שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "הרתעה מול המפלצת". נאום טראמפ במלואו
  בנאום לאומה עם פתיחת המתקפה בסוריה הציג נשיא ארה"ב את המטרות והשותפות, שלח מסר לרוסיה ולאיראן והבהיר: "אין לנו אשליות, לא נצליח להביא שלום וביטחון למזרח התיכון. זה מקום בעייתי". זהו נאום הנשיא

   

   

  עמיתיי האמריקנים. לפני זמן קצר הוריתי לצבא ארצות הברית לפתוח בתקיפות מדויקות של מטרות המקושרות ליכולות הנשק הכימי של הדיקטטור הסורי בשאר אסד. מתקפה משולבת עם צבאות צרפת ובריטניה נמצאת בעיצומה. אנחנו מודים לשניהם.

    

  הלילה אני רוצה לומר לכם מדוע נקטנו את אותה פעולה. לפני שנה אסד ביצע מתקפת נשק כימי ברברית נגד אנשיו שלו החפים מכל פשע. ארצות הברית הגיבה עם 58 טילים שהשמידו 20 אחוזים מחיל האוויר הסורי.

   

  בשבת האחרונה משטר אסד שוב הציב נשק כימי כדי לטבוח באזרחים חפים מפשע, הפעם בעיירה דומא שליד בירת סוריה דמשק. הטבח הזה היה הסלמה משמעותית בדוגמת שימוש בנשק כימי על ידי המשטר הנוראי הזה. המתקפה הרשעית והמתועבת הותירה אימהות ואבות, תינוקות וילדים כשהם מתפתלים מכאבים ומתקשים לנשום.

  טראמפ נואם על התקיפה בסוריה (צילום: AFP)
  טראמפ נואם על התקיפה בסוריה(צילום: AFP)

  אלו לא פעולות של גבר. לא, אלו פשעים של מפלצת. בעקבות זוועות מלחמת העולם הראשונה לפני מאה שנה, האומות המתורבתות התאחדו יחדיו כדי לאסור על לוחמה כימית. נשק כימי הוא מסוכן באופן מיוחד, לא רק עקב הסבל העצום שהוא גורם, אלא כי מספיקה כמות קטנה כדי לגרום להרס נרחב.

   

  המטרה של הפעולות הללו הלילה היא להציב הרתעה חזקה נגד הייצור, ההפצה והשימוש בנשק כימי. הצבת ההרתעה היא אינטרס לאומי ביטחוני חיוני של ארצות הברית. התגובה המשותפת של ארצות הברית, בריטניה וצרפת למעשי הטבח הללו תשלב את כל כלי העוצמה הלאומית שלנו – צבאית, כלכלית ודיפלומטית. אנחנו מוכנים לשאת את התגובה עד שהמשטר הסורי יפסיק להשתמש בנשק כימי אסור.

   

  יש לי הלילה גם מסר לשתי הממשלות שאחראיות יותר מכל על תמיכה, ציוד ומימון המשטר הקרימינלי של אסד. את איראן ורוסיה אני שואל – איזה סוג של מדינה רוצה להיות מקושרת עם טבח המוני של אנשים, נשים וילדים חפים מפשע? מדינות העולם יכולות להישפט בשאלה מיהן החברות שלהן. אף מדינה לא יכולה להצליח בטווח הארוך אם היא מקדמת מדינות מושחתות, רודנים ברוטליים ודיקטטורים רצחניים.

  יירוט הטילים בסוריה ()
  צילומים מאזור דמשק של יירוטי טילים לכאורה

  ב-2013 הנשיא פוטין והממשל שלו הבטיח לעולם כי הם יהיו ערבים להשמדת הנשק הכימי הסורי. המתקפה האחרונה של אסד והתגובה היום הן תוצאות ישירות של הכישלון הרוסי לקיים את ההבטחה הזו. רוסיה חייבת להחליט אם היא תמשיך בנתיב האפל הזה או שתצטרף לאומות המתורבתות ככוח ליציבות ושלום. בתקווה שביום מן הימים נשתף פעולה עם רוסיה ואולי אפילו עם איראן, אבל אולי לא.

   

  אני אומר זאת - לארצות הברית יש הרבה להציע ככלכלה הטובה ביותר והחזקה ביותר בעולם. בסוריה, ארצות הברית עם כוח קטן בלבד, חיסלה את מה שנותר מדאעש ועושה מה שנחוץ כדי להגן על העם האמריקני. בשנה האחרונה כמעט 100 אחוזים מהשטחים שהיו פעם במה שכונה החליפות של דאעש בסוריה ובעיראק שוחררו וחוסלו.

   

  ארצות הברית גם בונה מחדש את הקשרים הידידותיים שלה במזרח התיכון. ביקשנו מהשותפים שלנו לקחת אחריות רבה יותר כדי להגן על האזור שלהם, ובכלל זאת לתרום סכום גדולה של כסף למשאבים, לציוד ולכל המאמץ נגד דאעש. מחויבות רבה יותר מצד החברות שלנו, ובכלל זאת סעודיה, איחוד האמירויות, קטאר, מצרים ואחרות יכול להבטיח שאיראן לא תרוויח מהשמדת דאעש. אמריקה לא מחפשת נוכחות קבועה בסוריה, תחת אף נסיבות. כשמדינות אחרות מעלות את התרומות שלהן, אנחנו מצפים ליום שבו נחזיר את הלוחמים שלנו הביתה, את הלוחמים הנהדרים האלה.

  טראמפ נואם על התקיפה בסוריה (צילום: רויטרס)
  טראמפ, הלילה: "רוסיה חייבת להחליט אם היא תמשיך בנתיב האפל"(צילום: רויטרס)

  במבט על העולם הבעייתי המאוד שלנו, לאמריקנים אין שום אשליות. אנחנו לא יכולים למגר את העולם מהרוע או לפעול בכל מקום נגד רודנות. אף כמות של דם אמריקני או ממון יכולה לייצר שלום בר קיימא או ביטחון במזרח התיכון. זה אזור בעייתי. אנחנו ננסה להפוך אותו למקום טוב יותר, אבל זה מקום בעייתי.

   

  ארצות הברית תהיה שותפה וחברה, אבל גורל האזור נתון בידיים של אנשיו שלו. במאה האחרונה הסתכלנו ישירות אל המקומות הנוראיים ביותר של נפש האדם. ראינו את הייסורים ואת הרוע. בסוף מלחמת העולם הראשונה יותר ממיליון איש נהרגו או נפצעו מנשק כימי. אנחנו לעולם לא רצינו לראות חזרה על הדבר המזעזע הזה. אז היום, בריטניה, צרפת וארצות הברית של אמריקה משתמשים בכוח המוצדק נגד הברבריות והברוטליות.

   

  היום אני מבקש מכל האמריקנים לשאת תפילה לכוחות הנעלים שלנו ושל בעלות בריתנו, בזמן שהם מבצעים את משימותיהם. אנחנו מתפללים שאלוהים יביא נחמה לאלו הסובלים בסוריה. אנחנו מתפללים שאלוהים יוביל את האזור כולו לעבר עתיד של כבוד ושלום. ואנחנו מתפללים שאלוהים ימשיך לברך את ארצות הברית של אמריקה. תודה לכם ולילה טוב. תודה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים