שתף קטע נבחר

"אוהבים את בשאר": סורים-אמריקנים נגד התקיפה

ארה"ב ובנות בריתה תקפו את מתקני הנשק הכימי של המשטר הסורי בעקבות מראות הזוועה מהתקיפה הכימית בפרברי דמשק, אך סורים שמתגוררים מעבר לים גינו את המהלך: "הסירו ידיכם מסוריה". בלוס אנג'לס ובפנסילבניה נשאו שלטים ולפיהם "טראמפ פושע מלחמה"

 

 

מראות הזוועה מהתקיפה הכימית בעיר דומא שבפרברי דמשק בסוף השבוע הקודם הובילו את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לתקוף אתמול (שבת) את מתקני הנשק הכימי של המשטר הסורי - אולם אזרחים סורים שמתגוררים בארה"ב בחרו לגנות דווקא את התקיפה המערבית, ולא את זו של אסד נגד בני עמם.

סורים אמריקנים מפגינים בלוס אנג'לס נגד התקיפה בסוריה (צילום: AFP)
"טראמפ פושע מלחמה". סורים מפגינים בלוס אנג'לס נגד התקיפה(צילום: AFP)

סורים אמריקנים מפגינים בלוס אנג'לס נגד התקיפה בסוריה (צילום: AFP)
"אסד הוא האדם הנכון במקום הנכון". תמיכה בנשיא הסורי בלוס אנג'לס(צילום: AFP)

בעיר אלנטאון שבפנסילבניה, הפכה אתמול הצעדה השנתית לציון יום העצמאות הסורי, שיחול ב-17 באפריל, לצעדה תמיכה בנשיא סוריה בשאר אסד ונגד התקיפה שביצעו המעצמות. אתר החדשות המקומי "The Morning Call of Allentown" דיווח כי כ-50 סורים השתתפו בצעדה, נשאו דגלי סוריה ושרו את ההמנון הסורי ואת ההמנון האמריקני. כמו כן, הם צעקו בערבית: "אוהבים את אלוהים, אוהבים את המדינה שלנו, אוהבים את הנשיא שלנו".

סורים אמריקנים מפגינים בלוס אנג'לס נגד התקיפה בסוריה (צילום: AP)
(צילום: AP)
סורים אמריקנים מפגינים בלוס אנג'לס נגד התקיפה בסוריה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"אם לא היינו בטוחים שהנשיא אסד הוא האיש הנכון במקום הנכון, לא היינו מצדיעים כאן לדגל שלנו", אמרה אחת המפגינות, מיי עיסא. "אנחנו באמריקה כי אנחנו אוהבים להיות כאן, אבל המורשת שלנו נמצאת שם. אנחנו לא יכולים לשבת בשקט ולהעמיד פנים שאנחנו לא כועסים".

 

"נפגענו ממה שקרה", הוסיף ג'ורג' חאלוף, מפגין נוסף, בהתייחסו לתקיפה המשולבת של ארה"ב, בריטניה וצרפת בסוריה. "זו הייתה החלטה מטופשת".

 

במקביל, בקליפורניה התאספו עשרות סורים-אמריקנים במרכז העיר לוס אנג'לס ל"הפגנת חירום" בעקבות התקיפה. המפגינים צעקו "הסירו ידיכם מסוריה" ונשאו שלטים שבהם נכתב: "הסורים אוהבים את בשאר", "טראמפ פושע מלחמה", "לא למלחמה בסוריה" ו"אסד שומר על סוריה מפני הטרוריסטים".

 

רשת ABC דיווחה כי המפגינים קראו לארה"ב ולבנות בריתה שלא לתקוף שוב בסוריה, וכן קראו לארה"ב להשיב את כל כוחותיה חזרה מהמזרח התיכון. על פי הדיווח, בהמשך היום צפויה להתקיים הפגנה גם בניו יורק, מול מגדל טראמפ.

סורים אמריקנים מפגינים בלוס אנג'לס נגד התקיפה בסוריה (צילום: AP)
(צילום: AP)

סורים אמריקנים מפגינים בלוס אנג'לס נגד התקיפה בסוריה (צילום: AP)
(צילום: AP)

סורים אמריקנים מפגינים בלוס אנג'לס נגד התקיפה בסוריה (צילום: AP)
(צילום: AP)

גם בסוריה ניסו אתמול לשדר עסקים כרגיל, בבוקר שאחרי התקיפה המשולבת שביצעו ארה"ב, בריטניה וצרפת בכמה מוקדים במדינה. החל משעות הבוקר המוקדמות החלה הטלוויזיה הסורית הממסדית בשידור ישיר מהכיכרות המרכזיות בערים הגדולות במדינה. צלמת הטלוויזיה הסורית עברה בין התושבים ברחובות דמשק, שהדגישו את תמיכתם במשטר הסורי "אל מול התוקפנות הזרה".

 

בכלי התקשורת המזוהים עם המשטר דיווחו על אלפי אזרחים שיצאו לרחובות, ונצפו כרזות הקוראות בגנות ישראל וארה"ב.כבר בשעת בוקר מוקדמת יצאו מאות סורים להפגנת תמיכה במשטר אסד ובני בריתו בכיכר מרכזית בדמשק. הם נופפו בדגלי סוריה, רוסיה ואיראן וקיללו את טראמפ, שלפני כשבוע כינה את אסד "חיה". "טראמפ, אתה קוף. טראמפ, אתה חיה", קראו המפגינים.

 

 

 

"אנחנו לא מפחדים מהטילים האמריקנים. השפלנו את הטילים שלהם", אמר אחד המפגינים שנופף בדגל הסורי. הפגנת תמיכה דומה הייתה בחלב. "תכינו את המקלטים. מוות לאמריקה, מוות לישראל", נכתב על שלט של המפגינים. גם בשכם מחו על התקיפה, והמפגינים היכו בובה בדמותו של טראמפ.

 

כחלק מהמאמץ ההסברתי והניסיון לשדר רגיעה וחזרה לשגרה, פורסם באופן חריג סרטון של נשיא סוריה "מגיע לעבודתו כמו בכל בוקר". בסוכנות הידיעות הסורית צירפו תמונות מהשווקים, מהרחובות ומהכבישים בערים הגדולות. באחת התמונות נראו חיילי צבא סוריה רוקדים את הדבקה המסורתית עם תושבי הבירה דמשק.

ההרס במרכז המחקרים בדמשק (צילום: AP)
ההרס במרכז המחקר הכימי בדמשק(צילום: AP)

ברזה סוריה ()

מאגר הטילים לפני שהותקף ()

מאגר הטילים לפני שהותקף (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

 

מאגר הטילים לפני שהותקף ()

עם זאת, בצילומי לוויין שפורסמו הבוקר ניכר כי נגרם נזק משמעותי לאתרים שהותקפו בסוריה - אתר אחסון נשק כימי ובונקר כימי ליד חומס ומרכז הפיתוח והמחקר ברזה באזור דמשק. מנהל המטות המשולבים, לוטננט גנרל קנת מקנזי, אמר אתמול בתדרוך כתבים בפנטנגון כי התקיפה ה"מדויקת והיעילה" הסיגה את היכולות הכימיות של ממשל אסד שנים לאחור.

 

הצבא האמריקני מסר כי בתקיפות נהרסו לחלוטין אתרי אחסון הנשק הכימי ובין היתר נפגע בהצלחה בונקר לאחסון נשק כימי. הטילים שוגרו מספינות, צוללות ומטוסים של ארצות הברית, בריטניה וצרפת בים האדום, במפרץ הפרסי ובמזרח הים התיכון.

 

"האינדיקציות הראשוניות מצביעות על כך שהשגנו את המטרות הצבאיות שלנו בסוריה", מסר הבכיר במטות המשולבים. בניגוד לדיווחים מסוריה ומרוסיה, הכחיש מנהל המטות המשולבים דיווחים על יירוט טילי השיוט בדרכם למטרה: "אף אחד מהמטוסים או הטילים לא נפגע".

 

לדבריו, כוחות הנ"מ הסוריים ירו כ-40 טילים, רובם לאחר שהמטרות כבר נפגעו. משרד ההגנה הרוסי טען ש-71 מתוך 103 טילי שיוט יורטו בידי מערכות הנ"מ הסוריות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
"הסורים אוהבים את בשאר"
צילום: AFP
מומלצים