שתף קטע נבחר

בכיר בצה"ל הודה: "זו הפעם הראשונה שתקפנו חיילים איראנים"

במאמר של הפרשן הבכיר של ה"ניו יורק טיימס" תומס פרידמן, תחת הכותרת "המלחמה הבאה בסוריה - ישראל נגד איראן", מצוטט גורם בכיר בצה"ל שמודה באופן חריג באחריות ישראלית לתקיפה האחרונה בסוריה בבסיס T-4 ובחיסול אנשי ביטחון איראנים. אחד ההרוגים: ראש מערך המל"טים בדרגת קולונל

הודאה ישראלית: בכיר בצה"ל הודה כי בתקיפה נגד בסיס T-4 בסוריה לפני שבוע מטרת התקיפה הייתה לראשונה מתקנים ואנשי ביטחון איראניים, תקיפה שגבתה את חייהם של שבעה חיילים איראנים. "זו הפעם הראשונה שאנחנו תוקפים מטרות איראניות אנושיות", אמר הבכיר לפרשן הבכיר של "ניו יורק טיימס" תומס פרידמן. שעות ספורות אחרי הפרסום, כתב פרידמן במאמר מוסגר כי "בדובר צה"ל דחו את הדיווח והדגישו כי ישראל אינה מגיבה על דיווחים זרים".

 

הבכיר התייחס למל"ט האיראני שיורט בידי חיל האוויר ואמר לפרידמן: "זו הפעם הראשונה שראינו שאיראן פועלת ישירות נגד ישראל ולא באמצעות בת חסות. זה פתח עידן חדש במערכה". בצה"ל פרסמו לאחרונה כי המל"ט נשא חומר נפץ והתכוון לבצע פיגוע על אדמת ישראל.

 

במאמר ב"ניו יורק טיימס" תחת הכותרת "המלחמה האמיתית הבאה בסוריה - ישראל נגד איראן", מצוין גם כי אחד ההרוגים האיראנים בתקיפה בבסיס T-4 היה הקולונל מהדי דהקאן, שהיה ראש תוכנית מערך המל"טים מטעם כוח קודס של משמרות המהפכה.

 

תשומת הלב בסוריה הופנתה כצפוי בשבוע האחרון לתקיפה המשולבת בהובלת ארה"ב נגד בסיסי הנשק הכימי של אסד, אבל החשבון הפתוח של טהרן עם ישראל נשאר פתוח - וצה"ל נערך.  לא ברור עדיין כיצד תשפיע התקיפה שביצעו ארה"ב, בריטניה וצרפת נגד מרכזים סורים לפיתוח ויצור נשק כימי בסוריה, על המתיחות החריפה שנוצרה בין ישראל לאיראן.

 

המתיחות הגיעה על רקע תקיפת מערך המל"טים שאיראן הקימה ליד חומס בתחילת השבוע שעבר ויוחסה בעולם לחיל האוויר הישראלי. שתי ההתפתחויות על פניו שונות זו מזו אבל התנקזו לאותם ימים. בעוד החשבון הסורי-רוסי עם ארה"ב רק נפתח בשבוע שעבר, זה של טהרן עם ירושלים רחוק מלהיסגר.

מפה בסיס T4 חומס סוריה תקיפה ישראל ()

 

איראן בסיס T4 T-4 ()
הרוגים איראנים בהפצצה שיוחסה לישראל בסוריה

הדריכות בצה"ל היא לתגובה איראנית, אך כזו שתהיה מדודה ומידתית. גם אם זו תגיע, אין לדעת אם היא תגרור נפגעים ישראלים, דבר שעלול להוביל להסלמה בזירה שגם כך נפיצה. התחושה במערכת הביטחון היא שנקמה איראנית כבר ב"אוויר", ככל הנראה תרתי משמע.

 

כמה מהלכים שנעשו בשבוע שעבר, לאחר התקיפה, מעידים על מחויבות איראנית להגיב נגד ישראל: ההודאה כי קצינים איראנים נהרגו בתקיפה, הלווייתם הפומבית והמתוקשרת במכוון בטהאן (בניגוד למקרים קודמים שבהם הוסתרו הרוגים איראנים), ה"אאוטינג" החריף של מוסקבה לתקיפה בהקשר לזהות המדינה שתקפה, וההצהרות החוזרות ונשנות של בכירים איראנים על כך שישראל תספוג מכת נגד.

 

באופן לא מקרי, ישראל חשפה בשבוע שעבר כי המל"ט האיראני שחדר מסוריה לבקעת הירדן לפני כחודשיים והופל על ידי מסוק קרב, תוכנן לבצע פיגוע בשטח הארץ, לראשונה בהיסטוריה באופן ישיר על ידי איראן נגד ישראל. בכך ניסתה ישראל לאותת לשחקנים המעורבים במגרש, ובראשם רוסיה, שאיראן פועלת כבר ישירות נגד ישראל, בתוקפנות אלימה ומעל לפני השטח, ולכן צה"ל רשאי למנוע התבססות איראנית בסוריה.

 

ישראל מנסה למנוע את התקיפה האיראנית האפשרית בהעברת מסרים דרך צינורות עוקפים, עם סיבות טובות מדוע ההפסד יהיה דווקא של השחקנים בצד האדום: האיראנים שיותקפו בתגובה אם יבצעו את התקיפה, הסורים - אם יאפשרו את התגובה האיראנית משטחם והרוסים, שיתקשו להגיע ליציבות בסוריה כל עוד האיראנים ינסו להוציא ממנה פיגועי טרור. כך או כך, אלה האפשרויות האיראניות ליום קרב נוסף וחזיתי עם ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים