שתף קטע נבחר

ראש ה-FBI לשעבר בספרו: "טראמפ לא מוסרי"

בספרו החדש חושף ג'יימס קומי פרטים חדשים על מערכת היחסים בינו לבין הנשיא האמריקני. בין היתר מתאר קומי את טראמפ כאדם ש"אין קשר בינו לבין האמת", ומוסיף כי "מנהיגותו מונעת מאגו"

 
 
חודשים לאחר שפוטר על ידי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, תוקף אותו ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי בספרו החדש "נאמנות עליונה יותר" - ומתאר אותו כאדם "לא מוסרי" וכ"כזה שאין קשר בינו לבין האמת". על פי חלק מהתכנים שפורסמו הלילה (ו') בכלי התקשורת, קומי מוסיף בספר כי "מנהיגותו של טראמפ מונעת מאגו ומתבססת בעיקרה על נאמנות אישית".

 

קומי חושף בספר פרטים חדשים לגבי יחסי הגומלין שלו עם הנשיא האמריקני בעת שכיהן כראש ה-FBI, ואת תהליך קבלת ההחלטות העצמי של טראמפ בטיפול בחקירת פרשת המיילים של הילרי קלינטון לפני הבחירות לנשיאות ב-2016. קומי תיאר את טראמפ כ"ראש מאפיה שביקש לטשטש את הקו שבין אכיפת החוק לפוליטיקה", ולדבריו הוא הפעיל עליו לחץ בנוגע לחקירת המעורבות הרוסית בבחירות.

ג'יימס קומי ספר חדש ()
"טראמפ לא מוסרי". ספרו החדש של קומי

בספר מציין קומי את החשש שהתעורר בו במהלך עבודתו מול טראמפ בנוגע ליושרתו, ומספק פרטים נוספים על מערכת היחסים ביניהם. כמו כן, הוא מוסיף הערות על הופעתו של הנשיא, שאותו תיאר כנמוך משציפה עם עניבה ארוכה מדי ובעל כתמים לבנים תחת עיניו. עוד ציין כי ניסה לאמוד את גודל ידיו של טראמפ, שעליהן אמר כי "הן אמנם קטנות משלי, אך אינן יוצאות דופן".

 

במסגרת הפרטים שאותם הוא חושף בספר התייחס ראש ה-FBI לשעבר לאופן שבו שקל טראמפ להורות על פתיחת חקירה בנוגע לשמועות שהופצו נגדו בנוגע להתרועעות עם יצאניות במלון במוסקבה. טראמפ דחה באופן נחרץ את השמועות, ולדברי קומי שקל פתיחת חקירה כדי להרגיע את רעייתו מלניה.

 

פיטוריו של קומי גרמו לאי סדר במחלקת המשפטים והובילו למינוי של רוברט מולר ליועץ מיוחד בחקירת המעורבות הרוסית בבחירות. במסגרת תפקידו בודק מולר, בין היתר, אם טראמפ נהג בחוסר צדק כשהורה על פיטוריו של קומי - טענה שהנשיא מכחיש.

ג'יימס קומי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ג'יימס קומי(צילום: רויטרס)

פרסום הספר מגיע בעיתוי רגיש עבור טראמפ. גורמים בבית הלבן מסרו כי הנשיא זעם על הפשיטה שביצעו לאחרונה חוקרי ה-FBI על ביתו ומשרדו של עורך דינו, מהלך שעלול להוביל לפיטוריו של סגן התובע הכללי רוד רוזנשטיין. הוועדה הרפובליקנית הלאומית צפויה להנהיג מהלך נגד קומי, שעתיד לקדם את ספרו בסדרת ראיונות, ולפרסם אתר אינטרנט וציטוטים של ראש ה-FBI לשעבר שמערערים את אמינותו.

 

בהודעת הפיטורים ששלח הנשיא לקומי נכתב כי הוא "אינו מסוגל להוביל את הסוכנות הפדרלית ביעילות, וכי נדרשת הנהגה חדשה למטרת שיקום האמון בין הגופים". התובע הכללי, ג'ף סשנס, ציין במכתבו לקומי כי ראש ה-FBI נדרש לאכוף את החוקים ואת עקרונות משרד המשפטים, ובמזכר שנשלח אליו מסגנו צוין כי אינו יכול להגן על אופן הטיפול שלו בחקירת המיילים של הילרי קלינטון.

 

טראמפ טען בעבר כי פיטר את קומי בשל האופן שבו ניהל את חקירת המיילים של קלינטון כששימשה כמזכירת המדינה, והשתמש בפרשה במהלך קמפיין הבחירות שלו כשחזר והצהיר כי קלינטון צריכה להישלח לכלא. הדמוקרטים מצידם האשימו את קומי בפוליטיזציה וקלינטון עצמה טענה כי החקירה פגעה בקמפיין הבחירות שלה.

 

בהופעתו הפומבית הראשונה לאחר שפוטר אמר קומי כי אין ספק שרוסיה התערבה בבחירות לנשיאות ארה"ב, וכי ב-FBI מודעים מסוף קיץ 2015 למתקפות סייבר בארה"ב של האקרים רוסים. קומי נשאל אם לדעתו טראמפ שיתף פעולה עם רוסיה בהתערבות בבחירות ואמר כי הוא מעדיף שלא לענות על השאלה הזאת בדיון פתוח. קומי הדגיש שלא מתנהלת חקירה על טראמפ עצמו ויחסו עם הרוסים.

קומי וטראמפ (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
קומי וטראמפ(צילום: gettyimages)

קומי ציין שטראמפ לא ביקש ממנו להפסיק את חקירת המעורבות הרוסית, אלא את החקירה בעניינו של היועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין, שהתפטר בעקבות המגעים שלו עם השגריר הרוסי בוושינגטון. קומי אמר כי הוא "נדהם" מהשיחה בנושא עם טראמפ והתייחס לבקשה כהנחיה, אך לא דחה מיידית את הבקשה. "הייתי המום מדי", הסביר.

 

קומי כתב בספר כי הוא מצר על האופן שבו ניסח חלק מהדברים שאמר במסיבת העיתונאים שבמהלכה הודיע על החלטתו שלא להעמיד לדין את קלינטון, אך הוסיף כי קיבל את ההחלטה הנכונה כשבישר על כך באופן רשמי אל מול המצלמות.

 

בנוסף למערכת היחסים ביניהם, הספר מציג פרטים חדשים על פיטוריו של קומי. בין היתר נכתב כי ראש הסגל של טראמפ, ג'ון קלי, שכיהן באותה העת כמזכיר המחלקה לביטחון המולדת הציע להתפטר מתפקידו בשל האופן שבו סיים קומי את דרכו כראש ה-FBI.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס, AP
קומי וטראמפ
צילום: רויטרס, AP
מומלצים