שתף קטע נבחר

לתכנן מאפס: היתרון בהריסה ובנייה

התיקון השני לחוק התמ"א 38 מאפשר הריסת מבנה מגורים ישן, וטיפוס לגובה ולרוחב על אותה יחידת קרקע. אחד היתרונות של מסלול זה הוא השפעתם של בעלי הנכסים על תכנון חלל הפנים של ביתם החדש. "ידעתי שהדירה מיועדת למגורים לטווח ארוך והרחבת המשפחה, לכן התמקדתי בחשיבות של שטחי האחסון במהלך התכנון", מספרת ל-ynet יעל בלסברגר, תושבת רעננה

בשיתוף מרכז הנדל"ן

 

 

הריסה ובנייה - מסלול תמ"א 38/2

גלגולים רבים עברה תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים שנחנכה לראשונה בשנת 2005. ייעודה המקורי של התוכנית הוא חיזוק מבני מגורים ישנים (שנבנו לפני 1980), וקידום המוכנות האזרחית לרעידות אדמה שעתידות לפקוד את האזור. בשנת 2010 הוחל אחד התיקונים החשובים ביותר לחוק התמ"א, כשהוענקו זכויות בנייה נוספות לא רק במסלול חיזוק המבנים והתוספות, אלא גם במסלול הריסה ובנייה מחודשת - תיקון שמכונה תמ"א 38/2. "ההבדל בין המסלולים של עיבוי-בינוי, כלומר תוספות בנייה, לבין פרויקט פינוי-בינוי, דהיינו הריסה ובנייה, הוא העובדה שבסופו של תהליך מקבלים בניין חדש אל מול בניין מחוזק עם כל האלמנטים של בניין חדש", אומר רון חן, מנכ"ל אנשי העיר. לעומת מסלול התמ"א 38/1 שמדבר בעד חיזוק המבנה ותוספות בנייה, ההגבלות במסלול הפינוי-בינוי פחותות, עניין שמאפשר גמישות תכנונית מרבית. "ההבדל העיקרי הוא בעצם היכולת שלנו לתכנן בניין מאפס", מציין האדריכל רועי לויאן, סמנכ"ל "אנשי העיר". "המגבלות הן מינוריות, לרוב המגבלות הן של דירות קיימות והגדלה שאנחנו אמורים לתת לדיירים, אבל מעבר לכך זה בניין חדש לכל דבר", מוסיף לויאן.  
 
בנייה והריסה, תמ
כל האלמנטים של בנייה חדשה - מסלול תמ"א 38/2(באדיבות אנשי העיר)
 

לעצב את חלל הדירה

יעל בלסברגר היא תושבת העיר רעננה, שרכשה לפני מספר שנים דירה במבנה מגורים ישן בעיר. את המהלך היא ביצעה עוד בטרם קבלת היתר להריסה המבנה הישן ובנייתו מחדש. "אני זיהיתי את הפוטנציאל בדירה הזו כשרכשתי אותה. ידעתי שענן התמ"א מרחף מעל הדירה, ולכן החלטתי לרכוש דירה בבניין הזה - ולא בסמוכים לו", היא מספרת. כמו כל דיירי הבניין, מרגע הנעת הפרויקט עברה בלסברגר למגורים זמניים סמוך למתחם הבנייה עד לקבלת המפתח. "במהלך ביצוע הפרויקט - עמדתי בקשר רציף עם היזמים ועודכנתי על התקדמות הבנייה. לקראת הסיום, היה באפשרותי לעצב את פנים הדירה כפי שייחלתי. היה לי ברור שהדירה מיועדת למגורים לטווח ארוך והרחבת המשפחה, לכן התמקדתי בחשיבות של שטחי האחסון בחלל הפנים", מתארת בלסברגר.

 

בנייה והריסה, תמ
פינוי-בינוי: הדיירים מעצבים את חללי הפנים(באדיבות אנשי העיר)

 

גמישות ותמהיל מגוון

התועלת הכלכלית המופקת במסלול תמ"א 38/2 (הריסה ובנייה), כדאית לשני הצדדים, ועדיפה מבחינה הנדסית. הדיירים נהנים מדירה חדשה בעלת ערך גבוה יותר, שכוללת תוספות בנייה של חניה, ממ"ד ולובי משודרג, והיזם נהנה מרווחי המכירה של הדירות שהתווספו בפרויקט. "תהליך של הריסה ובנייה הוא נקי יותר. הדיירים לא סובלים במהלך הבנייה, הם למעשה לא מרגישים את הבנייה כי אנחנו דואגים למצוא להם דיור חלופי במהלך ביצוע הפרויקט", מספר חן. הגמישות הפנים-תכנונית שמתאפשרת בפרויקט הריסה ובנייה, מגולמת בתמהיל דירות מגוון המותאם לצורכי הדיירים השונים. "בעצם לכל דייר יש הרצונות והשאיפות שלו. יכולות להיות דירה שמיועדת להשכרה והתכנון שלה בהתאם, או דירה שמיועדת למגורים והתכנון שלה שונה לחלוטין. יש דיירים מבוגרים שרוצים מעט חדרים, ומשפחה עם שלושה ילדים שמעוניינת בארבעה חדרי שינה", מתאר חן. לדבריו, שוק ההתחדשות העירונית יורכב בעתיד יותר מפרויקטים של הריסה ובנייה. "השוק הולך חד משמעית לכיוון של הריסה ובנייה, וגם הרשויות המקומיות מכוונות לשם", הוא מסכם.

 

בנייה והריסה, תמ
תמהיל דירות: כל דייר מעצב לפי צרכיו האישיים(באדיבות אנשי העיר)

 

בשיתוף מרכז הנדל"ן 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות אנשי העיר
אפשרות לבחור את עיצוב הפנים - יתרון מובהק
באדיבות אנשי העיר
צילום: יח"צ
רון חן, מנכ"ל אנשי העיר
צילום: יח"צ
מומלצים