורשה, ציינו בעצרת גם 75 שנה לעלייה לקרקע של חברי הקיבוץ, כמו גם אירועים מרכזיים בתולדות העם היהודי מאז ליל הבדולח ב-1938 ועד להכרזה על מדינת ישראל - "מליל העלטה לליל ההחלטה". ynet העביר את הטקס בשידור ישיר.
   
  שר הביטחון אביגדור ליברמן, שנאם בטקס, שיגר מסר לתושבי רצועת עזה - ובראשם חמאס: "לעולם לא תצליחו לשבור אותנו. הרוח, התקווה והאמונה שליוו אותנו בזמן השואה ובזמן מלחמת העצמאות חזקים מכל אויבינו ומכל שונאינו. אין לכם סיכוי. שנו כיוון ותתחילו לחשוב לא על איך להשמיד את מדינת ישראל - אלא איך להתקיים לצידה. זה הרבה יותר טוב - בראש ובראשונה לכם, לתושבי ישראל ולאזור כולו".
   
  עוד אמר ליברמן בנאומו: "המעמד הזה, שבו אנחנו נמצאים היום, במדינת ישראל החופשית שתחגוג בעוד שבוע 70 שנות עצמאות, ודאי היה נראה חלום מטורף ובלתי הגיוני למי שהיה בגטו ורשה לפני 75 שנים". הוא סיפר על אביו, ששירת בצבא האדום ונפל בשבי הגרמני, ועל דודו - שנפצע ומת.
   
  "מהם למדתי שהגבורה של העם היהודי כפי שבאה לידי ביטוי בימים ההם", אמר בהתייחסו למרד גטו ורשה, "לא הייתה רק באחיזה בנשק. גבורה הייתה עצם הרצון להילחם - בלי או עם נשק מאולתר וחסר סיכוי - מול מכונת המוות המשומנת והאכזרית של הנאצים של הנאצים; גבורה הייתה היכולת לשמור על צלם אנוש כשהאויב שמולך איבד את כל אמות המוסריות והאנוש והיה שטוף תעמולה גזענית ואנטישמית.
   
  אביגדור ליברמן (צילום: אבי רוקח)
  ליברמן בטקס(צילום: אבי רוקח)
   
  "זו הייתה גבורה שגילו הארגון היהודי הלוחם והארגון הצבאי היהודי בגטו ורשה - בוודאי כשפתחו במרד, כשעמדו כמה מאות מול אלפי קלגסים. זה הניצחון האמיתי. ניצחון הרוח. הרוח שמלווה אותנו עד היום - ואותה חובה עלינו להעביר מדור לדור".
   

  שר הביטחון הוסיף והתייחס לחמאס: "למרות שמדינת ישראל הושיטה יד לשלום לכל שכנותיה, חתמה על הסכמי שלום עם מצרים וירדן ועזבה את רצועת עזה עד המילימטר האחרון - בהתאם לקווי 67 - כל מה ששמענו מההתנתקות ועד היום ממנהיגי הרצועה הם איומים להשמיד את מדינת ישראל, להחזיר את הפליטים לת"א, חיפה וצפת ואזעקות צבע אדום כתוצאה מירי רקטי על היישובים בדרום. לנו יש את כל יכולת העמידה ואת היכולת והזכות להגן על עצמנו".

  משב כחלון (צילום: אבי רוקח)
  "לסמוך רק על עצמנו". כחלון בטקס(צילום: אבי רוקח)

   

  כחלון: "הלקח ההיסטורי - לסמוך רק על עצמנו"

  שר האוצר משה כחלון אמר בטקס כי "73 שנים חלפו מאז שנגמר חלום הבלהות הנורא שידעה האנושות. 73 שנים עברו מאז שעשן הארובות היתמר מעל מחנות ההשמדה. 73 שנים חלפו מאז נטבחו ילדים, נשים וטף רק בשל היותם יהודים בני עמנו. 73 שנים והרוע האכזריות והאנטישמיות והשנאה לצערי עדיין נמצאים איתנו. הם לובשים ופושטים צורות: פעם הם רודן אכזר, פעם דיקטטורה תאוות מוות ופעם ארגון המבקש להשמיד, לרצוח ולזרוע הרס בשם הדת. לעולם כולו יש מחויבות שהטרגדיה שהתרחשה על עמנו זאת שאין שנית לה בהיסטוריה לא תתרחש שוב".

   

  הוא התייחס בדבריו למלחמת האזרחים בסוריה: "ישראל של היום לא יכולה לשבת ולא תשב בחיבוק ידיים. העובדה ששימוש בנשק להשמדה המונית מתרחש כל כך סמוך לגבולנו מחזקת את הלקח ההיסטורי שאין לנו אלא לסמוך על עצמנו. ללכידות החברתית, לחמלה, לאנושיות, ליכולת להתייצב לימינו של המוחלש יש מרכיב דרמטי ומשמעותי בחוסן הלאומי שלנו".

   

   

  מצעד החיים פולין (צילום: EPA)
  "מצעד החיים" בפולין, היום(צילום: EPA)

  ראובן ריבלין עם נשיא פולין ב אושוויץ יום השואה מצעד החיים (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)
   

   

  מוקדם יותר היום התקיים בפולין "מצעד החיים". בתום המצעד אמר נשיא המדינה, ראובן ריבלין: "מכונת המוות הנאצית לא היתה מצליחה לממש את חזון הבלהות שלה, אם לא היו מסייעים לה; אם היא לא היתה פוגשת קרקע מדושנת בשנאת יהודים להכות בה שורש. נכון. לא הפולנים ציוו על הקמת המחנות, אבל בני עמנו לא נרצחו רק במחנות. הם נרצחו על ידי אוקראינים, ליטאים וכן - גם על ידי פולנים".

   

  "אזרחים רבים מדי במזרח אירופה ובמערבה, גנבו רכוש יהודי, השתלטו על בתים יהודיים, הסגירו שכנים יהודים, הרגו בהם, והפנו עורף למי שהיו חלק מהם עד לפני רגע. וכאשר חזרו שורדי השואה אחרי המלחמה הם נתקלו לעיתים בעוינות, אלימות, פוגרומים ורצח", הוסיף ריבלין.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים