שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מיי: "לא הייתה ברירה, מי שתוקף בנשק כימי נענש"
  ראש ממשלת בריטניה נאמה הבוקר על התקיפה המשולבת עם ארה"ב וצרפת בסוריה: "פגענו במטרות ספציפיות, עשינו את הדבר הנכון ושלחנו מסר ברור". צרפת פרסמה דו"ח מודיעיני שמוכיח שאסד תקף את אזרחיו בגז כלור

   

   

   
  שעות אחרי השיגור של יותר ממאה טילים לסוריה פרסמה צרפת דו"ח מודיעיני, שמציג הוכחות שמשטר אסד השתמש בנשק כימי נגד אזרחיו בדומא. בנאום על התקיפה אמרה ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי שהיו הוכחות שלסוריה יש מחסנים של נשק כימי, ושהיא ממשיכה להשתמש בו - ולכן התקיפה הייתה בלתי נמנעת.
   

  תרזה מיי בהצהרה אחרי ההפצצה בסוריה (צילום: רויטרס)
  תרזה מיי, הבוקר(צילום: רויטרס)
   

   

   


  טראמפ התבטא רבות בשבוע האחרון בעניין הטבח הכימי שביצע המשטר בתושבי העיירה דומא. בשעה 03:55 לפנות בוקר שוגרו כ-110 טילים לעבר שורת יעדים סוריים בדמשק ומחוצה לה.
   
  רוסיה והצבא הסורי התגאו בכך שהצליחו ליירט את מרבית הטילים וחיילי המשטר יצאו בחגיגות ברחובות דמשק. "בוקר של חוסן נפשי" , כתבה לשכת הנשיאות ופרסמה סרטון שבו נראה אסד מגיע למשרד כמדי יום.
   
   
  "פגענו במטרות ספציפיות בסוריה", אמרה מיי, והדגישה שהיקף המתקפה היה מוגבל. "המתקפה הייתה צודקת וחוקית וזה היה הדבר הנכון לעשות", אמרה ראש הממשלה בתגובה לביקורת על כך שלא הביאה את הסוגייה לאישור הפרלמנט.

  ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי נאום אחרי ה תקיפה ב סוריה (צילום: MCT)
  "מי שתוקף בנשק כימי - נענש"(צילום: MCT)

  מטוס בריטי בשוויץ לפני שיגורו להפצצה בסוריה (צילום: EPA)
  מטוס מחיל האוויר המלכותי הבריטי שהשתתף בתקיפה(צילום: EPA)

  מיי אמרה שהמתקפה של בריטניה ובעלות בריתה נועדה למנוע סבל הומניטרי נוסף, באמצעות פגיעה בנשק הכימי של סוריה. "ההיסטוריה מלמדת אותנו שכאשר מאיימים על החוקים הבינלאומיים ששומרים עלינו, אנחנו חייבים לקום ולהגן עליהם. זה מה שתמיד עשינו, ומה שנמשיך לעשות", אמרה מיי.

   

   

   

  תיעוד צרפתי של ירי הטיל לעבר סוריה ()
  תיעוד צרפתי של הירי לסוריה

  תיעוד צרפתי של ירי הטיל לעבר סוריה ()

  המטרות העיקריות של התקיפה המערבית היו אתרים לאחסון של נשק כימי, שסוריה מחזיקה למרות ההסכם לפירוקה מנשק כימי. לפי צבא סוריה שוגרו כ-110 טילים ולטענת המשטר, כמו גם לטענת רוסיה, "רובם יורטו".

   

  בניגוד להכחשות של סוריה ורוסיה, ארה"ב צרפת ובריטניה טוענות שבשאר אסד השתמש בגז כלור בדומא בשבת שעברה. "מידע מודיעיני אמין מצביע על כך שגורמים בצבא הסורי תיאמו ביניהם את מה שנראה כשימוש בגז כלור בדומא ב-7 באפריל. אף ארגון אחר לא ביצע את המתקפה", אמרה מיי. "האופוזיציה לא מפעילה מסוקים או משתמשת בחביות נפץ".

  תקיפה בסוריה (צילום: AP)
  שמי דמשק לפנות בוקר(צילום: AP)
   

  תקיפה בסוריה (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  "היינו מעדיפים דרך אלטרנטיבית, אבל במקרה הזה אין אחת כזו. אנחנו לא יכולים לאפשר ששימוש בנשק כימי יהיה דבר נורמלי, בסוריה, בריטניה וכל מקום אחר", הוסיפה מיי על ירי הטילים לפנות בוקר. "שלחנו מסר ברור לכל מי שחושב שאפשר להשתמש בנשק כימי מבלי להיענש", הוסיפה ראש ממשלת בריטניה, באמירה שמכוונת לא רק לסוריה אלא גם לבעלת בריתה, רוסיה.

   

  מיי סירבה לומר אם אסד יכול להמשיך להנהיג את סוריה כל עוד הוא ממשיך לתקוף בנשק כימי את אזרחיו. "זאת שאלה גדולה יותר על פתרון פוליטי עתידי בסוריה", אמרה מיי. "נמשיך לפעול בערוצים הדיפלומטיים והפוליטיים עם בעלות הברית והשותפות הבינלאומיות שלנו", הוסיפה ראש הממשלה והבהירה שהתקיפה בסוריה לא נועדה להחליף את השלטון.

  ילדים לאחר תקיפה כימית בסוריה ()
  ילדים שנפגעו בתקיפה בדומא
   

  ילדים לאחר תקיפה כימית בסוריה ()

  מיי קשרה בין הטבח והתגובה להרעלת המרגל סרגיי סקריפל, תקרית שהביאה לשפל ביחסים בין בריטניה לרוסיה. במסר לוולדימיר פוטין אמרה מיי שהתקיפה נועדה למנוע שימוש בנשק כימי "בסוריה ומחוצה לה". בבריטניה אמרו שההרעלה של המרגל ובתו בגז עצבים היא "המתקפה הכימית החמורה באירופה מאז מלחמת העולם השנייה".

   

  ממשלת צרפת פרסמה הבוקר "מידע אמין" שמתאר, כביכול, את מה שקרה בדומא ב-7 באפריל ואת השימשו של אסד בגז כלור. צרפת מסרה כי אין בידה דגימות של הנשק הכימי, אך התגובה הצבאית הלילה מתבססת על מידע מודיעיני שקובע כי "אין תרחיש אחר חוץ מביצוע המתקפה על ידי הכוחות הסוריים".

  צרפת תקיפה בסוריה (צילום: AFP)
  עמנואל מקרון בחדר המצב הצרפתי(צילום: AFP)
    

  בין השאר פרסמה צרפת תמונות של נפגעים סורים שסובלים מסימנים שנגרמים מחשיפה לנשק כימי, ומסרה כי אין ראיה שמצביעה על כך שארגון טרור שפועל באזור השתלט על נשק כימי של הצבא הסורי. הדו"ח קובע כי בשנה החולפת השתמשה סוריה 44 פעמים בנשק כימי נגד אזרחיה. לפי צרפת ל"מתקפה הגדולה" בדומא קדמו שמונה מתקפות כלור.

   

  נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר אחרי המתקפה: "ב-7 באפריל 2018 עשרות גברים, נשים וילדים בדומא נטבחו בשימוש כימי – הפרה מוחלטת של החוק הבינלאומי והחלטות מועצת הביטחון. העובדות, והאחריות של המשטר הסורי, הן מעבר לכל ספק. הקו האדום שנקבע על ידי צרפת במאי 2017 נחצה. לכן הוריתי לכוחות החמושים הצרפתיים להתערב הלילה. אנחנו לא יכולים לגלות סובלנות לשימוש בנשק כימי – שמהווה סכנה מיידית לעם הסורי ולביטחון הקולקטיבי שלנו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים