שתף קטע נבחר

אסד יכול לנשום לרווחה

טראמפ חשש מפוטין, התקיפה הייתה מוגבלת - וכל עוד אין איום על משטר אסד, הוא ימשיך להשתמש בנשק כימי. גם לישראל יש סיבה לדאוג

בשאר אסד יכול לנשום לרווחה הבוקר, וכך גם פטרוניו הרוסים והאיראנים. התקיפה שהנחיתו הלילה ארה"ב, בריטניה וצרפת על מתקני הנשק הכימי בסוריה הייתה מוגבלת ביעדיה מכדי לגרום נזק ממשי למשטר, ובוודאי שלא גבתה מהרודן מחיר שיגרום לו לחשוב שלוש פעמים לפני שיחליט פעם נוספת לעשות שימוש בנשק כימי.

 

 

בעלות הברית המערביות התכוונו להרתיע את אסד; להבהיר לו ששימוש בנשק כימי עולה לו ביוקר, וכי הקהילה הבינלאומית תגיב בעוצמה על הפרות נוספות של האמנה האוסרת ייצור והפעלת נשק כימי. אבל כבר עכשיו אפשר לקבוע כי מה שהתבצע בפועל לא ישיג מטרה זו. אפשר להעריך כבר כעת - עוד לפני שידועות תוצאות התקיפה המלאות - כי כל עוד הוא נהנה מחסות רוסית אסד לא יירתע משימוש בנשק כימי נגד אזרחיו ואולי - בטווח הארוך יותר - גם נגד ישראל. טראמפ, מיי ומקרון התכוונו להוציא לאסד ולפוטין כרטיס אדום אבל יצא בקושי כרטיס צהבהב חיוור.

 

מטוס בריטי בשוויץ לפני שיגורו להפצצה בסוריה (צילום: EPA)
מטוס בריטי בשוויץ לפני שיגורו להפצצה בסוריה(צילום: EPA)
תקיפה בסוריה (צילום: AP)
שמי דמשק, הלילה(צילום: AP)
אמנם, אין ספק שבכירי המשטר ובראשם אסד מבינים כעת כי מדינות המערב לא יעברו בשתיקה על תקיפה כימית נוספת מצידו על אזרחיו - גם אם היא תתבצע רק באמצעות גז כלור שהוא, לכאורה, לא קטלני (התקיפה בדומה בשבוע שעבר הייתה קטלנית כנראה מפני שנעשה בה שימוש במינון גבוה של כלור נגד אנשים שהיו שרויים במקלטים סגורים מתחת לפני הקרקע). אבל המחיר הנמוך שגבתה התקיפה מהמשטר הסורי הרצחני הבהיר כי כל עוד אסד נהנה מחסות רוסית - הוא יכול להמשיך בשלו.

 

אם בעלות הברית המערביות התכוונו לשלוח מסר מרתיע לאסד באמצעות פעולה צבאית מוגבלת, צריך לזכור שטראמפ כבר עשה את זה לפני שנה בדיוק, עם 55 טילי טומהוק על שדה תעופה. אסד התעלם. כמות כפולה של טילים על מתקני נשק כימי, לא תשנה את יחסו. המסר ימשיך ליפול על אוזניים אטומות, כל עוד הרוסים מאחוריו. 

 

 

בשאר אסד, נשיא סוריה במזרח רוטה עם חיילים סורים  (צילום: AFP)
אסד ובכירי המשטר מפחדים רק מדבר אחד - איבוד השלטון(צילום: AFP)
אסד מבין רק שפת כוח ובכירי משטרו חרדים רק מדבר אחד - מאובדן השלטון והשליטה בסוריה. כל מה שאינו מאיים על שרידות המשטר לא נחשב בעיניהם כאיום. הם התכוננו לספוג מכה עזה על סמלי שלטון, אולי אפילו טיל שינחת על ארמון אסד, הרס מסלולים בשדות התעופה העיקריים, הרס מערך הנ"מ - אבל שום דבר מזה לא קרה.

 

הרוסים אמנם מזהירים מפני מסקנות והשלכות, אבל לא נראה שיעשו משהו, כשם שלא נראה שטראמפ מתכוון לממש את איומו להטיל עליהם סנקציות כלכליות ודיפלומטיות נוספות.

 

רחוק מהמהלך שציפו לו בישראל

ה"מכה החד פעמית" שעליה הכריז שר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס פגעה אך ורק במערך הנשק הכימי ותו לא. זה הרבה פחות ממה שאפשר וצריך היה לעשות ובוודאי שאין במטרות שנפגעו כדי לאיים על שרידות המשטר ועל יכולתו להמשיך במסע הניצחון שלו על המורדים.

 

דונלד טראמפ ובנימין נתניהו  (צילום: AFP, EPA)
רחוק מהתגובה שציפו לה בישראל. טראמפ ונתניהו(צילום: AFP, EPA)
 

מי שהורתע היו אלה האמריקנים, הבריטים והצרפתים, שהגזימו בזהירות שנקטו בה בבחירת יעדי התקיפה מחשש להרגיז את פוטין. שר ההגנה מאטיס ויו"ר המטות המשולבים הגנרל דאנפורד אמרו אמנם שהם הגבילו את מטרות התקיפה מחשש שיפגעו באזרחים ויגרמו נזק אגבי. בפועל החשש שלא להעיר את הדוב הרוסי מרבצו היה השיקול העיקרי בבחירת המטרות ושיטות התקיפה. החימושים שהוטלו הלילה ליד דמשק וחומס היו אכן "יפים, חדשים ומתוחכמים" כפי שצייץ טראמפ לפני כמה ימים - אבל האפקט המרתיע שלהם היה אפסי.

 

ילדים לאחר תקיפה כימית בסוריה ()
לסוריה לא תהיה בעיה למלא את מצבורי הנשק הכימי

התקיפה הלילה הייתה כבדה מבחינת כמות החימושים המדויקים שארה"ב ובעלות בריתה הנחיתו על סוריה. הכמות ומשקל חומרי הנפץ שהיו בטילים ובפצצות המונחות שהתפוצצו בארבעה מתקני המחקר המדעי ומתקני הייצור, האחסון והשליטה של נשק כימי באזור דמשק ובאזור העיר חומס, היו כפולים מאלה שארה"ב עשתה בהם שימוש לפני שנה (באפריל אשתקד עשה אסד שימוש בנשק כימי בחאן שייחון שבצפון סוריה, וטראמפ הגיב בשיגור 55 טילי שיוט מדגם טומהוק על שדה התעופה בסוריה שממנו יצאו המטוסים).

 

אבל גם אם נצא מהנחה שהתקיפה השיגה את יעדיה במלואם ולא נשארה מעבדת מחקר אחת שלמה ולא נשאר "מפעל תרופות" אחד על תילו, הרי שלסוריה יש ידע מדעי רב ומבוסס לייצור חומרי לחימה כימיים ועשרות מדענים שהתמחו בפיתוח חומרי לחימה לא קונבנציונליים. את מלאי המכשור לייצור נשק וחומרי הגלם לא קשה להשיג בשוק העולמי במסווה של ייצור תרופות. אם המערב יטיל אמברגו על ייצוא חמרים ומכשור כאלה לסוריה - רוסיה ואיראן יספקו לה את כל צרכיה. מכאן שהפגיעה במערך הנשק הכימי הסורי היא לכל היותר זמנית ותוך זמן קצר אסד יחזיק שוב במלאי של חומרי לחימה כימיים.

 

אלו חדשות לא טובות לא רק לאזרחי סוריה אלא גם לישראל. מי שהשתמש בנשק כימי להרוג באזרחיו לא יהסס להטילו על ישראל אם יחשוש לשרידות משטרו. לכן התגובה המערבית הרפה על יותר מ-50 המקרים שבהם השתמש אסד בנשק כימי נגד אזרחיו, רחוקה מהמהלך המרתיע שציפו לו בירושלים ובבירות מזרח-תיכוניות אחרות. לישראל לא נותר אלא לסמוך על עצמה ולהכין את האמצעים ההתקפיים וההגנתיים כדי לוודא שסוריה לא חוצה את הקו הכימי האדום גם ביחס אלינו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מטוס צרפתי שהשתתף בתקיפה
צילום: AP
מומלצים