שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הואשם ברצח חקלאי בשפלה - והורשע בהריגה

  בקיץ 2015 נכנסו שני שב"חים פלסטינים לכרם של דוד בר קפרא בשפלה, לאחר שאחד מהם עבד שם. הם ניסו לשדוד אותו באלימות, בר קפרא התמוטט ומת. עלאא עאצי הואשם ברצח יחד עם קרוב משפחתו, שמשפטו עדיין מתנהל, אך בית המשפט הרשיע אותו בהריגה בלבד. בנו: "החקירה התנהלה בצורה חפוזה"

   

   

  הואשם ברצח חקלאי בשפלה - והורשע בהריגה    (צילום: עמית הובר. חגי דקל)

  הואשם ברצח חקלאי בשפלה - והורשע בהריגה    (צילום: עמית הובר. חגי דקל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בית משפט המחוזי בלוד הרשיע היום (ב') את עלאא עאצי, פלסטיני בן 25 מבית ליקיא, בהריגה - אף שהואשם ברצח של דוד בר קפרא ז"ל (70) בשנת 2015. משפטו של קרוב משפחתו שהיה שותף למעשה, מוג'אהד עאצי, עדיין מתנהל.

  דוד בר קפרא על רקע הכרם שבו נרצח (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
  דוד בר קפרא על רקע הכרם שבו נרצח(צילום: יריב כץ)

  אליה בר קפרא (צילום: יובל חן)
  בני משפחת בר קפרא בבית המשפט(צילום: יובל חן)

  אליה בר קפרא (צילום: יובל חן)
  (צילום: יובל חן)

  עלאא עאצי ()
  עלאא עאצי

  מוג'האד עאצי ()
  מוג'האד עאצי
   

  אליה בר קפרא, אחד מבניו, אמר לאחר הכרעת הדין: "אבי נרצח בכרם שאותו אהב. חששנו מהרשעה בהריגה, מהרגע שהאירוע הוגדר כפלילי ולא כלאומני. חששנו שבית המשפט יקל בעונשו של המחבל".

   

  הוא קרא לפרקליטות "להודיע שהיא לא מוכנה להסדר טיעון על העונש, שתדרוש עונש מקסימלי של 20 שנות מאסר". בר קפרא הביע תקווה שהנאשם השני "יורשע ברצח ויישלח למאסר עולם".

   

  כתבי אישום בגין הרצח הוגשו כבר ביולי 2015, נגד השניים, שוהים בלתי חוקיים. מוג'אהד עאצי עבד בכרם של בר קפרא במושב פדיה בתחומי המועצה האזורית גזר במשך שלושה שבועות. הוא הפסיק את עבודתו כי לא היו לו היתרי שהייה. בר קפרא שילם לו את מלוא שכרו. אבל מוג'אהד סיפר לעלאא, קרוב משפחתו, כי "עדיין חייבים לו כסף עבור עבודתו". השניים החליטו לגבות את החוב.

   

  ב-23 ביוני 2015 הם נכנסו לישראל ללא היתר ונסעו לכרם. הם לנו במטע סמוך ובבוקר הבחינו בבר קפרא בשטח. הם חיכו שאדם שהגיע ברכב ירכוש ענבים וייסע משם. אז הניחו כי האיש שילם במזומן והחליטו לשדוד את בר קפרא. הם התקרבו אליו, כשהפלסטיני שעבד שם מסתיר את פניו בחולצה. בר קפרא צעק לעברם "גנבים".

   

  העובד לשעבר חסם את פיו בפיסת בד והם החלו להכות אותו במקל ובידיים, בראשו ובגופו. בר קפרא התמוטט אך הם המשיכו להכותו. בשלב מסויים אף שפך עליו מוג'אהד חומר הדברה.

   

  בר קפרא איבד את ההכרה. הם הניחו אותו על מזרן כשהוא חבול קשות ונמלטו לביתם מבלי להזעיק עזרה, וגם מבלי לקחת דבר כיוון שלא מצאו כסף ברשותו. בר קפרא הובהל לאסף הרופא שם נקבע מותו. זמן קצר אחר כך נעצרו השניים. בר קפרא הותיר אחריו חמישה ילדים ו-14 נכדים.

   

  "מבחינתנו הוא רוצח" 

  בני משפחת המנוח הביעו תרעומת בעקבות פסק הדין. טליה, בתו של בר קפרא, אמרה: "התחושות מאוד קשות, אנחנו כואבים ומצרים על החלטת בית המשפט. חשבנו שאולי אחרי שלוש שנים של טלטלה ועליות ומורדות בכל ההליך המשפט הזה, תהיה לנו איזושהי נחמה מסוימת בהכרעה היום בבית המשפט וכנראה שהתבדנו. אנחנו אומרים שהמחבל שרצח את אבינו - רצח אותו רק על עצם היותו יהודי ומבחינתנו הוא רוצח".

   

  אליה, בנו של בר קפרא, אמר: "בנסיבות כל כך קשות, יומיים לפני יום הזיכרון, משפחתינו נזכרת בכל מאבקה בשנים האחרונות. כל מי שקורא על הנסיבות יכול לגלות שהטענה המשטרתית שמדובר בשוד היא מגוחכת. שני רוצחים שבאים לרצוח ולוודא הריגה, לרבות שימוש במכות קשות וברעל שבו השקו את אבי, הם מוכרים למשטרה ולשירות הבטחון כמפגעים. הם מחבלים ורוצחים. צריכים היו לשלוח אותם לכלא לשנים ארוכות.

   

  "הם הגיעו 'לגנוב', לטענתם, לא גנבו דבר, רק ראו יהודי ורצחו יהודי. זה אירוע לאומני". אליה בר קפרא הוסיף: "לקראת יום הזיכרון אני מבקש מהמשטרה ומשירות הביטחון להכיר באירוע שלנו כאירוע לאומני, לא לגרור את ההשלכות הקשות שהיו לאירוע הזה".

   

  לדברי הבן, "לאורך כלה דרך הבענו את החשש שלנו שיכול להיות תסריט כזה, מאחר שאנחנו הולכים רק על רצח פלילי ולא רצח לאומני, אז אפשר להוריד את הכוונה תחילה. החקירה של המשטרה גרמה לכך שהם הובאו לדין מהר, אבל החקירה התנהלה בצורה מאוד חפוזה והסתמכה רק על הטענות של שני הרוצחים".

   

  בפרקליטות מחוז מרכז מסרו לאחר הרשעתו של עאצי בהריגה כי "כתב האישום התבסס בין היתר על עדות השותף וכן על עדותם של שני עדי ראייה שהיו נוכחים בחלק מן האירוע.

   

  "במהלך ניהול ההליך עלו קשיים ראייתיים להוכחת מעורבותו של הנאשם בביצוע חלק מהעבירות, אולם הפרקליטות סברה כי קיימות די ראיות להרשעת הנאשם בעבירת הרצח. בית המשפט קבע היום אחרת ואנו נלמד את הכרעתו לעומקה".

   

  עו"ד עבד אבו עאמר שייצג מטעם הסנגוריה הציבורית את עאצי, הסביר כי זהו "נאשם צעיר, נעדר עבר פלילי מכל מין וסוג שנקלע לאירוע הטרגי באופן אקראי. הוא הכחיש לאורך כל הדרך שהייתה לו כוונה לשדוד או להרוג את המנוח. אנו שמחים שבית המשפט קיבל את עמדתנו, שלא מדובר ברצח. אנחנו סבורים שהיה מקום לזכות אותו גם מהריגה. מכל מקום נלמד את הכרעת הדין ונשקול את צעדינו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים