שתף קטע נבחר

טרור העפיפונים נמשך: שדה חיטה בעוטף עזה עלה באש

זה היום השלישי ברציפות שעפיפוני תבערה משוגרים מרצועת עזה. אחד מהם שרף שדה חיטה במועצה האזורית שער הנגב. במקביל, סנקציות הוטלו על חברות אוטובוסים מעזה שהסיעו פעילי חמאס לעבר הגדר

 

 

היום השלישי ל"טרור העפיפונים". מחבלים פלסטינים הציתו בצהריים (יום ב') שדה חיטה במועצה האזורית שער הנגב באמצעות שיגור עפיפון עם פח מלא בחומר תבערה. איש לא נפגע באירוע.

 

זה היום השלישי ברציפות שאירועים כאלו מתרחשים על הגדר. גם אתמול ושלשום נשלחו מרצועת עזה לשטח ישראל לפחות שני עפיפונים שגרמו לשריפות, האחרונה שבהן ביער כיסופים שבמועצה האזורית אשכול. בצה"ל עוקבים אחר התופעה החדשה שהולכת ותופסת תאוצה. חקלאים ואנשי ביטחון מעוטף עזה התבקשו לגלות עירנות לתופעה הזו ולהזעיק כיבוי אש במקרה הצורך. 

פלסטינים עפיפון תבערה בעזה ()
מטיסים עפיפון תבערה אל ישראל
 

טרור עפיפונים שריפה שדה חיטה  ()
פח עם חומרי תבערה שנשא העפיפון

טרור עפיפונים שריפה שדה חיטה  ()
שדה החיטה עלה באש

 

עפיפוני תבערה אינם המצאה חדשה ובעבר נעשה בהם שימוש מועט יחסית. הטרנד תפס תאוצה שוב בשבוע האחרון - עת החלו פלסטינים להשתמש בהם במסגרת הפעולות של קמפיין צעדת השיבה. באחרונה גם הציתו פלסטינים צמיגים רבים בגבול הרצועה וגרמו לזיהום אוויר חריף.

 

הפלסטינים מרגישים בטוחים יחסית בזמן השימוש בעפיפונים הללו מתוך הנחה שצה"ל לא יפגע בהם מהאוויר. הם מפריחים אותם מאחורי סוללות עפר מחשש לפגיעה בהם בידי צלפים. ההצלחה היחסית של העפיפונים להצית שריפות בישראל מגבירה את השימוש בהם. המציתים דואגים לכוונם לשטחים בעלי פוטנציאל להיווצרותה של שריפת קוצים או לתוך מוצבי צה"ל על הגבול. בשל כיווני הרוח הטבעיים ממערב למזרח, שריפות שנגרמות מהעפיפונים אינן חוצות את הגדר לכיוון הרצועה.

שריפה מעפיפון שהועף מעזה ()

שריפה מעפיפון שהועף מעזה ()

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, הודיע על הטלת עיצומים על 14 חברות הסעה מעזה שהסיעו פעילי חמאס ומפירי סדר לאזור גדר הגבול: "כפי שהזהרנו, יוטלו סנקציות על בעלי החברות בשמות המצורפים, הם ומעגל משפחותיהם לא יקבלו זכויות יתר ויבוטל כל קשר שלהם עם ישראל".

 

באירועים האלימים ביום שישי האחרון בגבול הרצועה נהרג צעיר פלסטיני בן 28 בעימותים עם כוחות צה"ל. כ-10,000 פלסטינים השתתפו בהפרות הסדר האלימות, אשר התקיימו בחמישה מוקדים. מצה"ל נמסר כי אירעו כמה ניסיונות לפגיעה במכשול הביטחוני ולחצייתו - ובהם מטען חבלה שהונח באזור מעבר קרני, ליד שכונת סג'עייה. המטען התפוצץ בצד הפלסטיני וככל הנראה גרם לפציעתם של כמה מהמפגינים.

 

ההפגנות בגבול עזה במסגרת קמפיין "צעדת השיבה" התקיימו בעצימות נמוכה יותר. אלפי המתפרעים יידו אבנים והבעירו צמיגים. לאחד ממוקדי המחאה הביאו פלסטינים דגל ישראל גדול לאזור הגבול ודרכו עליו, במטרה להציתו ולשרוף דגלים נוספים. בצה"ל אמרו כי מול הפרות הסדר האלימות פעלו הכוחות באמצעים לפיזור הפגנות ואף ירו אש חיה לעבר מסיתים מרכזיים. בצה"ל אמרו כי לא יאפשרו פגיעה בתשתיות הביטחון והגדר המגנות על אזרחי ישראל ויפעלו מול מתפרעים אלימים ומחבלים המעורבים בכך.

 

סגן מנהיג חמאס בעזה חליל אל-חיה התייחס אתמול ליום הנכבה בחודש הבא שבו יגיע קמפיין צעדת השיבה לשיאו. "תגידו לישראל שתחכה ל-15 במאי, אז המרד הפלסטיני הלוחם יפרוץ ושום דבר לא יעצור אותו. גל אחרי גל עד שניפגש בירושלים". אל-חיה התעלם מחשיפת מנהרת הטרור אתמול בגבול עזה-ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעיפים עפיפונים עם חומרי תבערה לישראל
מומלצים