שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפנטגון: תוכנית הנשק הכימי חזרה שנים אחורה
  המתקפה על סוריה לפנות בוקר: כנגד טענות דמשק ומוסקבה שרבים מהטילים יורטו אומר הפנטגון שכל המטרות נפגעו ושלתוכנית הנשק הכימי של אסד נגרם נזק עצום - שיידרשו לו שנים כדי לתקן. הצבא הסורי גם איבד ציוד רב, אך תוכנית הנשק הכימי לא הושמדה כליל. מועצת הביטחון מתכנסת ב-18:00 לדיון חירום

   

  תדרוך עיתונאים בפנטגון ארה
  מפת הכוחות שהוצגה בתדרוך של הפנטגון(צילום: EPA)

   

  משרד ההגנה האמריקני הכתיר אחר הצהריים (שבת) כ"מוצלחת" את התקיפה שביצעו לפנות בוקר ארצות הברית, בריטניה וצרפת בסוריה, וטען כי היא הייתה מועילה עד כדי כך שתוכנית הנשק הכימי הסורית חזרה למעשה שנים לאחור. התקיפה לפנות בוקר בוצעה בתגובה על הטבח הכימי שלדברי המערב ביצע אסד בשבוע שעבר בדומא שבפרברי דמשק.

   

  במסיבת עיתונאים אחר הצהריים אמרה דוברת הפנטגון דנה ווייט כי המתקפה פגעה קשות ביכולתו של אסד לייצר נשק כימי, אך הדגישה כי נותרה לו התשתית לייצור נשק כזה וכי תוכנית הנשק הכימית הסורית גדולה יותר משלוש המטרות שהותקפו בסוריה.

   

   
  תדרוך עיתונאים בפנטגון ארה
  האתרים שהותקפו בסוריה(צילום: AP)

   

  התקיפה בסוריה - עדכונים אחרונים:

  אסד: ארה"ב איבדה שליטה על האזור - והחליטה לתקוף

  פוטין: "הפרת החוק הבינ"ל"; רוחאני: "המזרח התיכון ייחרב"

  "הנהגת סוריה בסכנה": ישראל עודכנה מראש, צה"ל הגביר דריכות בצפון

   

  דוברת הפנטגון אמרה כי בתקיפות בסוריה נפגעו בהצלחה כל המטרות, וכי התקיפות היו "מדויקות, מועילות ומהדהדות". הפנטגון הדגיש כי וושינגטון אינה רוצה בעימות עם סוריה, והוסיף כי המטרה הייתה להעביר מסר חד וברור למשטר הסורי ולהרתיע אותו משימוש נוסף בנשק כימי.

   

  על רקע טענות דמשק ומוסקבה שרוב הטילים שירו מדינות המערב לפנות בוקר יורטו אמר הפנטגון כי סוללות ההגנה האווירית הסוריות לא הועילו "ברובן" וכי אין שום סימן לכך שנפרסו מערכות הגנה אווירית רוסיות. אחר כך הוסיף כי לשום כלי נשק סורי לא הייתה השפעה כלשהי על התקיפות המערביות הלילה.

   

  מפה תקיפה בסוריה ()
  מפה תקיפה בסוריה


  דונאלנד טראמפ ובשר אסד (צילום: AP,AFP)
  אסד וטראמפ. הפנטגון נגד טענות היירוט(צילום: AP,AFP)

  לפנטגון לא ידוע על אזרחים שנפגעו בתקיפות, והוא לא זיהה ניסיונות לתגובה צבאית כלשהי מצד הגורמים המעורבים במלחמה בסוריה. לדברי משרד ההגנה האמריקני, כוחותיו של אסד איבדו ציוד רב, ובכלל זה חומרים הקשורים לנשק כימי. הפנטגון זיהה כמה חומרים כימיים באחד המקומות שהותקפו.

   

  בינתיים הודיעה מועצת הביטחון של האו"ם כי היא תתכנס הערב בשעה 18:00 (שעון ישראל) כדי לדון באירועים בסוריה. הכינוס נעשה לבקשת רוסיה, בעלת בריתו של נשיא סוריה בשאר אסד.

   

  בצהריים צייץ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בטוויטר: "התקיפה אמש בוצעה בצורה מושלמת. תודה לכן צרפת ובריטניה, על החוכמה והעוצמה של הצבאות המצויינים שלכן. התוצאה לא הייתה יכולה להיות טובה יותר. המשימה הושלמה!".

  הפגנה בשכם לאחר ההפצצה בחאלד (צילום: AP)
  תומכי אסד בשכם חוגגים את "ניצחונם" אחרי המתקפה המערבית - עם בובה של טראמפ(צילום: AP)

  בובה של דונלד טראמפ בהפגנה בשכם (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  טראמפ הוסיף בציוץ שני: "אני גאה כל כך בצבא הנהדר שלנו, שבקרוב - אחרי השקעה של מיליארדי דולרים - יהיה הטוב ביותר שהמדינה הזו ידעה מעודה. לא יהיה משהו או מישהו שיתקרב לכך".

   

  תקיפה לפנות בוקר

  טילי שיוט מסוג "טומהוק" ומטוסי קרב ששיגרו טילי שיוט מהאוויר שולבו במתקפה שנעשתה לפנות בוקר נגד משטרו של בשאר אסד. האמריקנים הבהירו כי היא הייתה נרחבת יותר מהמתקפה אשתקד. לפי צבא סוריה שוגרו כ-110 טילים ולטענת המשטר, כמו גם לטענת רוסיה, "רובם יורטו". דברי הפנטגון סותרים כאמור את טענת הסורים והרוסים.

  דונאלנד טראמפ ובשר אסד ()
  ההרס באחד המוקדים שהותקפו בסוריה

  שני גורמי ביטחון אמריקניים אמרו ל-CNN כי בתקיפה השתתפו מפציצי B-1. הם כנראה שיגרו טילי שיוט, שאותם ניתן לשגר ממרחק רב, מחוץ לטווח ההגנה האווירית הסורית. בנוסף, לפחות אוניית מלחמה אמריקנית אחת שמוצבת בים סוף נטלה חלק במתקפה בסוריה.

   

  לפי הפנטגון, אחד היעדים שהותקפו הוא מרכז מחקר באזור דמשק המתואר כמרכז סורי למחקר, פיתוח, ייצור ובחינת נשק כימי וביולוגי. סוכנות הידיעות הסורית אישרה שמדובר במרכז המחקר "בארזה".

    

  הסורים אמרו כי כמה טילים פגעו באותו מרכז מחקר וטענו כי "נהרס מבנה שבו נמצאים מרכז לימודי ומעבדות מדעיות". בעבר דווח כי במרכז זה מתקינים נשק כימי על טילים ארוכי טווח וארטילריה.

   

   

  הלילה אמר טראמפ לאומה האמריקנית: "הוריתי לצבא ארה"ב לפתוח בתקיפות מדויקות של מטרות מטרות המקושרות ליכולות הנשק הכימי של הדיקטטור הסורי בשאר אסד. מתקפה משולבת עם צבאות צרפת ובריטניה נמצאת בעיצומה. אנחנו מודים לשניהם. הלילה אני רוצה לומר לכם מדוע נקטנו את אותה פעולה. לפני שנה אסד ביצע מתקפת נשק כימי ברברית נגד אנשיו שלו החפים מכל פשע. ארה"ב הגיבה עם 58 טילים שהשמידו 20 אחוזים מחיל האוויר הסורי.

   

  בשבת האחרונה משטר אסד שוב השתמש בנשק כימי כדי לטבוח באזרחים חפים מפשע, הפעם בעיירה דומא שליד בירת סוריה דמשק. הטבח הזה היה הסלמה משמעותית בדוגמת שימוש בנשק כימי על ידי המשטר הנוראי הזה. המתקפה הרשעית והמתועבת הותירה אימהות ואבות, תינוקות וילדים כשהם מתפתלים מכאבים ומתקשים לנשום 


  פורסם לראשונה 14/04/2018 15:26

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים