שתף קטע נבחר

תושבים מחו ומנעו כיסוי של ציור "רצח רבין" בתל אביב

הציור שמכסה את הקיר ברחוב וושינגטון כבר 22 שנה כוסה בשלט של העירייה, ומחאת התושבים הביאה להסרתו. "מי חושב שזה בסדר להסתיר ציור שמסמל בשביל רבים הרבה מאוד?". העירייה: "עם היוודע הנושא, המיזם הועבר לרחוב אחר"

 

 

תושבי שכונת פלורנטין בתל אביב הופתעו הבוקר (ב') לגלות עובדי עירייה שכיסו בשלטים את אחד הציורים האיקוניים של השכונה. הציור, "רצח רבין" של הצייר והפעיל החברתי יגאל שתיים, הוצב על מבנה של חברת חשמל בשדרות וושינגטון כבר לאחר הרצח לפני 22 שנה. אך הבוקר הוא כוסה בשוגג בשלט של העירייה במסגרת פרויקט קהילתי.

 

במהלך השנים מקבץ סביבו הציור, שבו נראה רוצח ראש הממשלה יגאל עמיר יורה לעבר ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, באותו לילה שזעזע את המדינה בשנת 1995. חובבי אמנות וגרפיטי רבים אף יוצאים מנקודה זו לסיורים ברחבי השכונה, שנחשבת לאחת הצבעוניות בעיר שמעוטרת באמנות רחוב וגרפיטי.

ציור רצח רבין  ()

ציור רצח רבין  ()
 

"הציור מתאר ממש את רגע הרצח והוא מרגיז חלק מהאנשים מאחר שבמקום לצייר את הפנים של רבין, בחרתי לתאר את הדבר הכי אלים וקשה שקרה לנו - הרצח עצמו - זאת המשמעות שלו", אמר הצייר והפעיל החברתי יגאל שתיים. "מהבוקר התקשרו אלי עשרות אנשים ותייגו אותי בפייסבוק כי החלה מחאה גדולה".

 

אחת הפעילות החברתיות בשכונה ציינה כי "ברגע שמאיה אלקובי, מנהלת המרכז הקהילתי, שמעה שיש לתושבים התנגדות לכיסוי הציור של רצח רבין, היא ארגנה מיד את העברת את הפרויקט לקיר אחר. זה בעיקר מקרה של חוסר מחשבה, שנפתר. זה לא סיפור של טובים או רעים". יסמין, תושבת השכונה שמתגוררת בשדרת וושינגטון, אמרה כי "בתור מי שגרה כאן הרגשתי זעזוע. מי חושב שזה בסדר להסתיר את הציור שמסמל בשביל רבים הרבה מאוד".

 

השלט שאמור היה לכסות את הציור ההיסטורי הוא יוזמה של המתנ"ס הקהילתי של פלורנטין שמציג את רוחה הייחודית של פלורנטין במלאכה, בתעשייה, בתרבות ובאמנות באמצעות מיניאטורות שיצרו ילדי השכונה לרגל 70 שנה להקמת המדינה.

 

מהעירייה נמסר בתגובה: "במסגרת מיזם אמנותי קהילתי המתקיים לרגל יום העצמאות ב-17 שכונות ברחבי העיר, הוחלט בשכונת פלורנטין, יחד עם תושבי השכונה וחברי החוג לבובנאות להציג על אחד מקירות המבנים בשכונה באופן זמני צילום מוגדל של מיניאטורות המתארות את רוחה הייחודית של השכונה. המיקום נבחר בשל העובדה שמדובר בקיר מרכזי בשכונה. עם זאת, בעת תליית היצירה הובא לידיעת המתקינים על ידי עוברי אורח כי מדובר בגרפיטי המתאר את רצח רבין והוחלט מיד להסירה והיא הועברה לתצוגה ברחוב בן עטר בהמלצת התושבים. הציבור מוזמן לבקר בשכונה וליהנות מהיצירות שיוצגו בשבועיים הקרובים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים