שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בנק ישראל הותיר את הריבית ברמה של 0.1%. מעריך: הצמיחה השנה תעמוד על 3.4%
  לפי התחזית של בנק ישראל הצמיחה ב-2019 תעמוד על 3.5%. לגבי האינפלציה צופים בבנק המרכזי שהיא תעמוד על 1.1% ב-2018. הריבית המוניטרית צפויה להישאר ברמתה הנוכחית, 0.1%, בשני הרבעונים הקרובים, ולעלות ל-0.25% ברבעון האחרון

  הוועדה המוניטרית של בנק ישראל הותירה כצפוי את הריבית במשק על 0.1%, כך לפי הודעת הבנק המתפרסמת היום (ב'). הפעם האחרונה בה שונה שיעור הריבית היתה בחודש פברואר 2015.

   

  לפי התחזית של בנק ישראל הצמיחה השנה תעמוד על 3.4%, ועל 3.5% בשנת 2019 - ללא שינוי מהתחזית הקודמת. לגבי האינפלציה, צופים בבנק המרכזי שהיא תעמוד על 1.1% ב-2018. הריבית המוניטרית צפויה להישאר ברמתה הנוכחית, 0.1%, בשני הרבעונים הקרובים, ולעלות ל-0.25% ברבעון האחרון.

   

  לכתבות נוספות בערוץ כלכלה בארץ

   

  נגית בנק ישראל, קרנית פלוג (צילום: אלכס קולומוסקי) (צילום: אלכס קולומוסקי)
  נגית בנק ישראל, קרנית פלוג(צילום: אלכס קולומוסקי)

  "הפעילות הכלכלית מוסיפה להתרחב בקצב נאה, וייתכן שאף גבוה מקצב הצמיחה הפוטנציאלית", נכתב בהודעה של בנק ישראל. לדבריהם, האינדיקטורים לפעילות בחודשים האחרונים מעידים כי ברבעון הראשון של 2018 הוא צמח בקצב דומה.

   

  על כך מעידים למשל העובדה שהמדד המשולב עלה במרץ ב-0.4%, והממצאים הראשוניים של סקר החברות, כאשר נרשם גם שיפור קל ביצוא הסחורות. בבנק ישראל מדגישים גם את איתנות של שוק העבודה, כאשר שיעור האבטלה נותר בשפל ושיעורי ההשתתפות והתעסוקה נותרו ברמות שיא.

   

  כמו כן ציינו בבנק ישראל, כי הם צופים עלייה בסיכון היציבות של הכלכלה העולמית. עם זאת, הצמיחה בישראל עשויה להיות גבוהה מהתחזיות. בהודעת הבנק נאמר: "באשר לסביבה העולמית, אומנם תחזיות הצמיחה והסחר עודכנו כלפי מעלה, אך ההתפתחויות האחרונות בסביבת הסחר העולמי עלולות להחריף לכדי מלחמת סחר, וזו עלולה להשפיע משמעותית על המשק הישראלי היות שהוא קטן ופתוח".

  ריבית אפריל 2018 ()

  עוד מציינים בבנק ישראל כי "הערכותינו לגבי ההתפתחויות בסביבה העולמית מתבססות בעיקרן על התחזיות שגיבשו מוסדות בין-לאומיים (קרן המטבע הבינלאומית וה-OECD) ובתי השקעות זרים. גורמים אלו העלו את תחזיותיהם לגבי הצמיחה והאינפלציה במשקים המפותחים ולגבי הסחר העולמי. בהתאם לכך, אנו מעריכים כי המשקים המפותחים יצמחו ב-2.5% ב-2018 וב-2.2% ב-2019, וכי היבוא שלהם יצמח ב-5.0% ב-2018 וב-4.9% ב-2019. על פי ההערכות של בתי ההשקעות, ריבית ה-Fed צפויה לעמוד על 2.4% בסוף 2018 ועל 3% בסוף 2019".

   

  "אנו רחוקים מתרחישי קיצון במחירי הדיור"

  במסיבת עיתונאים שכינסה אחה"צ נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, היא בירכה על ירידות המחירים בשוק הנדל''ן בחודשים האחרונים והגדירה אותן כ"חדשות טובות". הנגידה אף אמרה כי הירידות עד כה לא מסכנות את היציבות הפיננסית: "הפיקוח על הבנקים מבצע באופן תדיר בחינות רגישות. המערכת עמידה לתרחישי קיצון, אבל אנו רחוקים מאוד מתרחישים קיצוניים של ירידת מחירים". 

   

  פלוג התייחסה גם להחלטת האוצר שלא להפחית מסים על בסיס נתוני הגבייה ברבעון הראשון של 2018, ואמרה כי "אני רואה את ההחלטה שלא להפחית מסים בברכה. זה עקבי עם כל הערכות שלנו, לרבות ההערכה שהגבייה ב-2017 היתה החריגה בגלל גורמים חד פעמיים".

    

  בהתייחס לפרסומים לפיהם שר האוצר מתכנן להחליפה בתום הקדנציה אמרה הנגידה כי "מה שחשוב כעת הוא שתישמר עצמאות המוסד הזה והיכולת לבטא את ההמלצות שלנו על בסיס עבודה מקצועית. לגבי כל השאר, כשיגיע הזמן נדון גם בזה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים