שתף קטע נבחר

צה"ל אחרי חשיפת המנהרה: "יהיו עוד אתגרים"

אחרי הצלחה נוספת במלחמה בטרור התת-קרקעי של חמאס, אמר אלוף פיקוד הדרום בפגישה עם ראשי המועצות בדרום כי "אין לנוח על זרי הדפנה". הם הודו לו: "חגגנו את פסח בשקט". תושב כפר עזה: "המדינה צריכה לתעדף אותנו"

 

 

כמה שעות אחרי הפרסום על חשיפת מנהרת הטרור "הארוכה והעמוקה ביותר" מעזה לישראל, ביקש אמש (יום א') אלוף פיקוד דרום אייל זמיר להבהיר לתושבי העוטף כי טרם הושלמו הפעולות נגד האיום התת-קרקעי של חמאס וארגוני הטרור האחרים ברצועה. ‏"האתגרים עוד ימשכו", אמר בהרמת כוסית עם ראשי הרשויות בדרום לכבוד יום העצמאות. "אסור לנוח על זרי דפנה כי האיומים עדיין קיימים".

 

הטקס התקיים במועצה האזורית חוף אשקלון, וזו הפעם האחרונה שאלוף זמיר נפגש עם ראשי הרשויות בפורום רחב שכזה, שכן בעוד חודשיים יסיים את תפקידו. "האתגרים נמשכים לאורך כל השבועות האחרונים ועוד ימשכו", הוסיף. "מה שהצלחנו להוכיח לעצמנו הוא שעם עבודה אינטנסיבית וטכנולוגיה בתחום המנהרות - הדבר נושא פרי. המנהרה שנחשפה היא הוכחה לכך. ידענו עליה זמן רב אבל המשכנו לעשות עבודות בדיקה סביב העניין".

 

 

על פי הודעת צה"ל, מנהרת הטרור ההתקפית של חמאס שנחשפה ונוטרלה חדרה לשטח ישראל באזור מועצת שער הנגב. המנהרה התחברה בשטח העזתי לשרשרת מנהרות בתוך הרצועה, ובשל כך עובדת סיכולה מהווה הישג מבצעי. זו המנהרה השמינית שנחשפה ונוטרלה בחצי השנה האחרונה - שלוש מהן טופלו בשטח הרצועה וחמש בשטח ישראל. היא נאטמה בימים האחרונים באמצעות בטון.

 

תוואי המנהרה שנחשפה:

חשיפת מנהרה במרחב ג'באליה (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

חשיפת מנהרה במרחב ג'באליה (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

מעבדה טכנולוגית מערכת גילוי מנהרות בעזה (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

אופיר ליבשטין מקיבוץ כפר עזה התייחס לאירועי היממה האחרונה ואמר: "חשיפת מנהרת הטרור אינו דבר חדש עבורנו. כולנו, גם ביישובים צמודי הגדר וגם ביישובים המרוחקים יותר, חשים היטב את הקשיים והאתגרים שהמציאות הביטחונית המורכבת מזמנת לנו. דווקא במציאות הזו אני חושב שאנחנו יכולים לחוש גאווה גדולה על המקום והזמן בו אנו נמצאים. על הקהילתיות, על המרקם האנושי הייחודי שמאפיין את שער הנגב ועל היכולת שלנו להתמודד עם הקשיים והאתגרים.

 

"המועצה מחויבת לפעול ופועלת בנחישות מול כל הגורמים האפשריים כדי לוודא שכל פתרונות ההגנה מובאים לידי מימוש כדי להגן על חיי התושבים. דוגמה לכך הן המערכות המתקדמות לאיתור מנהרות, שאת תוצאותיהן ניתן לראות בימים אלו, וגם עליהן, כמו על הממ"דים ועל הסדרת פינוי אוכלוסייה בזמן מלחמות, היה צורך להיאבק.

 

"במקביל לכך, יש לנו מחויבות להמשיך ולדרוש את חיזוק האזור על ידי תיעדוף תקציבים והתייחסות אל האזור שלנו כאל אזור עדיפות לאומית. זה צריך לבוא לידי ביטוי בהשקעה בתשתיות של כל הישובים ושל אזורים ציבוריים, בתקציבים לחינוך, לתרבות, לרווחה, בהטבות לעסקים קיימים וחדשים ובכל דרך יצירתית אחרת. המחויבות שלנו היא להמשיך להשקיע בקהילה שלנו, והמחויבות של ממשלת ישראל היא להעניק את כל הכלים הנדרשים כדי שנהיה בטוחים ושהבית שלנו ישגשג".

 

 

כחלק מהמאמץ לסיכול איום הטרור התת-קרקעי הוקמה לפני כשנתיים באוגדת עזה מעבדה טכנולוגית לגילוי ואיתור מנהרות. מפקד עליה סרן ב', מהנדס חשמל וכימיה בהשכלתו, ותחתיו פועלים מומחים במגוון תחומים טכנולוגיים ומחקריים, בהם אנשי החטיבה הטכנולוגית ליבשה, פיזיקאים, מהנדסים, אנשי מודיעין וגיאולוגים.

 

המעבדה פועלת הן לשיפור טכנולוגיות קיימות והן לפיתוח טכניקות חדשות לאיתור ומיפוי, התואמות את האתגר הספציפי של מנהרות טרור בתוואים שונים. אנשי המעבדה עובדים בשיתוף פעולה עם אנשי המודיעין ועם כוחות ההנדסה ויחידות נוספות בשטח עד לאיתור המנהרה, דרך חקירתה ולמידתה ועד לסיכולה.

 

בפגישה עם אלוף הפיקוד אמר ראש מועצת שער הנגב, אלון שוסטר: "אנחנו מרגישים תסכול וכעס, מפני שמדינת ישראל עזבה את רצועת עזה לפני 13 שנים, במאמץ פנימי קשה, כדי לאפשר לעזה להיות חופשייה ולאפשר את הפיתוח שלה. הנהגת הפלסטינים בעזה בחרה להתמקד בשלילת זכות הקיום שלנו ובמאבק אלים נגדנו. אנחנו גם מרגישים ביטחון וביטחון עצמי, מפני שאנחנו צודקים ומפני שכוחות צה"ל מקבלים הנחיות מתאימות למנוע מעבר בלתי חוקי לישראל ולמנוע פגיעה בריבונותה".

 

ראש מועצת חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, הוסיף: "רק היום נחשפה מנהרה נוספת ומאוד משמעותית, שיכלה להיות התקפית בין רגע. הודות למאמצים ולטכנולוגיה שהצבא משקיע, הצבא גילה אותה מבעוד מועד והסיר את האיום. אנו כמערכת האזרחית מוקירים המון תודה למערכת הצבאית בראשות האלוף זמיר והעובדה שחגגנו את הפסח בשקט ורוגע וגם את המשך ימי השבוע, זה הודות לכך שיש לנו צבא ערכי, מקצועי, מוסרי ויכולים לסמוך עליו ולחיות את חיי השגרה שלנו בעורף".


פורסם לראשונה 15/04/2018 23:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
המנהרה שנחשפה על ידי צה"ל
צילום: דובר צה"ל
מומלצים