שתף קטע נבחר

ניסיון לפינוי מאחז בשומרון: "חיילים ירו באוויר"

כוח צה"ל שהגיע לפנות מאחז בלתי חוקי נתקל בהתנגדות. על פי הצבא, נערים ששהו שם תקפו את החיילים. על פי המתנחלים, ירו לעברם אש חיה וגם אמצעים לפיזור הפגנות: "קיללו אותנו בצורה מחפירה". שלושה נערים נעצרו

 

המאחז ראש יוסף שבו התרחשה התקרית עם צהל בשבת (צילום: שלמה מלט)
המאחז ראש יוסף בשומרון(צילום: שלמה מלט)

תקרית חריגה ליד איתמר: קבוצת מתנחלים שהקימה מאחז על גבעה סמוכה בשומרון תקפה אמש (שבת) בידויי אבנים ובשימוש בגז פלפל את החיילים שהגיעו לשם. כך טוענים בצבא. המתנחלים טוענים כי במהלך עימות שהתגלע בין המתנחלים לצבא, החיילים הם שתקפו אותם בגז ואף בירי. שלושה נערים נעצרו, והמאחז כלל לא פונה.

 

בצבא הסבירו כי הלוחמים, בפיקודו של מח"ט השומרון, קצין בדרגת אלוף משנה, לא נפצעו בתקרית, אך נאלצו להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות ואף ירו באוויר כדי להרחיק את המתפרעים, לאחר שחשו לדבריהם בסכנה. "צה"ל רואה בחומרה רבה הפעלת אלימות כלפי כוחותיו וימשיך באכיפת החוק והסדר בשיתוף שאר כוחות הביטחון", נמסר.

המאחז ראש יוסף שבו התרחשה התקרית עם צהל בשבת (צילום: שלמה מלט)
(צילום: שלמה מלט)

מנגד נמסר מארגון "חוננו" כי הנערים עלו למאחז "ראש יוסף" לפני כשלושה שבועות, הקימו במקום מבנה ומאז הם מתגוררים שם. בכניסת השבת הגיע כוח צה"ל בפיקודו של מח"ט שומרון גלעד עמית בליווי שופל צבאי לפנות את המאחז ולהרוס את המבנה, אך הניסיון לא צלח. במהלך השבת הגיע שוב למקום מח"ט שומרון בליווי כוח נוסף. "מסיבה שאינה ברורה המח"ט ניסה לעצור את אחד הנערים, ואז התגלע עימות בין הכוח לחלק מהשוהים במקום. במהלך העימות החיילים השליכו רימון גז וריססו גז נוסף על הנערים", מסרו.

 

לטענתם האלימות החלה בעקבות מעצר של אחד הנערים על ידי המח"ט, שניסה לפנות את המאחז. בצה"ל כאמור, טוענים כי הנערים ידו לעברם אבנים ואף גרמו לסיכון הכוח, ואילו הנערים טוענים כי בצה"ל עשו שימוש בירי חי ובאמצעים לפיזור הפגנות. אחד מהנערים שמתגורר במקום סיפר "ירו לנו ממש מעל הראש, אחד מהחברה היה צריך להתכופף כדי שלא יפגע בו כדור. תוך כדי הירי החיילים צעקו וקיללו אותנו בצורה מחפירה".

 

עוד סיפר: "גם לפני כשבוע בכניסת שביעי של פסח הגיעו הצבא וניסו לפנות אותנו, ויום למחרת בשבת הגיעו מג"ב ושברו לנו דברים וציוד, לקחו לנו את המים והאוכל. באנו ליישב את ארץ ישראל, בע"ה יוקם כאן עוד יישוב. התנהלות הצבא לא תשבור אותנו".

 

הנערים נחקרו בשעת לילה במרחב שומרון. עו"ד יוסי נדב שמייצג את הנערים מטעם ארגון "חוננו": "הם שהו במקום כשככל הנראה בשלב מסויים הוכרז כשטח צבאי סגור. הם לא התנגדו למעצר, שיתפו פעולה ולא ברחו מהמקום. הירי חמור מאוד, אנחנו מצפים שצה"ל יבדוק זאת במלוא הרצינות".

 

התקרית מתווספת לשני אירועי טרור בסוף השבוע ביהודה ושומרון: הצתת מסגד ליד שכם שבשומרון והריגת כבשה של רועה צאן פלסטיני באיזור בנימין. במערכת הביטחון חושדים כי במעשים מעורבים פעילי ימין קיצוני. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלמה מלט
מאחז ראש יוסף בשומרון
צילום: שלמה מלט
מומלצים