שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תעלומה בעיראק: איפה קבור סדאם חוסיין?
  בעיראק תוהים אם גופתו של הרודן הוצאה מהקבר המפואר בכפר הולדתו, שהופצץ ב-2015. המפקד שמאבטח את האתר מתעקש שהיא עדיין שם, אחרים טוענים שהמשפחה העבירה אותה למקום סודי - אולי לירדן

  אתר הקבורה המפואר של סדאם חוסיין באל-אווג'ה, הכפר שבו נולד, הרוס ומוקף בגדר תיל.

   

  הרודן שהשליט אימה בעיראק במשך שנים ארוכות נתלה ב-30 בדצמבר 2006. נשיא ארה"ב דאז, ג'ורג' בוש, אישר להעביר מיידית את גופתו של סדאם במסוק של הצבא האמריקני מבגדד לעיר תכרית, שסמוכה לכפר אל-אווג'ה. 12 שנה אחר כך, בעיראק תוהים אם גופתו של סדאם עדיין בקבר באל-אווג'ה, או שהיא הוצאה מהקבר - ואם כן, אז לאן?

  קבר סדאם חוסיין כפר אל-אווג'ה עיראק (צילום: AFP)
  אתר הקבורה באל-אווג'ה(צילום: AFP)

  קבר סדאם חוסיין כפר אל-אווג'ה עיראק (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  קבר סדאם חוסיין כפר אל-אווג'ה עיראק (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
  השייח מנאף עלי אל-נידה, מנהיג שבט אלבו נאסר שאליו השתייך חוסיין, מחזיק במכתב שעליו חתמה משפחתו כשקיבלה את הגופה. היא הסכימה לקבור את סדאם ללא דיחוי. סדאם, בן 69 במותו, נקבר במבנה המפואר שעל בנייתו הורה שנים קודם לכן.

   

  המאוזוליאום הפך לאתר עלייה לרגל לתומכי סדאם ביום הולדתו ב-28 באפריל, וקבוצות תלמידים מקומיים סיירו בקבר. היום המבקרים צריכים אישור מיוחד כדי להיכנס. האתר נהרס בהפצצה ב-2015. גם קבר אביו של סדאם נהרס.

  קבר סדאם חוסיין כפר אל-אווג'ה עיראק (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  קבר סדאם חוסיין כפר אל-אווג'ה עיראק (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
   

  השייח אל-נידה נאלץ לעזוב את אל-אווג'ה, ולבקש מקלט מכורדיסטן. משנת 2003, שנת הפלישה האמריקנית, השבט שלו "סובל מדיכוי בגלל שהיינו קרובים לסדאם", אומר השייח. "האם זה נורמלי שאנחנו צריכים לשלם מחיר כבד כל כך, דור אחרי דור, רק בגלל שאנחנו מאותה משפחה?", הוא שואל.

   

  מי שאחראית על אבטחת הקבר של סדאם כיום היא קואליציית "חאשד אל-שעבי", מיליצייה שברובה שיעית. היא טוענת שהמבנה נהרס בתקיפה אווירית של עיראק, אחרי שאנשי דאעש הציבו צלפים על הגג של האתר. השייח אל-נידה לא היה בכפר בזמן הפיצוץ, אך משוכנע שהקבר של סדאם "נפתח והופצץ".

   

  בניגוד לאל-נידה, שטוען שהגופה הוצאה לפני ההפצצה, ג'עפר אל-ג'ראווי, מפקד "חאשד אל-שעבי", בטוח: "הגופה עדיין שם". עם זאת אחד מלוחמיו משער שהאלה, בתו של סדאם שחיה בירדן, לקחה את גופת אביה לירדן במטוס פרטי.

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  "בלתי אפשרי!", אמר פרופסור שסירב להזדהות על הטענה שהגופה בירדן. "האלה מעולם לא חזרה לעיראק. אולי הגופה נמצאת במקום סודי. אף אחד לא יודע מי העביר אותה, או לאן". הוא הוסיף כי אם הגופה אכן הועברה משפחתו של חוסיין שומרת על חשאיות כדי שהמקום לא ייחשף.

   

  ויש גם מי שחושב שסדאם עדיין חי. אבו סאמר, שחי בבגדד, מתעקש: "סדאם לא מת. הם תלו את אחד הכפילים שלו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים