שתף קטע נבחר

הכרה להורים שכולים בתעודת הזהות

שר הפנים אישר: בספח התעודה של הורים שאיבדו בן בשירות הצבאי ייכתב "חלל צה"ל" ולא "נפטר"

שר הפנים אריה דרעי הורה לאפשר להורים שכולים שילדיהם נפלו במהלך השירות הצבאי לרשום בספח תעודת הזהות שלהם ליד שם הבן "חלל צה"ל" ולא "נפטר" - כפי שהיה נהוג עד היום.

 

"המשפחות השכולות איבדו את היקר להן מכל ועל כך אין נחמה", הסביר דרעי, "אם אני יכול להוביל שינויים שעבור אותם הורים הם שינוי עולמות - אעשה זאת ואפעל לסייע להם בכל דרך אפשרית".

צילום ספח ת
אילוסטרציה
 

השינוי הוא תוצאה של פנייתו המרגשת של חיים איטקיס, שאיבד שני בנים - ברק ועמיחי - שנהרגו במהלך שירותם הצבאי. בספח תעודת הזהות של איטקיס נרשם ליד שמם "נפטרו" בצירוף תאריך פטירתם וז"ל, אולם הוא ראה בכך עלבון וביקש לשנות את הכיתוב ל"חללי צה"ל". בקשתו הועברה לשר הפנים, ולאחר שרשות האוכלוסין המליצה להיעתר לבקשה החליט דרעי לאשר את המהלך.

 

"אני מאוד שמח ששר הפנים אישר את הבקשה שלי", אומר איטקיס. "הילדים שלנו נהרגו בתפקיד ולכן ראוי שלא יהיה כתוב נפטר וז"ל אלא יהיה כתוב נפל וחלל צה"ל. זה מאוד כואב להורה שכול שבקטגוריה של המוות מתארים את המוות כאילו זה מוות טבעי או בגין מחלה או מסיבה אחרת. כשמדובר בחלל צה"ל צריך להיות כתוב באופן ברור וחד 'חלל צה"ל'. שר הפנים עשה את המעשה הנכון, שיקל במשהו על אלפי־אלפי הורים שכולים שבספח של תעודת הזהות שלהם מופיעה ההגדרה המעליבה והפוגעת".

 

ברשות האוכלוסין מתחייבים לקדם במהירות את השינוי שנוגע לאלפי משפחות שכולות, ומעריכים שהדבר יבוצע בתוך מספר שבועות. לדבריהם לא מדובר בשינוי טכני אלא בשינוי תפיסתי, וההחלטה מי מוגדר חלל צה"ל תמשיך להיות של משרד הביטחון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים