שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דיווח מגבול עזה: כשבכיר חמאס על כוונת הצלף
  שם הקוד פה הוא ארגון מוצלח, הפקת אירוע ולקחים שמיושמים משישי לשישי, גם אצל חמאס וגם בצה"ל. מקלחות, שירותים, מופעי דרשנים וטריבונות לצפייה נוחה - ואופנועני חמאס שמפקחים על הנעשה. 200 מטרים מהם צלפים מיחידות העילית שרק באישור מג"ד או מח"ט יורים לקרסול בלבד. "תרחיש הקיצון: אלפים ינסו להיכנס ליישובים שלנו ביום הנכבה"

   

   

  הפגנות הגדר ההמוניות בגבול רצועת עזה נכנסו ליום שישי השלישי שלהן - ונראה שבכל צד משפרים עמדות, מפיקים לקחים, משפצרים יכולות לקראת ה"מאני טיים" - 15 במאי - יום הנכבה שלהם, התאריך הלועזי של יום אחרי תאריך הכרזת המדינה שלנו.

   

  ביקור שקיים אתמול (ו') צוות ynet עם כוחות החטיבה הדרומית של אוגדת עזה, בקו המגע שבמרחב חאן יונס, מלמד שגם שיא המהומות בעוד כשבוע לא יסיים את מה שהתחיל כאן לפני שלושה שבועות. התמונה מהשטח מספרת ארגון חמאסי למופת: אופנועני חמאס מחטיבת חאן יונס מפטרלים על ציר המערכת שלהם, הלוך ושוב, מפקחים על הנעשה, שולטים במתרחש.

  הפרות סדר בגבול רצועת עזה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  הפרות סדר בגבול רצועת עזה ()

  קרוב ל-8,000 איש, אתמול בשיא היום (סביבות 15:00), תופסים מקום טוב במאהל הגזרתי הגדול. את מספר המפגינים, אגב, מעריכות התצפיתניות בחמ"ל האוגדתי, שרואות הכי טוב את המופע מהחדר הממוזג. יש כאן שירותי הסעדה, קיוסקים, מופעי דרשנים שמסיתים נגד ישראל, Wi-Fi חינם לקהל, מקלחות, שירותים ומגורים, ואפילו טריבונה מסודרת - לצפייה נוחה.

   

  בסימן מוסכם, מדי פעם, מתארגנת באופן מסודר קבוצה של כ-100 איש, בהם נשים וילדים, בהובלת מי שצה"ל מכנה "מסית מרכזי" שלרוב הוא גם פעיל שטח מוכר של חמאס. הוא חמוש בדגל, כדי לסמן את עצמו עבור פלוגת המפגינים שמאחוריו. ואז, באישור שלו, כשלפניו עשן סמיך ושחור מיתמר מהצמיגים הבוערים, מתחילה הריצה לעבר הגדר. 200 מטר בסך הכל, במקרה הטוב, של "פרימטר" שהיה - ואיננו. הכוונה לרצועת השטח הסמוכה לגדר שאסורה לנוכחות פלסטינים, שצה"ל הגדיר לפני כמה שנים, וכבר לא קיימת.

   

  המגע עם גדר המערכת הישנה יחסית לא ישיר. המפגינים פוגשים קודם את פרמידות התלתליות הגבוהות, שצה"ל פרס עשרות קילומטרים מהן, בצד העזתי של הגדר. מוביל ההפגנה ו"סגניו" מגיעים עם קאטרים ובקבוקי תבערה לחבל בתשתית זו. מולם, 30-20 מטרים בקו אווירי בחלק מהמקרים, צלפים מהיחידות המובחרות ביותר של צה"ל שוכבים על תלוליות אדמה גבוהות.

   

   

  הפרות סדר בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  הפרות סדר בגבול רצועת עזה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  הפרות סדר בגבול רצועת עזה ()

  לפני כשבוע, כלקח מיום שישי הראשון של המהומות, הם הוסטו לעמדות אחוריות יותר, כדי שלא יחטפו רסיסים ממטעני חבלה שהפלסטינים מיידים. ליד הצלפים, ברכבים ממוגני ירי, לוחמי גדוד 51 של גולני. הם יורים מעמדה מיוחדת שמותקנת על גג הרכב רימוני גז, שההשפעה שלהם, כך נראה, נמוכה עד אפסית.

   

  מדי פעם מגיח גם לוחם עם מטול, לבדו, לירות אמצעים לפיזור הפגנות. בין לוחמי גולני לצלפי העילית ניצב מפקד הגדוד, קצין בדרגת סגן אלוף. רק הוא או מפקד החטיבה הדרומית, אלוף-משנה קובי הלר, נותנים אישורי ירי לצלפים. רק הם מגדירים מי הוא מסית מרכזי. על כתפיהם מונחת משימה כמעט סותרת שקיבלו: למנוע בכל מחיר חצייה של הגדר, ומאידך לא לשחק לידי חמאס, שיום מוצלח עבורו מסתיים בעשרה הרוגים בלתי חמושים, לפחות. רק כך יחדור לדעת הקהל הבינלאומית והערבית. רק עם מספרים דו ספרתיים של הרוגים הוא יפתח את מהדורות העולם.

   

  הלוחמים האלה של גולני שאחראים על הגזרה הסמוכה לכיסופים לא ראו בית כמעט חודש, מספר קצין בכיר בגזרה. מחדל החדירה של שלושת הפלסטינים החמושים מגזרתם עד לקיבוץ צאלים תסכלה אותם מאוד. "מאז הם שוכבים פה בעמדות, יום ולילה, מול עזה. הפקנו לקחים מהאירוע ואותם שלושה שחצו בוודאות לא הגיעו לעשות פיגוע", סיפר.

  שריפת דגל ישראל ()

  הפרות סדר בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  הפרות סדר בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  הרמטכ
  (מתוך טוויטר)

  לדבריו, "הצלפים פה לא יורים בשום מקרה לעבר ילדים, נשים או עיתונאים. לא כוונה אש לעבר העיתונאי הפלסטיני שנהרג פה לפני שבוע. כנראה הוא נפגע מכדור תועה שהוסט, אחרי שהוא הגיע עד ל-15 מטר מהגדר ועמד למעשה בינה לבין מפירי הסדר. יש עיתונאים אחרים שראינו אותם מביאים קטועי רגליים ונכים על כיסאות גלגלים ודוחפים אותם לעבר הגדר. אם נעזוב את העמדות האלה, תוך חמש דקות ההמון הזה יהיה בתוך היישובים נירים ועין השלושה".

   

  הוא הוסיף: "זה התרחיש הכי קיצוני שמעסיק אותנו יותר ממה שקורה עכשיו, ולכן אנו שמים כוחות עתודה של לוחמים גם קילומטרים אחורה, בין הגבול ליישובים ובתוך היישובים. זה מה שהם צפויים ורוצים לעשות ב-15 במאי עם 20 אלף מפגינים שיגיעו לכל אחד מחמשת המוקדים. בתאריך הזה גם אנחנו נדרדר אמצעים שעד כה לא השתמשנו בהם אל מול הפרות הסדר, כמו תקיפה של עמדות חמאס. ביום רגיל של הפרות סדר כאלה היינו מורידים עמדת חמאס. חמאס מנסה לשחוק אותנו. גם הוא שולח את מפקדיו ללפנים, כמו אצלנו. ראינו בהפגנות את מח"ט רפיח, גם דרך עדשת אחד הצלפים".

   

  בשיחה עימו מנסה הקצין הבכיר להסביר שלא הכל שחור או לבן, והאפור כאן שולט, למרות הוראות הפתיחה באש הברורות: "בסוף כל יום אנחנו יושבים עם הצלפים ומדברים איתם, מתחקרים, רואים איך אפשר להשתפר. יש מצלמה על כוונות הצלפים. כל ירייה נרשמת ביומן עם כל פרטיה ונתוניה. לא כל מי שנוגע בגדר חוטף כדור. אנו יודעים להגדיר בבירור מי הוא מסית מרכזי והצלף בהגדרה מתבקש לירות בקרסולו או בברך ומטה. עם רימוני גז לא נעצור אותם, גם אם נירה מאות רימונים כאלה. האמצעים לפיזור הפגנות פה לא יעילים מול התופעה ההמונית הזו. צלף לא יירה לעבר גב של מפר סדר. גם קלעים יורים אבל מעט, בעדיפות שנייה".

   

  בצה"ל הפנימו שחמאס מתקשה מבצעית להוציא אל הפועל את תוכניתו העיקרית - חצייה המונית של אזרחים את הגדר - אבל הוא מעודד מאוד שהמחאות הללו העלו לסדר היום מחדש את הסוגיה הפלסטינית. אתמול הורשו עיתונאים זרים להגיע עד לקו המגע עם כוחות צה"ל בגבול הרצועה, ולראות את המורכבות ודרכי הפעולה של הצבא מהזווית הישראלית. "הנהגת חמאס התבאסה מאוד מהאירועים השבוע בסוריה שהסיטו את תשומת הלב מעזה", העריך הקצין בחצי קריצה, "דבר כזה לא היה מעולם באוגדת עזה וזה כלל לא דומה להפרות הסדר באיו"ש, שם אנחנו יכולים לשלוט ולפעול מכמה כיוונים. עשינו פה דברים שלא היו מאז צוק איתן, כמו הפעלת נגמ"שי הנמ"ר של גולני ליד הגדר בצידה המערבי".

  הפרות סדר ברצועת עזה ()

  ארון קבורה עם תמונות החיילים החטופים ()

  מפגינים בגבול רצועת עזה ()

  מפגינים בגבול רצועת עזה ()

  מפגינים בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  מפגינים בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   

   

  במבט מהצד נראה שחמאס אכן מנסה לשחוק את הכוחות, למצוא את נקודת הפרצה או החוליה החלשה שתסייע לו להצליח לפגע בחיילי צה"ל שפועלים מול הפרות הסדר בקו המגע. משבוע לשבוע עלולה להישחק כאן המשמעת המבצעית של הלוחמים. אף חייל עד כה לא נשרט, הודות להכנות מקדימות מוצלחות של הכוחות ופיקוד לפנים של מפקדי הפלוגות והגדודים.

   

  שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס מוקדם יותר אתמול בחשבון הטוויטר שלו להפגנות בגבול עזה: "משבוע לשבוע יש פחות מתפרעים בגבול שלנו עם עזה. הנחישות שלנו מובנת היטב בצד השני. אני מודה לחיילי ומפקדי צה"ל על העבודה המקצועית והמוסרית בשמירה על הגבול. בזכותכם אזרחי ישראל יכולים להמשיך בשגרה, ומיעוט קטן וצבוע אף יכול להפגין נגדכם".

   

  אבל ספק אם הדבר יישמר בהרמטיות. עם היחלשות המתח המבצעי, חשיפה של קצין או לוחם לצלף עזתי שיירה, עשויה להוביל למפנה קטלני באירועים. "אם חמאס יזהה פוטנציאל לחטוף חייל בחסות הפרות הסדר, הוא יעשה זאת", מבהיר הקצין הבכיר, "האירוע פה הוא לא של כמות כוחות שנפרוס, אלא של פיקוד ושליטה. לכן אנחנו מצליחים להמשיך בעבודות הקמת המכשול נגד המנהרות, חרף האירועים. רק פה יש 11 מכונות גדולות שממשיכות לעבוד על הגבול".

   

  השבוע אמר בשיחה עם ynet מפקד אוגדת עזה ב"עופרת יצוקה", אלוף (במיל') איל איזנברג, שההרתעה של כוחות הבט"ש בגבול עזה נשחקה משמעותית אל מול "הריצות הקלות האלה של הפלסטינים לעבר הגדר. זה לא היה". הקצין שעימו שוחחנו סבור אחרת: "יש פה הרתעה חד משמעית, הם היו בהלם אחרי הפעם הראשונה. צריך להבין שחמאס מנסה להתיש אותנו ואם הוא יחליט הוא ינסה לפגוע גם בדרכים אחרות בחיילים. צריך לייצר מנגנון שיסיים את זה כי זה לא ייגמר ב-15 במאי".

   

  30 דקות חלפו מאז שיצאנו מקו הגבול, והתמונות מהצד השני הגיעו. כפי שאמר לנו הקצין הבכיר, חמאס צילם גם אותנו מהעמדות שלו.


  פורסם לראשונה 13/04/2018 18:01

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים